Európa Liga: Emelt fővel távozott a MOL Vidi (FRISSÍTVE)

Bravúros döntetlennel búcsúzott a Székesfehérvári MOL Vidi FC a labdarúgó Európa Ligától: a magyar bajnok 2–2-t játszott az angol Chelsea csapatával a budapesti Groupama Arénában, de így is kiesett, mivel a fehérorosz BATE Boriszov nyert a görög PAOK vendégeként.

A találkozót 19 242 néző tekintette meg a helyszínen, az összecsapást a macedón Alekszandar Sztavrev vezette.

A Chelsea veretlenül, 16 ponttal végzett a négyes élén a kilencpontos BATE-t megelőzve. A Vidi hét, a PAOK három ponttal zárt. A magyar csapat akkor jutott volna a kieséses szakaszba, ha több pontot szerez a zárókörben, mint a BATE, de mivel a rivális győzött Szalonikiben, a még nagyobb bravúr is kevés lett volna a Vidinek.

A mérkőzés elején nem úgy tűnt, hogy más meccset láthatnak a Groupama Arénába kilátogató nézők, mint amilyet a Stamford Bridge-en, ugyanis a Chelsea sokkal többet birtokolta a labdát, a Vidi pedig keményen védekezett. Ennek ellenére a magyar bajnok előtt adódtak nagyobb lehetőségek: előbb Boban Nikolov lövése kerülte el a kaput, majd Marko Scsepovics alig maradt le Georgi Milanov beadásáról.

Az angolok sokat támadtak, és a 30. percben Willian Borges da Silva húszméteres szabadrúgása után megszerezték a vezetést. Nem kellett sokat várni a fehérváriak góljára sem: két perc múlva Huszti Szabolcs szögletét Ethan Ampadu fejelte saját kapujába. A 42. percben közel volt a második hazai találat is, amikor Scsepovics lekészített labdáját Loic Nego bombázta kapura, ám Willy Caballero nagyot védett.

Fordulást követően az első helyzet ismét a hazaiak előtt adódott, amikor Huszti sarokrúgását Stopira tisztán fejelhette kapura, ám a labda fölé szállt. A Chelsea továbbra is nagy fölényben volt, sokat birtokolta a labdát, de a hazai tizenhatos környékén elfogyott a lendülete. A Vidi a gyors ellentámadásokban bízott, amely eredményre vezetett: Georgi Milanov indult meg a bal oldalon, pontos beadását Nego bombázta a hálóba. A hátrányba került vendégek óriási nyomást helyeztek a hazai kapura, kétpercenként alakítottak ki ziccereket Kovácsik Ádám kapujánál, ám a 75. percig nem tudtak betalálni. Akkor ismét szabadrúgásból voltak eredményesek, Olivier Giroud húsz méterről védhetetlenül tekert a kapu jobb felső sarkába. A hátralévő időben is inkább az angolok akarata érvényesült, ám gól már nem született.

A MOL Vidi FC összeállítása: Kovácsik Ádám – Fiola Attila, Juhász Roland, Paolo Vinícius, Ianique dos Santos Tavares Stopira – Loic Nego, Hadzics (85. perc Pátkai Máté), Boban Nikolov – Huszti Szabolcs (81. perc Armin Hodzics), Georgi Milanov (81. perc Kovács István) – Marko Scsepovics.

A mérkőzést követő sajtótájékoztatón a Chelsea olasz edzője, Maurizio Sarri azt mondta, hogy játékosai sok taktikai hibát követtek el, és gyakran vesztettek labdákat. Ennek ellenére elégedett volt „a csapat karakterével”, mert tanítványai jól reagáltak a Vidi második góljára. Kérdésre elmondta, az öngól nem kizárólag Ampadu hibája volt. Megjegyezte, hogy együttesében a fiatalok helytálltak, Hudson-Odoi is jól játszott. Az ellenféllel kapcsolatban azt hangsúlyozta, nagyon jó csapat a Vidi, főleg a védekezése kiváló. A magyarok közül Kovács Istvánt emelte ki, aki a két meccs alapján nagyon tetszett neki, bár ezúttal csak csereként kapott lehetőséget.

A Vidi szerb trénere, Marko Nikolics elmondta: nagyon boldog, mert játékosai az utolsó másodpercig hatalmasat küzdöttek. A vezetőedző elárulta, már a szünetben tudták, hogyan áll a PAOK–BATE találkozó, ennek ellenére futballistái győzni akartak.

„Éppen ezért büszke vagyok a csapatra, jó képet festett ez a klubról és a magyar futballról” – tette hozzá Nikolic, aki megjegyezte, talán nyerhettek volna, de így is egyetlen csapatként pontot tudtak szerezni a Chelsea ellen.

A szakember arról is beszélt, hogy amikor megállapodott a klub vezetőivel, egy hároméves projektet terveztek csoportkörrel a végén, de egyből összejött a bajnoki cím, majd a csoportkör is.

„Az új stadion kész, a projekt folytatódik, most kellenek megfelelő lépések ahhoz, hogy öt év alatt három-négy alkalommal megismételjük a mostani szereplést, s nem tízévente egyszer” – mondta Nikolic, aki megemlítette, hogy a Vidi UEFA-együtthatója nyáron négy pont körül volt, jelenleg pedig már kilenc, ez pedig könnyebb sorsolást hozhat jövőre. „Jó irányba halad a klub, én pedig boldog vagyok Fehérvárott”.

A második gólt szerző Loic Nego elmondta: elégedett saját és a csapat játékával is. Hozzátette, hogy nagyon nehéz volt a Chelsea ellen játszani, mégis kiváló eredményt értek el.

Marko Scsepovics egyetértett Negóval abban, hogy nehéz volt az angol sztárklub ellen játszani, kiváló labdarúgókkal kellett felvenniük a küzdelmet. Kiemelte, elégedettek lehetnek, mivel a végsőkig harcoltak és mindent megtettek a jó eredményért.

Fiola Attila szerint jól védekeztek, jól tartották magukat, de „lehetett volna bátrabban is futballozni”.

„Ennyi volt bennünk, sajnálom, hogy nem tudtuk megtartani a 2–1-es vezetést. Le a kalappal mindenki előtt, mert nagyot küzdöttünk” – fogalmazott a válogatott védő.A csoport másik meccsén a Răzvan Lucescu edzette PAOK kétgólos vereséget szenvedett Szalonikiben az ukrán BATE Boriszovtól, a görögöknél a második félidőben csereként állt be a román válogatott Alin Toşca.

Európa Liga, csoportkör, L-csoport, 6. (utolsó) forduló: • Székesfehérvári MOL Vidi FC–Chelsea FC (angol) 2–2 (gól: Ethan Ampadu – 32., öngól és Loic Nego – 56. perc, illetve Willian Borges da Silva – 30. és Olivier Giroud – 75. perc) • PAOK Szaloniki (görög)–BATE Boriszov (ukrán) 1–3 (Alekszandar Prijovics – 59. perc, illetve Makszim Szkavis – 18., valamint Nyikolaj Szignevics 2 – 42.  és 45. + 1. perc, az első 11 m; kiállítva: Szignevics – 61. perc). A csoport végeredménye:

1.      Chelsea       6       5       1       0       12–3 16

2.      BATE         6       3       0       3       9–9   9

3.      MOL Vidi   6       2       1       3       5–7   7

4.      PAOK        6       1       0       5       5–12 3

A magyar válogatott Kleinheisler László csapata, a kazah FK Asztana 2–0-s vereséget szenvedett csütörtökön a francia Strade Rennes otthonában, így nem jutott az egyenes kieséses szakaszba. A magyar középpályást a 86. percig soraiban tudó Asztanának a döntetlen is elég lett volna a legjobb 32 közé jutáshoz, ám a hazaiak szenegáli játékosa, Ismaila Sarr hét perc alatt kétszer is betalált a második félidőben, ezzel eldöntötte az összecsapást. A K-jelű négyes másik találkozóján a csoportelsőséget már a forduló előtt bebiztosító Dinamó Kijev hazai pályán kikapott a cseh Jablonectől. Kádár Tamás végigjátszotta a mérkőzést az ukránok színeiben.

Az egyik legszorosabb négyesből – a játéknap előtt mind a négy gárdának volt esélye a továbbjutásra –, a Villarreal és a Bécsi Rapid szerezte meg az első és második helyet, előbbi a Szpartak Moszkvát, utóbbi a Glasgow Rangers-t múlta felül hazai pályán. Az osztrákoknál Andrei Ivan kezdőként szerepelt, a román idegenlégióst a 61. percben cserélték le, a Rapidnál most sem nevezték Szántó Tamást.

A RB Lipcse is búcsúzott, mivel csak 1–1-es döntetlent játszott a vendég Rosenborggal. A magyar válogatott kapusát, Gulácsi Pétert nem nevezték, míg a védő Willi Orbán végigjátszotta a találkozót a német együttesben, amely a 86. percben kapta a kiesést jelentő gólt, amellyel a norvégok elkerülték, hogy pont nélkül búcsúzzanak a sorozattól. A lipcseiek továbbjutásához a Celtic Glasgow veresége is kellett volna, a skót csapat hazai pályán 2–1-re alulmaradt a százszázalékosan csoportelső osztrák Red Bull Salzburggal szemben.

A Slavia Prága a csoportgyőztes orosz Zenit Szentpétervár 2–0-s felülmúlásával került a legjobb 32 közé, a cseheknél a román Alexandru Băluţă a 92. percben állt be.

Az olasz SS Lazio (Ştefan Radut nem nevezték a rómaiak) hazai pályán 2–1-re kikapott az Eintracht Frankfurttól, így a német együttes is 100%-os teljesítménnyel végzett.

A Románia legjobb labdarúgójának választott Răzvan Marin végigjátszotta a meccset a Standard Liége színeiben, a belga csapat csak gól nélküli döntetlenre volt képes a török Akhisarspor otthonában, s ez kevésnek bizonyult a továbblépéshez.

A bolgár bajnok Razgrad Ludogorecnek már nem volt esélye a továbbjutáshoz, az együttes románjai közül Cosmin Moţit és Dragoş Grigorét nem nevezték, Claudiu Keşerü pedig a 72. percben csereként állt be.

Eredmények (a csoport első két helyezettje jutott tovább):

A-csoport: • Razgrad Ludogorec (bolgár)–FC Zürich (svájci) 1–1 • AEK Larnaca (ciprusi)–Bayer Leverkusen (német) 1–5. A csoport végeredménye: 1. Leverkusen 13 pont, 2. Zürich 10, 3. Larnaca 5, 4. Ludogorec 4.B-csoport: • Celtic Glasgow (skót)–Red Bull Salzburg (osztrák) 1–2 • RB Lipcse (német)–Rosenborg Trondheim (norvég) 1–1. A végeredmény: 1. Salzburg 18 pont, 2. Celtic 9, 3. Lipcse 7, 4. Rosenborg 1.C-csoport: • Slavia Prága (cseh)–Zenit Szentpétervár (orosz) 2–0 • FC Koppenhága (dán)–Girondins Bordeaux (francia) 0–1. A végeredmény: 1. Zenit 11 pont, 2. Slavia 10, 3. Bordeaux 7, 4. Koppenhága 5.D-csoport: • Dinamó Zágráb (horvát)–RSC Anderlecht Brüsszel (belga) 0–0 • Spartak Nagyszombat/Trnava (szlovákiai)–Fenerbahce Isztambul (török) 1–0. A végeredmény: 1. Zágráb 14 pont, 2. Fenerbahce 8, 3. Spartak 7, 4. Anderlecht 3.E-csoport: • Arsenal (angol)–Karabah/Qarabag (azeri) 1–0 • Sporting Lisszabon (portugál)–Vorszkla Poltava (ukrán) 3–0. A végeredmény: 1. Arsenal 16 pont, 2. Sporting 13, Vorszkla 3 (4–13), 4. Qarabag 3 (2–13).F-csoport: • Olimpiakosz Pireusz (görög)–AC Milan (olasz) 3–1 • F91 Dudelange (luxemburgi)–Real Betis Sevilla (spanyol) 0–0. A végeredmény: 1. Betis 12 pont, 2. Olimpiakosz 10 (11–6), 3. AC Milan 10 (12–9), 4. Dudelange 1.G-csoport: • Bécsi Rapid (osztrák)–Glasgow Rangers (skót) 1–0 • Villarreal (spanyol)–Szpartak Moszkva (orosz) 2–0. A végeredmény: 1. Villarreal 10 pont, 2. Bécsi Rapid 10, 3. Rangers 6, 4. Szpartak 5.H-csoport: • SS Lazio (olasz)–Eintracht Frankfurt (német) 1–2 • Olympique Marseille (francia)–Apollon Limasszol (ciprusi) 1–3 (a találkozón a román Radu Petrescu fújta a sípot). A végeredmény: 1. Eintracht 18 pont, 2. Lazio 9, 3. Apollon 7, 4. Marseille 1.I-csoport: • KRC Genk (belga)–Sarpsborg (norvég) 4–0 (a találkozót a nagykárolyi Kovács István vezette) • Besiktas Isztambul (török)–FF Malmö (svéd) 0–1. A végeredmény: 1. Genk 11 pont, 2. Malmö 9, 3. Besiktas 7, 4. Sarpsborg 5.J-csoport: • Akhisarspor (török)–Standard Liége (belga) 0–0 • FC Sevilla (spanyol)–FK Krasznodar (orosz) 3–0. A végeredmény: 1. Sevilla 12 pont, 2. Krasznodar 12, 3. Standard Liége 10, 4. Akhisarspor 1.K-csoport: • Dinamó Kijev (ukrán)–Jablonec (cseh) 0–1 • Stade Rennes (francia)–FK Asztana (kazah) 2–0. A végeredmény: 1. Kijev 11 pont, 2. Rennes 9, 3. Asztana 8, 4. Jablonec 5.Azonos pontszám esetén az egymás elleni eredmény, majd a gólarány rangsorolt.

*

A csoportkör utolsó, csütörtöki játéknapját követően kialakult az egyenes kieséses szakasz 32 csapatos mezőnye: a négyesek első és második helyezettjei mellé a Bajnokok Ligája csoportkörének harmadik helyezettjei csatlakoznak a tavaszi folytatáson.

A következő kör sorsolását hétfőn tartják.

Az Európa Liga egyenes kieséses szakaszába jutott csapatok: Villarreal, Bécsi Rapid, Eintracht, Lazio, Genk, Malmö, Sevilla, Krasznodar, Dinamó Kijev, Rennes, Chelsea, BATE Boriszov, Leverkusen, Zürich, Salzburg, Celtic, Zenit, Slavia, Dinamó Zágráb, Fenerbahce, Arsenal, Sporting, Betis, Olimpiakosz.

A Bajnokok Ligája csoportharmadikjai: Benfica Lisszabon (portugál), CF Valencia (spanyol), FC Bruges (belga), Galatasaray Isztambul (török), SSC Nápoly (olasz), Milánói Internazionale (olasz), Viktoria Plzen (cseh), Sahtar Donyeck (ukrán).

A Bajnokok Ligája-nyolcaddöntőbe jutott csapatok: Real Madrid (címvédő, spanyol), AS Róma (olasz), Ajax Amszterdam (holland), Torinói Juventus (olasz), Bayern München (német), FC Barcelona (spanyol), Manchester City (angol), Manchester United (angol), Atlético Madrid (spanyol), FC Porto (portugál), FC Schalke 04 Gelsenkirchen (német), Borussia Dortmund (német), Paris Saint-Germain (francia), FC Liverpool (angol), Tottenham Hotspur (angol), Olympique Lyon (francia).

Borítókép: Loic Nego (sötét mezben) mesés gólja, a jobb szélen Emerson Palmieri – FOTÓ: MTI/KOSZTICSÁK SZILÁRD