Európa Liga-selejtezők: kétharmados továbbjutások

A labdarúgó Európa Liga-selejtezők első fordulójából 3-3 magyar és román csapat volt érdekelt, s csak a Puskás Akadémia és némi meglepetésre, a Krajovai Universitatea FC esett ki.

A Puskás Akadémia FC az első fordulóban búcsúzott, miután csütörtökön 3–0-ra kikapott a svéd Hammarby IF vendégeként Stockholmban. A gólokon Abdul Khalili (14. perc), Darijan Bojanic (32. perc) és a brazil Paulinho Guerreiro (84. perc) osztozott.

A felcsútiak nem a legideálisabb körülmények között készülhettek a klub első nemzetközi kupamérkőzésére: az előző idény bronzérmesénél több koronavírusos esetet regisztráltak még a bajnoki szezon rajtja előtt, így – miután mindkét találkozóját elhalasztották – az NB I-ben még pályára sem léphetett, a Stockholmba utazó keretből pedig több rutinos, meghatározó játékos hiányzott.

A PAFC-ben a 69. percben pályára lépett a 18 éves romániai idegenlégiós Marius Corbu, honfitársa, Alexandru Băluţă viszont nem volt a keret tagja. A Hammarby résztulajdonosa, a világklasszis Zlatan Ibrahimovic személyesen tekintette meg a meccset.

*

A Székesfehérvári MOL Fehérvár FC 1–1-es döntetlent követően tizenegyesekkel jutott tovább az ír Bohemians Dublin FC ellen. A Sóstói Stadionban a vendégek egy ellentámadás után Keith Ward révén ráijesztettek a házigazdákra a 22. percben (0–1), de a fehérvári gárda hátrányba kerülve tovább rohamozott, és Nikolics Nemanja büntetőből elért találatával még a szünet előtt egyenlített a 37. percben (1–1). Nem változott az eredmény a 90 perc alatt és a hosszabbításban sem, a tizenegyesekre maradt a döntés, amelyet a fehérváriak rúgtak jobban, 4–2-re megnyerték a párharcot, így továbbjutottak a második fordulóba. A bosnyák Armin Hodzics, illetve Dan Casey és a kanadai Kristopher Twardek kihagyta a 11-est, a macedón Boban Nikolov, Géresi Krisztián, a zöld-foki Ianique dos Santos Tavares Stopira és a francia Lyes Houri, illetve a román gyökerekkel rendelkező Daniel Mandroiu és Conor Levington betalált. Érdekesség, hogy a vendégek első 11-esénél Kovácsik Ádám válogatott kapus hárított, de a játékvezetők bemozdulásért megismételtették a büntetőt.

A székesfehérváriaknál végigjátszotta a találkozót a román válogatott Adrian Rus.

*

A kupagyőztes Budapesti Honvéd hosszabbításban 2–1-re legyőzte finn vendégét, az Inter Turku együttesét az  Új Hidegkuti Nándor Stadionban, a továbbjutást Kasper Hämäläinen öngólja döntötte el a 105. percben. Előtte a hajrában a mali Boubacar Traoré (90. perc) fejesgóllal, illetve a brazil Liliu (91. perc) volt eredményes, a Honvéd gólja után a középkezdést követő 12. másodpercben (!) egyenlített az Inter Turku. A ráadásban Traoré kiugrásánál a hátulról becsúszva menteni igyekvő Hämäläinen kilőtte a jobb alsó sarkot.

*

Habár a román együttesek közül a Botoşani-i FC-t tartották a legkevésbé esélyesnek a továbbjutásra, a moldvai csapat 2–1-re nyert a kazah FC Ordabaszi Simkent vendégeként a Kajimukan Munaitpasov Stadionban. A vendégektől az osztrák Marcel Holzmann (25. perc) és a horvát Marko Dugandzics (33. perc) volt eredményes, a kazahoktól a Bukaresti Dinamót is megjárt dél-afrikai May Mahlangu (31. perc) talált be. A találkozó elején a szenegáli Abdoulaye Diakhate szerezhetett volna vezetést a kazahoknak, de a zsombolyai (Jimbolia) születésű Pap Eduárd kapus kivédte a megítélt büntetőt.

*

Csúfos vereséget szenvedett viszont a Krajovai Universitatea FC, amelyet a grúz/georgiai vasutascsapat, a Locomotíve Tbiliszi búcsúztatott 2–1-gyel. A Miheil Meshi-2 Stadionban lejátszott találkozón gól nélküli első félidő után a második játékrész elején a házigazdák két gyors ellentámadással a maguk javára fordították a találkozót, Irakli Siharulidze (57. perc) és Imrane Oulad Omar (61. perc) vette be az olasz Mirko Pigliacelli kapuját. A szépítő gól nagyon későn érkezett, a csereként beállt Ştefan Baiaram a 94. percben volt eredményes.

*

Habár az eredmény alapján magabiztos továbbjutásnak tűnhet, az FCSB 3–0-s sikere nem fedi a teljes igazságot. Az örmény Sirak Gjumri SC sokáig méltó ellenfele volt a bukarestieknek a fővárosi Nemzeti Arénában, az FCSB végül 3–0 arányban nyert Darius Olaru (34. perc), Florin Tănase (65. perc, 11 m) és Alexandru Buziuc (83. perc) góljaival.

*

A magyar érdekeltségű csapatok közül a Dunaszerdahelyi DAC 2–0-ra győzött az izlandi FH Hafnarfjördur otthonában, ezzel továbbjutott. A vendég szlovákiai csapat két magyar futballistája, a csapatkapitány Kalmár Zsolt, valamint Schäfer András egyaránt végigjátszotta a találkozót.

Vida Kristopher csapata, a lengyel Piast Gliwice, valamint Szalai Attila együttese, a ciprusi Apollon Limasszol FC is továbbjutott. A lengyelek 2–0-ra győztek a fehérorosz Dinamó Minszk otthonában, a magyar csatár kezdőként 82 perc játéklehetőséget kapott. A ciprusiak házigazdaként 5–1-re verték a grúz/georgiai FC Szaburtalo Tbiliszit, a magyar védő végigjátszotta a találkozót. Az Apollonban játszik a román idegenlégiós Florin Matei is, őt a 75. percben lecserélték. A francia Bagaliy Dabo mesterhármast ért el, az Apollon harmadik találatánál honfitársa Nicolas Diguiny volt eredményes, a gólpasszt Matei adta.

A litván FK Zalgiris Vilnius hazai pályán 2–0 arányban legyőzte az észt Paide Linnameeskond gárdáját, az egyik találatot Liviu Antal jegyezte, a román idegenlégiós 81 percet töltött a pályán.

A lengyel KS Krakkó, soraiban Cornel Râpăval és a csapatkapitány Sergiu Hancával 2–0-ra kikapott a svéd Malmö FF-től, a két román játékos végigjátszotta a meccset. A szlovén NK Mariborban is végigjátszotta a mérkőzést a román idegenlégiós Alexandru Creţu, csapata 11-es rúgások után 5–4-gyel búcsúzott az északír Coleraine FC ellenében.

A továbbjutásról egy mérkőzés döntött, amelyet minden helyszínen zárt kapuk mögött játszottak. A második forduló sorolását hétfőn, a harmadikét kedden tartják.

Eredmények, Európa Liga, selejtező, 1. forduló:

Kedden játszották: • FK Riteriai (litván)–Derry City (északír) 3–2 – hosszabbítás után. Szerdán: • Progrés Niedercorn (luxemburgi)–FK Zeta (montenegrói) 3–0. Csütörtökön: • Hammarby IF (svéd)–Puskás Akadémia FC 3–0 • Székesfehérvári Fehérvár FC–Bohemians Dublin FC (ír) 1–1 • Budapesti Honvéd–Inter Turku (finn) 2–1 – hosszabbítás után • FC Ordabaszi Simkent (kazah)–Botoşani-i FC 1–2 • Lokomotív Tbiliszi (grúz/georgiai)–Krajovai Universitatea FC 2–1 • FCSB–Sirak Gjumri SC (örmény) 3–0 • Aberdeen FC (skót)–NSÍ Runavík (feröeri) 6–0 • Motherwell FC (skót)–Glentoran Belfast FC (északír) 5–1 • B36 Torshavn (feröeri)–FCI Levadia Tallinn (észt) 4–3 – hosszabbítás után • NK Maribor (szlovén)–Coleraine FC (északír) 1–1, tizenegyesekkel: 4–5 • Lech Poznan (lengyel)–Valmiera FK (lett) 3–0 • Partizán Belgrád (szerb)–FK Rigas Futbola Skola (lett) 1–0 • Shamrock Rovers (ír)–Ilves Tampere (finn) 2–2, tizenegyesekkel: 12–11 • SC Gjilani (koszovói)–APOEL Nicosia (ciprusi) 0–2 – hosszabbítás után • Kesla FK (azeri)–KF Laci (albán) 0–0, tizenegyesekkel: 4–5 • FK Sahcjor Szalihorszk (fehérorosz)–FC Sfântul Gheorghe Suruceni (moldáv) 0–0, tizenegyesekkel: 1–4 • The New Saints (walesi)–MSK Zsolna/Zilina (szlovákiai) 3–1 – hosszabbítás után • Hapoel Beer-Seva (izraeli)–Dinamo Batumi (grúz/georgiai) 3–0 • FK Iskra Danilovgrad (montenegrói)–Lokomotív Plovdiv (bolgár) 0–1 • FK Kukësi (albán)–Slavia Szófia (bolgár) 2–1 • FC Petrocub Hinceşti (moldáv)–Topolyai (Backa Topola) SC (szerbiai) 0–2 • Valletta FC (máltai)–Bala Town FC (walesi) 0–1 • HSK Zrinjski Mostar (bosnyák)–FC Differdange 03 (luxemburgi) 3–0 • Servette Genf FC (svájci)–MFK Rózsahely/Ruzomberok (szlovákiai) 3–0 • FH Hafnarfjördur (izlandi)–FC Dunaszerdahelyi (Dunajská Streda) DAC 1904 (szlovákiai) 0–2 • Olimpija Ljubljana (szlovén)–Vikingur Reykjavík (izlandi) 2–1 – hosszabbítás után • Aarhus GF (dán)–FC Honka (finn) 5–2 • CSZKA Szófia (bolgár)–Sirens FC (máltai) 2–1 • Malmö FF (svéd)–KS Krakkó (lengyel) 2–0 • Rosenborg Trondheim BK (norvég)–Breidablik (izlandi) 4–2 • FC Vaduz (liechtensteini)–Hibernians FC (máltai) 0–2 • FK Zalgiris Vilnius (litván)–Paide Linnameeskond (észt) 2–0 • Dinamó Minszk (fehérorosz)–Piast Gliwice (lengyel) 0–2 • Lincoln Red Imps FC (gibraltári)–Union Titus Petange (luxemburgi) 2–0 • FC Alaskert (örmény)–KF Renova (északmacedón) 0–1 • Apollon Limasszol FC (ciprusi)–FC Szaburtalo Tbiliszi (grúz/georgiai) 5–1 • Bodö/Glimt (norvég)–Zalgiris Kaunas (litván) 6–1 • Neftci Baku (azeri)–KF Shkupi (északmacedón) 2–1 • Sumqayit FK (azeri)–KF Shkendija (északmacedón) 0–2 • Kairat Almati (kazah)–FC Noah (örmény) 4–1 • FK Ventspils (lett)–FC Dinamo-Auto Tiraszpol (moldáv) 2–1 • FK Borac Banja Luka (bosnyák)–FK Sutjeska Niksic (montenegrói) 1–0 • KF Teuta Durrës (albán)–Beitar Jeruzsálem (izraeli) 2–0.

A Nömme Kalju FC (észt)–NS Mura (szlovén) és a Makkabi Haifa (izraeli)–Zeljeznicar Szarajevó (bosnyák) mérkőzéseket elhalasztották.

Borítókép: Nemanja Nikolics büntetőből egyenlített a Fehérvárnak – FOTÓ: MTI