Európa Játékok: újabb érmek Minszkben

Péni István bronzérmet nyert a férfi kisöbű szabadpuska 3 x 40 lövéses összetett számában szerdán a minszki Európa Játékok olimpiai kvalifikációs sportlövőversenyén.

Az 50 méteres, 120 lövéses „királyszámban” a két legjobb magyar puskás vágott neki szerdán a versenynek. Közülük Péni jó teljesítménnyel, 1177 körös eredménnyel jutott be a fináléba, míg a hétfőn légpuskában negyedik Sidi Péter 1166 körrel a 19. pozícióban zárt. A fináléban Péni 450,6 körös eredménnyel a harmadik helyen zárta a versenyt.

*

A magyarok két arany- és egy ezüstérmet gyűjtöttek a csütörtök délelőtti négy 500 méteres döntőben a minszki Európa Játékok kajak-kenu versenyében. Győzött a női kenupáros és a női kajaknégyes, Kozák Danuta pedig második lett kajak egyesben. A délutáni menet kezdetén „csak” két ezüstérem született Kozák és Birkás Balázs révén a 200 m-es finálékban, majd Kopasz Bálint arany-, Bodonyi Dóra pedig ezüstérmet nyert a regattát záró 5000 méteres döntőkben.

Kozák Danuta 2015 óta először kapott ki a félkilométeres számban. Az UTE ötszörös olimpiai bajnoka négy számban indult Minszkben, és egy arannyal, valamint három ezüsttel zárt.

Balla Virág és Devecseriné Takács Kincső, az új kenus olimpiai szám Eb-címvédője és világbajnoki ezüstérmese gyakorlatilag ellenfél nélkül versenyezte végig a távot, fölényes rajt–cél győzelmet aratott. A többiek a fél kilométer jelentős részében csak a hátukat nézhették, és a további dobogós helyezésekért küzdhettek.

A vb-címvédő női kajakos kvartett – Kárász Anna, Kozák Danuta, Csipes Tamara és Medveczky Erika – Balláékkal szemben óriásit küzdött a döntőben a győzelemért. A fehéroroszok hajója már a rajt után kivált a mezőnyből és féltávig jelentős előnyre tett szert. Ezután a magyarok – a hajóban az egy órán belül két versenyt is evező Kozákkal – méterről méterre, centiről centire dolgozták le a hátrányukat, és az utolsó 50 méterhez már együtt érkezett a két egység. A fehéroroszok szinte végig vezettek a táv során, de a legfontosabb ellenőrző pontra, a célba végül a magyarok érkeztek elsőként.

A nők versenyével kezdődtek a leghosszabb táv küzdelmei, és a 25 éves szolnoki Bodonyi Dóra nagyon jól jött ki a rajt utáni helyezkedésből. Az első kör végére a nézők nagy örömére a fehérorosz Marina Litvincsuk állt az élre, de a magyar szorosan követte. Ők ketten elléptek a 19 fős mezőny többi tagjától, és bár a szlovák Mariana Petrusova később csatlakozott hozzájuk, igazából végig ők harcoltak a győzelemért. A táv kisebb részében Bodonyi is vezetett, leginkább azonban Litvincsuk állt az élen, és bár a magyar kajakos minden erejét beleadva a végső sprintben végig támadta, kitartott a célig, így ebben a számban is hazai siker született.

A férfiaknál az 1000 méteren aranyérmes Kopasz Bálint képviselte a magyar színeket, és nagyszerűen kilőtt a rajtból, ennek köszönhetően az élboly tagjaként vághatott neki a távnak. Vele tartott a portugál Fernando Pimenta, a német Max Hoff, a norvég Eivind Vold és a hazaiak kedvence, Aleh Jurenyija. Sokáig Kopasz vezetett, aztán az utolsó körhöz közeledve Pimenta állt az élre. A hajrára fordulva már csak ők és Hoff küzdöttek az érmekért, s amikor már úgy tűnt, Pimenta visszavág az 1000 méteres vereségért, Kopasz ismét állva hagyta, és az utolsó métereken megelőzte. A 22 éves magyar kajakos így két arannyal zárt.

A magyar kajak-kenu csapat kilenc éremmel, négy arannyal és öt ezüsttel zárta a minszki viadalt, míg az egész Európa Játékok-küldöttségnek immár 12 dobogós helyezése, közte négy elsősége van.

Schmidt Gábor, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség elnöke az MTI-nek csütörtökön, a helyszínen azt mondta, szerdán kaptak egy hivatalos levelet, amely szerint az Európai Kajak-Kenu Szövetség (ECA) és az Európai Olimpiai Bizottság (EOC) megegyezett, és ennek értelmében az Európa Játékok egyben Európa-bajnokságnak is számított a 16 számban, amit lebonyolítottak.

Román részről a napokban egy bronz- és egy aranyérem született. Az aerobik csapatversenyben Gabriel Bocşer, Mihai Alin Popa, Dacian Nicolae Barna, Dorin Marian Broţei és Andreea Bogati 22,083 ponttal Oroszország (22,250 pont) és Bulágria (22,186 pont) mögött a dobogó legalsó fokára kapaszkodhatott fel. A kenus kettesek 1000 m-es távját az ukrán és az orosz egységet megelőzve megnyerte Cătălin Chirilă és Victor Mihalachi duója, megszerezve ezzel a küldöttség második aranyérmét, Románia ezenkívül még két ezüst- és négy bronzérmet szerzett eddig.

Borítókép: Balról jobbra: a győztes Medveczky Erika, Csipes Tamara, Kozák Danuta és Kárász Anna a női kajaknégyesek 500 méteres döntője után – FOTÓ: MTI/KOVÁCS TAMÁS