Európa Játékok: magyar éremeső a zárónapon

Öt magyar bronzérmet is hozott a vasárnapi zárónap a minszki Európa Játékokon, a 121 fős küldöttség így – miután szombaton is egy-egy ezüsttel és bronzzal gyarapodott a készlet – összesen 19 érmet, 4 aranyat, 6 ezüstöt és 9 bronzot gyűjtött a múlt pénteken kezdődött multisport-eseményen, ezzel az éremtáblázat 13. helyén zárt.

Szombaton az egyformán kötöttfogású Torba Erik ezüst-, Lőrincz Tamás pedig bronzérmet nyert a minszki birkózótornán.

A 60 kilós súlycsoportban szereplő Torba pénteken svéd, román, majd az elődöntőben georgiai riválist győzött le, a fináléban pedig az oroszok világ- és Európa-bajnoki címvédőjével, Sztyepan Marjanyannal csapott össze. A mérkőzésen az orosz másfél perc alatt, 9–0-ás technikai tussal győzött.

Lőrincz Tamás (77 kg) a moldovai Igor Besleagával birkózott a harmadik helyért és 5–1-re nyert.

Ugyancsak szombaton kis híján érmet szerezett a női asztalitenisz-válogatott, ám végül a negyedik helyen zárta a csapatversenyt, miután a bronzmérkőzésen 3–2-re alulmaradt a lengyelekkel szemben.

A zárónap első harmadik helye a kötöttfogású birkózók 87 kilogrammos kategóriájában szereplő Lőrincz Viktor nevéhez fűződött, aki vigaszági győzelmét követően fél órával a helyosztón is nyert, mégpedig magabiztosan, 7–1-re a horvát Ivan Huklek ellen.

Ezt követően a Minszk Arénában, a tornászok szerdöntői során, valamint a Csizsovka Arénában, a karatésoknál is két-két bronzérmet ünnepelhettek a magyarok.

Előbbi helyszínen előbb Péter Sára végzett harmadikként az ugrás fináléjában, majd a nap utolsó döntője, a nyújtó után Vecsernyés Dávid állhatott fel a dobogó legalsó fokára. Közben a karatésoknál mindkét magyar induló az elődöntőig jutott súlycsoportjában, ott azonban Tadissi Martial (67 kg) és Hárspataki Gábor (75 kg) is kikapott, így mindkettejük nyakába bronzérem került.

Románia két éremmel gyarapította gyűjteményét

A román küldöttségnek nem sikerült ennyire fényesre a minszki verseny utolsó három napja, mindössze egy-egy bronz- és ezüstérem gyűlt a korábbi érmek mellé.

Időrendi sorrendben előbb a birkózó Incze Kriszta Tünde nyert érmet a 62 kg-os súlycsoportban, miután legyőzte a lengyel Katarzyna Madrowskát. Az idei, bukaresti Európa-bajnokság 65 kg-os súlycsoportjának ezüstérmese a nyolcaddöntőben a moldáv Mariana Cherdivarăt verte, a negyeddöntőben a török Asli Tugcut majd az elődöntőben az azeri Elmira Gambarova ellenében maradt alul, így a pénteken kisdöntőben küzdhetett az éremért.

A fényesebbik – azaz ezüst – érmet a román női asztalitenisz válogatott tagjainak a nyakába akasztották a díjátadón, miután Szőcs Bernadette, Elizabeta Samara és Daniela Dodean a döntőben nem tudta megverni a Nina Mittelham, Xiaona Shan, Ying Han összeállítású német csapatot. A németek sima 3–0-lal győztek, a vereséggel a román válogatott egyelőre elszalasztotta a tokiói olimpiai játékokra való kijutás megszerzését. Másfelől, Szőcs Bernadettenek ez volt a második ezüstérme Minszkben, miután Ovidiu Ionescuval az oldalán a vegyespáros küzdelmeiben is csak a döntőben maradtak alul.

Az Európa Játékokon 123 sportolóval indult Románia két arany-, három ezüst és öt bronzéremmel zárt.

Borítókép: Vecsernyés Dávid gyakorlata bronzot ért (MTI/Kovács Tamás)

Magyarország 24 éremmel, 12 arannyal, 7 ezüsttel és 5 bronzzal zárta a Buenos Aires-i ifjúsági olimpiát, ez minden idők legjobb szereplése.