Európa-bajnoki selejtezők kavalkádja

A magyar labdarúgó-válogatott magabiztos játékkal 3–1-re legyőzte Azerbajdzsánt szombaton, a Bakuban rendezett Európa-bajnoki selejtezőn. A magyar gólokat a duplázó Willi Orbán, illetve a címeres mezben ezen a találkozón csereként debütáló Holman Dávid szerezte. Románia két mérkőzésen jutott túl, Norvégiában az utolsó pillanatban döntetlenre mentette a találkozót, Máltában magabiztosan nyert.

A mérkőzéseket egyperces gyászszünettel kezdték az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) korábbi elnökére, a múlt héten elhunyt Lennart Johanssonra emlékezve.

A bakui Bakcell Arénában 8000 néző tekintette meg a meccset, amelyet a holland Kevin Blom vezetett.

Az olasz Marco Rossi szövetségi kapitány a következő csapatot küldte pályára: Gulácsi Péter – Lovrencsics Gergő, Willi Orbán, Baráth Botond, Korhut Mihály – Nagy Ádám, Kleinheisler László (72. perc Pátkai Máté) – Dzsudzsák Balázs (86. perc Németh Krisztián), Szoboszlai Dominik (58. perc Holman Dávid), Nagy Dominik – Szalai Ádám.

Eb-selejtező, E-csoport: • Azerbajdzsán–Magyarország 1–3 (gól: Mahir Madatov – 70. perc, illetve Willi Orbán 2 – 18. és 53., valamint Holman Dávid – 71. perc) • Horvátország–Wales 2–1 (James Lawrence – 17. perc, öngól és Ivan Periszics – 48. perc, illetve David Brooks – 77. perc). A csoport állása:

1.      Magyaro.    3       2       0       1       5–4   6

2.      Horváto.     3       2       0       1       5–4   6

3.      Szlovákia   2       1       0       1       2–1   3

4.      Wales         2       1       0       1       2–2   3

5.      Azerb.        2       0       0       2       2–5   0

Románia először Oslóban, az Ullevaal Stadionban vendégszerepelt, adott pillanatban már 2–0-s hátrányban volt, de a hosszabbításban kicsikarta az egyenlítést. A találkozón az orosz Szergej Karaszev fújta a sípot.

Cosmin Contra együtteséből Claudiu Keşerü (77. és 92. perc), a házigazdáktól Tarik Elyounoussi (56. perc) és Martin Ödegaard (70. perc) volt eredményes. Az északiak vezető találatánál Dragoş Grigorén irányt változtatott Ödegaard lövése, Elyounoussi pedig a hálóba lőtte a labdát (előzőleg Paul Anton hibázott a románoknál). Egy norvég kontránál Ödegaardot indította Joshua King, előbbi lerázta Grigorét, majd növelte a házigazdák előnyét.

Keşerü fejessel egyenlített, a labdát Grigore adta be Alexandru Maxim szögletrúgása nyomán. S mikor már szinte mindenki elkönyvelte a 2–1-es végeredményt, Maxim átadása megtalálta Keşerűt, aki lesgyanús helyzetben egyenlíteni tudott.

A román válogatottban helyet kapott a bajnok Kolozsvári CFR 1907 mindkét játékosa, George Ţucudean csereként és Ciprian Deac kezdőemberként.

Az összeállítás: Ciprian Tătăruşanu – Alexandru Chipciu, Cristian Săpunaru, Dragoş Grigore, Alin Toşca – Paul Anton, Nicolae Stanciu (71. perc Alexandru Maxim) – Ciprian Deac, Claudiu Keşerü, Gheorghe Grozav (60. perc Ianis Hagi) – George Puşcaş (60. perc George Ţucudean).

Ta’Qaliban már sokkal könnyebb feladata volt a román együttesnek, amelyben Ianis Hagi ezúttal már kezdőként szerepelt, és George Puşcaş sziporkázott. Utóbbi kétszer is betalált, a 4–0-s végeredményhez még Alexandru Chipciu és Dennis Man járult hozzá. A hajrában Chipciu megkapta második sárga lapját, de Contra csapata emberhátrányban is betalált. Ezúttal a vasutasok egyik játékosa sem kapott lehetőséget. A találkozót a holland Dennis Higler vezette.

A románok máltai összeállítása: Tătăruşanu – Chipciu (34. perc Săpunaru), Iulian Cristea, Ionuţ Nedelcearu, Nicuşor Bancu – I. Hagi, Răzvan Marin, Tudor Băluţă, Maxim (75. perc Dorin Rotariu) – Puşcaş, Keşerü (65. perc Dennis Man).

F-csoport: • Norvégia–Románia 2–2 (gól: Tarik Elyounoussi – 56. és Martin Ödegaard – 70. perc, illetve Claudiu Keşerü 2 – 77. és 92. perc) • Feröer-szigetek–Spanyolország 1–4 (Klaemint Olsen – 30. perc, illetve Sergio Ramos – 5., Jesus Navas – 19., Teitur Gestsson – 34., öngól és Jose Gaya – 71. perc) • Svédország–Málta 3–0 (Robin Quaison – 2., Viktor Claesson – 50. és Alexander Isak – 81. perc) • Málta–Románia 0–4 (George Puşcaş 2 – 7 és 29., Alexandru Chipciu – 34., továbbá Dennis Man – 91. perc; kiállítva Chipciu – 81. perc) • Feröer-szigetek–Norvégia 0–2 (Björn Maars Johnsen 2 – 49. és 83. perc) • Spanyolország–Svédország 3–0 (S. Ramos – 64., 11 m, Alvaro Morata – 85., 11 m és Mikel Oyarzabal – 87. perc). Az állás:

További eredmények:

A-csoport: • Csehország–Bulgária 2–1 (gól: Patrik Schick 2 – 19. és 50. perc, illetve Ismail Isa – 3. perc) • Montenegró–Koszovó 1–1 (Stefan Mugosa – 69. perc, illetve Milot Rashica – 25. perc) • Bulgária–Koszovó 2–3 (Ivelin Popov – 43. és Kristian Dimitrov – 55. perc, illetve Rashica – 14., Vedat Muriqi – 64. és Elbasan Rashani – 93. perc) • Csehország–Montenegró 3–0 (Jakub Jankto – 18., Boris Kopitovics – 49., öngól és Schick – 82. perc, 11 m). A csoport állása: 1. Anglia 6 pont/2 mérkőzés (10–1), 2. Csehország 6/3 (5–6), 3. Koszovó 5/3, 4. Montenegró 2/4 (3–10), 5. Bulgária 2/4 (5–7).B-csoport: • Litvánia–Luxemburg 1–1 (Arvydas Novikovas – 74. perc, illetve Gerson Rodrigues – 20. perc; kiállítva: Saulius Mikoliunas – 42. és Modestas Vorobjovas – 94. perc, mindkettő Litvánia) • Ukrajna–Szerbia 5–0 (Viktor Cigankov 2 – 26. és 28., Jevgenyij Konoplianka 2 – 46. és 75., valamint Roman Jaremcsuk – 59. perc) • Szerbia–Litvánia 4–1 (Alekszandar Mitrovics 2 – 20. és 34., Luka Jovics – 35., valamint Adem Ljajics 92. perc, illetve Novikovas – 71. perc, 11 m) • Ukrajna–Luxemburg 1–0 (Jaremcsuk – 6. perc).  Az állás: 1. Ukrajna 10/4, 2. Luxemburg 4/4 (4–5), 3. Szerbia 4/3 (5–7), 4. Portugália 2/2, 5. Litvánia 1/3.C-csoport: • Fehéroroszország–Németország 0–2 (Leroy Sane – 13. és Marco Reus – 62. perc) • Észtország–Észak-Írország 1–2 (Konstantin Vassziljev – 25. perc, illetve Conor Washington – 77. és Magennis – 80. perc). Az állás: 1. Észak-Írország 9 pont/3 mérkőzés, 2. Németország 6/2, 3. Hollandia 3/2, 4. Észtország 0/2 (1–4), 5. Fehéroroszország 0/3 (1–8).D-csoport: • Grúzia/Georgia–Gibraltár 3–0 (Valeriane Gvilia – 30., Giorgi Papunasvili – 59. és Vato Arveladze – 76. perc, 11 m) • Dánia–Írország 1–1 (Pierre-Emile Höjbjerg – 76. perc, illetve Shane Duffy – 85. perc) • Dánia–Grúzia/Georgia 5–1 (Kasper Dolberg 2 – 13. és 63., Christian Eriksen – 30., 11 m, Yussuf Poulsen – 73. továbbá Martin Braithwaite – 93. perc, illetve Szaba Lobjanidze – 25. perc) • Írország–Gibraltár 2–0 (Joseph Luis Chipolina – 27., öngól és Robert Brady – 93. perc). Az állás: 1. Írország 10/4, 2. Dánia 5/3, 3. Svájc 4/2, 4. Grúzia/Georgia 3/4, 5. Gibraltár 0/3.G-csoport: • Ausztria–Szlovénia 1–0 (Guido Burgstaller – 74. perc) • Észak-Macedónia–Lengyelország 0–1 (Krzysztof Piatek – 47. perc; kiállítva: Visar Musliu – 85. perc, Észak-Macedónia) • Lettország–Izrael 0–3 (Eran Zahavi 3 – 10., 60. és 81. perc) • Észak-Macedónia–Ausztria 1–4 (Martin Hinteregger – 18. perc, illetve Valentino Lazaro – 39., Marko Arnautovic 2 – 62. és 82. perc, az első 11 m, továbbá Egzon Bejtulai – 86. perc, öngól) • Lettország–Szlovénia 0–5 (Domen Crnigoj 2 – 24. és 26., Josip Ilicsics 2 – 29. és 44., az első 11 m, továbbá, Miha Zajc – 47. perc) • Lengyelország–Izrael 4–0 (Piatek – 35., Robert Lewandowski – 56., 11 m, Kamil Grosicki – 58. és Damian Kadzior – 84. perc). Az állás 4 forduló után: 1. Lengyelország 12 pont, 2. Izrael 7, 3. Ausztria 6, 4. Szlovénia 5, 5. Észak-Macedónia 4, 6. Lettország 0.H-csoport: • Törökország–Franciaország 2–0 (Kaan Ayhan – 30. és Cengiz Ünder – 40. perc) • Izland–Albánia 1–0 (Johann Berg Gudmundsson – 22. perc) • Moldovai Köztársaság–Andorra 1–0 (Igor Armas – 8. perc; kiállítva: Artur Ioniţă – 47. perc, Moldova). Az állás 3 mérkőzés alapján: 1. Törökország 9 pont, 2. Franciaország 6 (8–3), 3. Izland 6 (3–4), 4. Albánia 3 (3–3), 5. Moldovai Közt. 3 (2–8), 6. Andorra 0.I-csoport: • Skócia–Ciprus 2–1 (Andrew Robertson – 61. és Oliver Burke – 89. perc, illetve Joannisz Kuszulosz – 87. perc) • Belgium–Kazahsztán 3–0 (Dries Mertens – 11., Timothy Castagne – 14. és Romelu Lukaku – 50. perc) • Oroszország–San Marino 9–0 (Michele Cevoli – 25., öngól, Artem Dzjuba 4 – 31., 74., 76. és 88., az első 11 m, Fedor Kudriasov – 36., Alekszej Andrejevics Mirancsuk – 41., valamint Fedor Szmolov – 77. és 83. perc; Dziuba a 76. percben 11-est hibázott). Az állás 3 mérkőzés alapján: 1. Belgium 9 pont, 2. Oroszország 6 (14–3), 3. Skócia 6 (4–4), 4. Ciprus 3 (6–4), 5. Kazahsztán 3 (3–7), 6. San Marino 0.

J-csoport: • Görögország–Olaszország 0–3 (Nicolo Barella – 23., Lorenzo Insigne – 30. és  Leonardo Bonucci – 33. perc) • Finnország–Bosznia-Hercegovina 2–0 (Teemu Pukki – 56. és 68. perc) • Örményország–Liechtenstein 3–0 (Gevorg Ghazarjan – 2., Alexander Karapetjan – 18. és Tigran Barsegjan – 91. perc). Az állás 3 mérkőzés alapján: 1. Olaszország 9 pont, 2. Finnország 6, 3. Görögország és Bosznia-Hercegovina 4–4 (egyaránt 4–5-ös gólarány), 5. Örményország 3, 6. Liechtenstein 0.

Az alábbiakban közöljük Fancsali Ernő sportkedvelő nyílt levelét a magyar labdarúgó válogatott mérkőzéseinek közvetítésével kapcsolatban.

Nyílt levél Papp Dánielnek, az MTVA vezérigazgatójának

Tisztelt Vezérigazgató úr!

Szinte napra pontosan két éve írtam ugyanebben az ügyben elődjének, akkor azt a biztató választ kaptam, hogy a kérdés megoldódik. Sőt a 2017-es Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor keretében szervezett beszélgetésen az ön elődje azt is bejelentette, hogy idézem:„A 2020-as labdarúgó Európa-bajnokság, illetve a 2022-es világbajnokság selejtezőire megvásárolt – tévé, rádió, internet és mobil – terjesztési jog Magyarország területén kizárólagos.Szlovákia és Románia esetében azon kábelhálózatok előfizetőihez juthatnak el ezek a sportesemények magyarul, amelyek kínálatában megtalálható az m4sport csatorna. A többi szomszédos ország tekintetében is hasonló megállapodások megkötésére törekszik az MTVA.”Sajnos legutóbb az Azerbajdzsán–Magyarország mérkőzést sem tudtuk magyarul követni, és valószínűleg a ma (szerk. megj.: kedd) esti Magyarország–Wales meccset sem fogjuk tudni. Mindezt a geokódolás miatt. A kérdés több tízezer határon túli magyar sportkedvelőt érint, és a helyzet megoldatlansága egyre elkeserítőbb.Végső elkeseredésünkben még a végén a román közszolgálati vagy kereskedelmi csatornákhoz fordulunk a probléma megoldásáért, ami eléggé kellemetlen lenne mindenkire nézve.Ezt elkerülendő a nemzeti egység szellemében kérjük, találjanak megoldást e tarthatatlan állapot orvosolására, és biztosítsák a magyar érdekeltségű sportesemények zavartalan közvetítését Magyarország határain túl is.Köszönettel,Fancsali Ernő,sportkedvelő2019. június 11., Kolozsvár