Európa Liga: döntetlennel lépett tovább a Videoton és az Astra

A Videoton 1–1-es döntetlent játszott az észt Nömme Kaljuval a felcsúti Pancho Arénában a labdarúgó Európa Liga-selejtező második fordulójának visszavágóján csütörtökön. A székesfehérváriak 4–1-es összesítéssel jutottak tovább. Gól nélkül végzett, de 3–1-es összesítéssel továbblépett az Astra, kettős vereséggel búcsúzott a Ferencváros.

Egyetlen állva maradt magyar csapatként a Székesfehérvári Videoton FC az EL-selejtező 3. fordulójában a Girondins Bordeaux-val csap össze. Az első meccset Franciaországban rendezik jövő csütörtökön.

Az FTC a visszavágón 3–1-re kikapott a Midtjylland vendégeként Herningben, a dánok 7–3-as összesítéssel léptek tovább. A Midtjylland egy helyen változtatott a kezdőcsapatán az egy héttel ezelőtti, első mérkőzéshez képest: a magyar válogatott Korcsmár Zsolt sérülés miatt nem volt bevethető. A Fradi szépítő találatát a Kolozsvári CFR 1907 csapatát is megjárt Rui Pedro fejelte.

Bakiban rendezték a Zirä FK (azeri)–Gyurgyevói/Giurgiui Astra összecsapást, a találkozó 0–0-lal végződött. A hazaiaknál 84 perc játéklehetőséget kapott a román idegenlégiós Gabriel Matei.

A felek több lehetőséget kihagytak, de egyik együttesnek sem sikerült gólt szereznie. Edi Iordănescu együttese így megőrizte az első meccsen szerzett kétgólos előnyét. Az Astra következő ellenfele az ukrán FK Olekszandrija lesz.

Kalmár Zsolt csapata, a dán Bröndby 3–2-es összesítéssel jutott tovább, miután a hazai 2–0-s sikert követően 2–1-re kikapott a finn VPS Vaasa elleni idegenbeli visszavágón. A magyar középpályás a Bröndby kezdőcsapatában kapott helyet, a szünetben cserélték le.

Futács Márkóval a kezdőben lépett pályára Szófiában, a Levszki otthonában az első meccset 1–0-ra megnyerő Hajduk Split, és a horvátok végül a 80. perc után két góllal megfordítva a mérkőzést 2–1-re győztek. Futács a 87. percig volt a pályán. A Levszki gólját az ex-CFR-es, az 57. percben csereként beállt Sergiu Buş lőtte a 69. percben. A bolgároknál Neluţ Roşu kezdőember volt, a 83. percben cserélték le. A következő körben Futács és Kalmár csapata ad egymásnak randevút, hogy eldöntsék, melyikük lehet ott a rájátszásban.

Elek Ákos klubja, a kazah Kajrat Almati búcsúzott, mert az idegenbeli visszavágón 2–0-ra kikapott az albán Skënderbeu csapatától. A magyar középpályás kezdőként végig a pályán volt.

Négy további román játékos pályára lépett csütörtökön. A fehérorosz Dinamó Bresztben Adrian Avrămia hátvéd végigjátszotta az osztrák SCR Altach elleni meccset, utóbbi az 1–1-es hazai meccset követően idegenbeli 3–0-s sikerrel jutott tovább. Adrian Scarlatache az Inter Baki játékosaként búcsúzott el az Európa Ligától, némi meglepetésre ugyanis a luxemburgi Fola Esch 4–1-gyel vágott az azeri fővárosban elszenvedett 1–0-s vereségért. Bogdan Mitrea viszont továbbjutásnak örülhetett a ciprusi AEL Limasszollal, amellyel kettős győzelmet ért el a luxemburgi Progres Niedercorn ellenében (1–0 és 2–1). Végezetül a szünetben becserélt Mihai Răduţ a lengyel Lech Poznan együttesében kapott játéklehetőséget, a csapat 2–0-lal fordította meg a norvég FK Haugesund otthonában elszenvedett 3–2-es vereséget.

A forduló bombameglepetését a svéd Östersunds FK „követte el”, amely a hazai 2–0 után a visszavágón 1–1-es döntetlent ért el Isztambulban, a neves Galatasaray ellenében. A török csapatot az utóbbi időben Mircea Lucescu vezetőedzővel hozták hírbe.

A harmadik kör mérkőzéseinek első felvonását július 27-én, a visszavágót egy hétre rá rendezik. Ekkor kapcsolódik be a küzdelemsorozatba a Bukaresti Dinamó (a spanyol Athletic Bilbaóval) és a Krajovai Universitatea SK is (utóbbi az olasz AC Milan ellen), mindhárom román együttes pályaválasztó az első mérkőzésen.

A párharc győztesei a zárókörben már a főtáblára kerülésért lépnek majd pályára.

Eredmények, Európa Liga-selejtező, 2. forduló, visszavágó: • Székesfehérvári Videoton FC–Nömme Kalju FC (észt) 1–1 (gól: Danko Lazovics – 37. perc, illetve Artjom Dmitrijev – 50. perc, 11 m) továbbjutott a Videoton 4–1-es összesítéssel • Midtjylland (dán)–Ferencvárosi TC 3–1 (Gustav Wikheim – 34., Rasmus Nissen – 71. és Alexander Sörloth – 81. perc, illetve Rui Pedro – 64. perc) – tj. a Midtjylland 7–3-as összesítéssel • Zirä FK (azeri)–Gyurgyevói/Giurgiui Astra 0–0 – tj. az Astra 3–1-es összesítéssel.

További eredmények: • VPS Vaasa (finn)–Bröndby (dán) 2–1 – továbbjutott a Bröndby 3–2-es összesítéssel • Dinamó Minszk (fehérorosz)–Rabotnicski Szkopje (macedón) 3–0 – tj. a Dinamó Minszk 4–1-gyel • Lyngby (dán)–Slovan Pozsony/Bratislava (szlovákiai) 2–1 – tj. a Lyngby kettős győzelemmel, 3–1-es összesítéssel • HJK Helsinki (finn)–FK Shkëndija (macedón) 1–1 – tj. a Shkëndija 4–2-vel • Mlada Boleslav (cseh)–Shamrock Rovers (ír) 2–0 – tj. a Mlada kettős győzelemmel, 5–2-vel • Suduva Marijampolé (litván)–Liepaja (lett) 0–1 – tj. a Suduva 2–1-gyel • Skënderbeu (albán)–Kajrat Almati (kazah) 2–0 – tj. a Skënderbeu 3–1-gyel • Botev Plovdiv (bolgár)–Beitar Jeruzsálem (izraeli) 4–0 – tj. a Botev 5–1-gyel • Fola Esch (luxemburgi)–Inter Baki (azeri) 4–1 – tj. a Fola Esch 4–2-vel • Galatasaray Isztambul (török)–Östersund (svéd) 1–1 – tj. az Östersund 3–1-gyel • Utrecht (holland)–Valletta (máltai) 3–1 – tj. az Utrecht 3–1-gyel • Luzern (svájci)–Eszék/Osijek (horvátországi) 2–1 – tj. az Eszék 3–2-vel • AEL Limasszol (ciprusi)–Progres Niederkorn (luxemburgi) 2–1 – tj. az AEL Limasszol kettős győzelemmel, 3–1-gyel • Domzale (szlovén)–Valur Reykjavík (izlandi) 3–2 – tj. a Domzale kettős győzelemmel, 5–3-mal • Lech Poznan (lengyel)–Haugesund (norvég) 2–0 – tj. a Lech Poznan 4–3-mal • Levszki Szófia (bolgár)–Hajduk Split (horvát) 1–2 – tj. a Hajduk kettős győzelemmel, 3–1-gyel • Dinamó Breszt (fehérorosz)–SCR Altach (osztrák) 0–3 – tj. az Altach 4–1-gyel • AEK Larnaca (ciprusi)–Cork City (ír) 1–0 – tj. az AEK Larnaca kettős győzelemmel, 2–0-lal • AIK Solna/Stockholm (svéd)–Zeljeznicsar Szarajevó (bosnyák) 2–0 – tj. az AIK 2–0-lal • Brann Bergen (norvég)–Rózsahegy/Ruzomberok (szlovákiai) 0–2 – tj. Rózsahegy 2–1-gyel • Odd (norvég)–Vaduz (liechtensteini) 1–0 – tj. az Odd kettős győzelemmel, 2–0-lal • Bnei Jehuda Tel-Aviv (izraeli)–Trencsén/Trencín (szlovákiai) 2–0 – tj. a Bnei Jehuda 3–1-gyel • Zaria Bălţi (moldáv)-Apollon Limasszol (ciprusi) 1–2 – tj. az Apollon Limasszol kettős győzelemmel, 5–1-gyel • Trakai (litván)–IFK Norrköping (svéd) 2–1, 11-esekkel: 5–3, tj. a Trakai 3–3 után tizenegyesekkel • Crvena Zvezda Belgárd (szerb)–Irtisz Pavlodar (kazah) 2–0 – tj. a Crvena Zvezda 3–1-gyel • Jagiellonia Bialystok (lengyel)–Gabala/Qäbälä (azeri) 0–2 – tj. a Gabala, 3–1-gyel • Gorica (szlovén)–Panioniosz Athén (görög) 2–3 – tj. a Panioniosz kettős győzelemmel, 5–2-vel • Siroki Brijeg (bosnyák)–Aberdeen (skót) 0–2 – tj. az Aberdeen 3–1-gyel • KR Reykjavík (izlandi)–Maccabi Tel-Aviv (izraeli) 0–2 – tj. a Maccabi kettős győzelemmel, 5–1-gyel.

MTI-fedőkép:A Videoton játékosa, Anel Hadzics (balra) és az észt Artur Valikajev párharca