Európa Liga: egységesen továbbléptek a magyar és a román együttesek

Magyarország és Románia minden képviselője folytathatja a menetelést a nemzetközi kupákban: a CFR és a Fradi Bajnokok Ligája továbbjutása után, mind a három magyar és mindkét pályára lépő román együttes az Európa Liga selejtezők második fordulójába jutott.

A magyar együttesek a múlt heti győzelmek után most döntetlenre végeztek a kisebbik kupasorozatban, de a továbblépéshez ez is elegendő volt.

A sort a Budapesti Honvéd kezdte el, amely hazai 3–1-es sikerét követően csütörtökön 1–1-es döntetlent játszott a litván Zalgiris Vilnius vendégeként.

A műfüves pályán lejátszott találkozón már az első húsz percben faragott hátrányából a litván csapat (a román idegenlégiós Liviu Antal talált be), ám újabb nagy helyzetet nem tudott kialakítani a szünetig, míg a Honvéd nem élt kínálkozó lehetőségeivel. A második játékrész közepén egy kapu előtti kavarodást kihasználva egyenlített a magyar együttes (a bosnyák–szerb és magyar állampolgárságú Kamber Djordje volt a gólszerző), összesítésben pedig komoly lépést tett a továbbjutás felé. A folytatásban Lefkovits több nagy védéssel segítette a döntetlen megtartását, amellyel biztosította helyét a második fordulóban a Honvéd, ahol a Krajovai Universitatea SK lesz az ellenfele.

Eredmény: • Zalgiris Vilnius (litván)–Budapest Honvéd 1–1 (gól: Liviu Antal – 18. perc, illetve Kamber Djordje – 62. perc) – továbbjutott a Honvéd 4–2-es összesítéssel.

A Debreceni VSC az albán Elbasanban lépett pályára az FK Kukësi vendégeként, s 4–1-es összesítéssel jutott tovább. A bajnoki bronzérmes hajdúságiak egy héttel ezelőtt hazai pályán 3–0-ra nyerték meg a párharc első mérkőzését, a következő körben pedig az olasz Torino FC-vel találkoznak (szerdán, Olaszhonban).

Az első meccshez hasonlóan a visszavágót is az albánok kezdték aktívabban, többet támadtak, többször próbálkoztak lövéssel, és az északmacedón Valon Ethemi góljával a 17. percben meg is szerezték a vezetést. A folytatásban a DVSC-nek is voltak kísérletei, de a meccs képe nem változott számottevően. A második félidő kiegyenlítettebb játékkal kezdődött, majd az 58. percben Szatmári Csaba közvetlen közelről egyenlített, ezzel végképp eldöntötte a továbbjutást. A továbbiakban mindkét csapat előtt adódtak kisebb lehetőségek, de az eredmény már nem változott.

Eredmény: • FK Kukësi (albán)–Debreceni VSC 1–1 (Valon Ethemi – 17. perc, illetve Szatmári Csaba – 58. perc) – tj. a Debrecen 4–1-es összesítéssel.

A MOL Fehérvár FC gól nélküli döntetlent játszott a montenegrói FK Zeta Golubovci csapatával, így megőrizte négygólos előnyét, és továbbjutott.

Az előző idényben bajnoki ezüstérmes és Magyar Kupa-győztes együttes egy hete 5–1-re nyert vendégként, így a csütörtök esti összecsapásnak nem volt valódi tétje.

A Fehérvár a következő körben a svájci élvonalban szereplő liechtensteini FC Vaduz csapatával találkozik, az első mérkőzést egy hét múlva rendezik, szintén Felcsúton.

Az első félidőben valamivel többet birtokolta a labdát a fehérvári együttes, amely a kapura is veszélyesebb volt: a hazaiak hatszor, a vendégek pedig csak egyszer próbálkoztak lövéssel. A Fehérvár egy-egy pillanatban tetszetős támadásokat vezetett, de az utolsó passzokba rendre hiba csúszott, így gól nélküli állásnál vonultak szünetre a csapatok. A második játékrész eseménytelenebbre, már-már unalmasabbra sikeredett, mint az első, de ebben a 45 percben is a magyar együttes volt a kezdeményezőbb, egyben veszélyesebb. A Zeta egyszer tudott némi veszélyt kialakítani Kovácsik kapuja előtt, de az is inkább a fehérvári védelem pillanatnyi bizonytalanságának volt köszönhető. A Fehérvár a hajrában a kapuja elé szegezte az emberhátrányba került montenegróiakat, akik azonban ezt a meccset megúszták kapott gól nélkül.

Eredmény: • MOL Fehérvár FC–FK Zeta Golubovci (montenegrói) 0–0 (kiállítva: Djordjije Vukcsevics – 74. perc, Zeta) – tj. a Fehérvár 5–1-es összesítéssel.

A Krajovai Universitatea SK számára sétagaloppnak tűnhetett az azeri Szabail FK elleni visszavágó, miután idegenben 3–2-re nyert, és az első óra után az oltyán fővárosban is 2–0-ra vezetett már Alexandru Cicâldău és Bogdan Vătăjelu találataival, ezt megelőzően pedig a kapufát is eltalálták Renato Kelics révén (24. perc). A vendégek viszont ráijesztettek Corneliu Papură tanítványaira, mivel két perc alatt egyenlíteni tudtak, s ekkor már csak egy gólra álltak a hosszabbítás kiharcolásától. A hajrában azonban a kinyíló védelem ellen a krajovaiak egyik kontrája jött be, s a portugál Carlos Manuel Dos Santos Fortes első góljával elérték ugyanazt az eredményt, mint egy héttel korábban Bakuban.

Mint már korábban említettük, a Krajovai Universitatea a következő fordulóban a Honvéddal mérkőzik, az első meccset szerdán Budapesten játsszák.

Eredmény: • Krajovai Universitatea SK–Szabail FK 3–2 (gól: Alexandru Cicâldău – 28., Bogdan Vătăjelu – 53. és Carlos Manuel Dos Santos Fortes – 90. perc, illetve Agabala Ramazanov – 67. és Dylan Duventru – 69. perc) – tj. a Krajova kettős győzelemmel, 6–4-es összesítéssel.

Hasonlóképpen az FCSB gárdája is nyerni tudott moldáv ellenfele, a Milsami Orhei otthonában, a gyurgyevói 2–0 után ezúttal 2–1-re győzött. Bogdan Andone főleg a fiataloknak adott esélyt, közülük Cristian Dumitru és Răzvan Oaidă volt eredményes az első félidőben (a gólpasszt is ők jegyezték – természetesen fordított sorrendben), míg a hazaiak fordulás után tudtak szépíteni. Sőt, Maxim Antoniuc egyenlíthetett is volna, a hajrában két helyzete is volt, a másodiknál, a 85. percben a kapufát találta el. Korábban az FCSB is eltalálta a lécet, a fiatal Robert-Andrei Ion révén.

A fővárosi együttesnek azeri ellenfél következik, az Alaskert FC-vel Jerevánban mérkőzik meg szerdán.

Eredmény: • Milsami Orhei (moldáv)–FCSB 1–2 (Vadim Bolohan – 47. perc, illetve Cristian Dumitru – 4. és Răzvan Oaidă – 42. perc) – tj. az FCSB kettős győzelemmel, 4–1-es összesítéssel.

A második fordulóban kapcsolódik be a küzdelmekbe a Román Kupa győztese, a Konstancai Viitorul, szerdán Belgiumban lép pályára – a Mechelen kizárása nyomán végül a KAA Gent lesz az ellenfele, nem a Bölöni László edzette Royal Antwerpen.

A Hajduk Split a selejtező első fordulójában búcsúzott a labdarúgó Európa Ligától, mivel a hazai visszavágón 3–1-re kikapott a máltai Gzira csapatától. A horvátok 2–0-ra nyertek a párharc idegenbeli első meccsén, azaz a szigetországiak idegenben lőtt több góllal léphettek tovább. A vesztes visszavágót a Hajduk magyar légiósa, Gyurcsó Ádám a cseresorból nézte végig.

Nagy Dominik kezdőként egy félidőt kapott a lengyel Legia csapatában, amely hazai 3–0-s sikerével elbúcsúztatta a gibraltári Europa FC-t.

Európa Liga-selejtező, 1. kör, visszavágók: • Bananc Jereván (örmény)–FK Csukaricski (szerb) 0–5 – tj. a Csukaricski kettős győzelemmel, 8–0-s összesítéssel • KÍ Klaksvik (feröeri)–FK Riteriai Trakai (litván) 0–0 – tj a KÍ 1–1-es összesítéssel, idegenben szerzett góllal • OFK Titograd (montenegrói)–CSZKA Szófia (bolgár) 0–0 – tj. a CSZKA Szófia 4–0-s összesítéssel • Csihura Szacshere (grúz)–CS Fola Esch (luxemburgi) 2–1 – tj. a Csihura kettős győzelemmel, 4–2-vel • Levadia Tallinn (észt)–Stjarnan (izlandi) 3–2, hosszabbítás után – tj. a Stjarnan 4–4-es összesítéssel, idegenben szerzett több góllal • Dinamó Minszk (fehérorosz)–FK Liepaja (lett) 1–2 – tj. a Liepaja 3–2-es összesítéssel • Levszki Szófia (bolgár)–Rózsahegy/Ruzomberok (szlovákiai) 2–0 – tj. a Levszki kettős győzelemmel, 4–0-lal • Apollon Limasszol (ciprusi)–Kauno Zalgiris (litván) 4–0 – tj: az Apollon kettős győzelemmel, 6–0-lal • Cracovia (lengyel)–FC DAC 1904 Dunaszerdahely/Dunajská Streda (szlovákiai) 2–2, hosszabbítás után – tj. a Dunaszerdahely 3–3-as összesítéssel, idegenben szerzett több góllal (a házigazdáknál a román idegenlégiósok kezdőemberként szerepeltek, Cornel Râpă végigjátszotta a meccset, Sergiu Hancát a 95. percben lecserélték – a DAC magyarjai közül Vida Máté végig a pályán volt, Vida Krisztopher a 98. perctől kapott lehetőséget, Kalmár Zsolt csapatkapitány pedig a 105. percig játszott) • Haugesund (norvég)–Cliftonville (északír) 5–1 – tj. a Haugesund kettős győzelemmel, 6–1-gyel • Neftcsi Baku (azeri)–Speranţa Nisporeni (moldáv) 6–0 – tj. a Neftcsi Baku kettős győzelemmel, 9–0-lal • Petrocub (moldáv)–AEK Larnaca (ciprusi) 0–1 – tj. az AEK Larnaca kettős győzelemmel, 2–0-lal • Torpedo Kutaiszi (grúz/georgiai)–FK Ordabaszi (kazah) 0–2 – tj. az Ordabaszi kettős győzelemmel, 3–0-lal • FC Vaduz (liechtensteini)–Breidablik (izlandi) 2–1 – tj. a Vaduz 2–1-es összesítéssel • Zrinjski Mostar (bosnyák)–Akademija Pandev (északmacedón) 3–0 – tj. a Zrinjski Mostar kettős győzelemmel, 6–0-lal • Hapoel Beer Seva (izraeli)–FK Laci (albán) 1–0 – tj. a Hapoel Beer Seva 2–1-es összesítéssel • Progres Niedercorn (luxemburgi)–Cork City (ír) 1–2 – tj. a Progres Niedercorn 3–2-es összesítéssel • UE Engordany (andorrai)–Dinamó Tbiliszi (grúz/georgiai) 0–1 – tj. a Dinamó Tbiliszi kettős győzelemmel, 7–1-gyel • FK Tobol (kazah)–Jeunesse Esch (luxemburgi) 1–1 – tj. a Jeunesse Esch 1–1-es összesítéssel, idegenben szerzett góllal • Kajrat Almati (kazah)–Siroki Brijeg (bosnyák) 2–1 – tj. a Kajrat kettős győzelemmel, 4–2-vel • Makedonija GP (macedón)–Alaskert FC (örmény) 0–3 – tj. az Alaskert kettős győzelemmel, 6–1-gyel • Teuta Durres (albán)–Ventspils FK (lett) 1–0 – tj. a Ventspils 3–1-es összesítéssel • Inter Turku (finn)–Bröndby IF (dán) 2–0 – tj. a Bröndby 4–3-as összesítéssel • Rigas FS (lett)–Olimpija Ljubljana (szlovén) 0–2 – tj. az Olimpija Ljubljana 4–3-as összesítéssel • Rovaniemi (finn)–Aberdeen (skót) 1–2 – tj. az Aberdeen kettős győzelemmel, 4–2-vel • B36 Tórshavn (feröeri)–Crusaders (északír) 2–3 – tj. a Crusaders kettős győzelemmel, 5–2-vel • Hajduk Split (horvát)–Gzira (máltai) 1–3 – tj. a Gzira 3–3-as összesítéssel, idegenben szerzett több góllal • Hibernians (máltai)–Sahtyor Szoligorszk (fehérorosz) 0–1 – tj. a Sahtyor kettős győzelemmel, 2–0-lal • NK Mura Muraszombat (szlovéniai)–Maccabi Haifa (izraeli) 2–3 – tj. a Maccabi Haifa kettős győzelemmel, 5–2-vel • IFK Norköpping (svéd)–St. Patricks (ír) 2–1 – tj. a Norköpping kettős győzelemmel, 4–1-gyel • FK Shkupi (macedón)–Pjunik Jereván (örmény) 1–2 – tj. a Pjunik 5–4-es összesítéssel • FK Vityebszk (fehérorosz)–Kuopio PS (finn) 1–1 – tj. a Kuopio 3–1-es összesítéssel • Ballymena (északír)–Malmö FF (svéd) 0–4 – tj. a Malmö kettős győzelemmel, 11–0-lal • Buducsnost Podgorica (montenegrói)–Trans Narva (észt) 4–1 – tj. a Buducsnost kettős győzelemmel, 6–1-gyel • NK Domzale (szlovén)–Balzan (máltai) 1–0 – tj. a Domzale kettős győzelemmel, 5–3-mal • Glasgow Rangers (skót)–St Joseph’s (gibraltári) 6–0 – tj. a Rangers kettős győzelemmel, 10–0-lal • Kilmarnock (skót)–Connah’s Quay (walesi) 0–2 – tj. a Connah’s Quay 3–2-es összesítéssel • Radnicski Nis (szerb)–Flora Tallinn (észt) 2–2 – tj. a Flora 4–2-es összesítéssel • Spartak Nagyszombat/Trnava (szlovákiai)–Radnik Bijeljina (bosnyák) 2–0, 11-esekkel: 3–2 – tj. a Spartak 2–2-es összesítéssel, 11-esekkel • Legia Varsó (lengyel)–Europa FC (gibraltári) 3–0 • tj. a Legia 3–0-s összesítéssel • Shamrock Rovers (ír)–Brann Bergen (norvég) 2–1 – tj. a Shamrock Rovers 4–3-as összesítéssel • KR Reykjavík (izlandi)–FK Molde (norvég) 0–0 – tj. a Molde 7–1-es összesítéssel.