EURO–2020: egy csapat már a legjobb 16 közé jutott

A labdarúgó Európa-bajnokság szerdai eredményei szentesítették, hogy az oroszoknak is jutott győzelem a kontinensviadalon, a törökök a második fordulóban is nyeretlenek maradtak, továbbá, hogy az olasz együttes már a legjobb 16 közé jutott újabb 3–0-s sikerével.

B-csoport, 2. forduló: Egygólos orosz siker a finnek ellen

Oroszország 1–0-ra legyőzte Finnországot a labdarúgó Európa-bajnokság csoportkörének második fordulójában, a B-csoport szerdai, szentpétervári mérkőzésén.

Finn lesgóllal indult a találkozó, amelynek első félidejét ezután kevés helyzet, küzdelmes mezőnyjáték és sok pontatlanság jellemezte egészen a hajráig. Ekkor látványos góllal előnybe került a korábban kapufáig jutó társházigazda.

A fordulást követően a hátrányban lévő finnek léptek fel kezdeményezően, ám a nagyobb lehetőségeket az orosz válogatott dolgozta ki az alacsonyabb iramú második játékrészben.

Az összesen 13 perc ráadással megtoldott találkozó krónikájához hozzátartozik, hogy az orosz válogatott brazil származású jobbhátvédjét, Mário Fernandest az első félidő közepén le kellett cserélni, és gerincsérülés gyanújával kórházba szállították.

OROSZORSZÁG–FINNORSZÁG 1–0 (1–0)Szentpétervár, Kresztovszkij Stadion, 24 500 néző. Vezette: Danny Makkelie (Hollandia).OROSZORSZÁG: Szafonov – Fernandes (25. perc Karavajev), Divejev, Dzsikija, Kuzjajev – Zobnyin, Barinov, Ozdojev (61. perc Zsemaletgyinov) – Mirancsuk (85. perc Muhin), Dzujba (85. perc Szoboljev), Golovin. Szövetségi kapitány: Sztanyiszlav Csercseszov.FINNORSZÁG: Hradecky – Toivio (84. perc Jensen), Arajuuri, O’Shaughnessy – Raitala (75. perc Soiri), Schüller (67. perc Kauko), Lod, Kamara, Uronen – Pukki (75. perc Lappalainen), Pohjanpalo. Szövetségi kapitány: Markku Kanerva.Gól: Alekszej Mirancsuk – 45. + 2. perc.A gól története:45. + 2. perc: az Artyom Dzjubától visszakapott labdát Alekszej Mirancsuk áttette a jobb lábáról a balra, majd védhetetlenül tekert a kapu hosszú felső sarkába (1–0).

A-csoport, 2. forduló: Wales két góllal nyert Törökország ellen

Wales 2–0-ra legyőzte Törökországot szerdán az azeri fővárosban, Bakuban.

Az első félidőben mindkét csapat sokat tett a vezetés megszerzéséért, de próbálkozásaik egészen a hajráig meddőnek bizonyultak és csak ritkán végződtek helyzetekkel. Ramsey két ziccert is elrontott, majd a 42. percben Bale kihagyhatatlan helyzetbe hozta, ezzel Wales került előnybe.

A második félidőben Bale büntetőből növelhette volna csapata előnyét, de meglepően nagyot hibázott – a 61. percben Zeki Celik szabálytalankodott ellene a tizenhatoson belül, annak oldalvonalánál; a büntetőt a sértett hajtotta végre, de magasan a keresztléc fölé bombázott. Bale fél perccel később megtámadta és megzavarta a török kapust, aki a gólvonaltól hét méterre eltalálta a walesi csatárt, de lábáról kevéssel a kapufa mellé pattant a labda.

A törökök a hátralévő időben mindent megtettek az egyenlítésért, de legnagyobb helyzetüket is kihagyták, így két mérkőzés után is gól nélkül állnak. Ellenfele támadásait igyekezett kihasználni a walesi válogatott, és az utolsó percben megduplázta a különbséget. A gól értelmi szerzője ismét Gareth Bale volt, aki sorozatban a második szögletnél is be tudott törni cselekkel a 16-oson belülre, s kiszolgálta C. Robertset.

WALES–TÖRÖKORSZÁG 2–0 (1–0)Baku, Olimpiai Stadion, 20 ezer néző. Vezette: Artur Dias (Portugália).WALES: Ward – C. Roberts, Mepham, Rodon, B. Davies – Morrell, Allen (73. perc Ampadu) – Bale, Ramsey (85. perc Wilson), James (94. perc Williams) – Moore. Szövetségi kapitány: Rob Page.TÖRÖKORSZÁG: Cakir – Celik, Söyüncü, Ayhan, Meras (73. perc Müldür) – Yokuslu (45. perc Demiral), Tufan (45. perc Yazici), Calhanoglu – Ünder (83. perc Kahveci), Karaman (75. perc Dervisoglu), Yilmaz. Szövetségi kapitány: Senol Günes,Gól: Aaron Ramsey – 42. és Connor Roberts – 95. perc.A gólok története:42. perc: Gareth Bale hajszálpontos előreíveléssel hozta remek helyzetbe Aaron Ramseyt, aki a tizenhatoson belül levette a labdát, majd hat méterről a hálóba passzolt (1–0).95. perc: Harry Wilson és Bale kis szöglete után utóbbi becselezte magát a védők között, majd Connor Robertshez passzolt, aki kapásból a hálóba lőtt (2–0).

Másodszor is győztek és a nyolcaddöntőbe jutottak az olaszok

Az olasz labdarúgó-válogatott nyolcaddöntőbe jutott, miután szerdán 3–0-ra legyőzte Svájc csapatát Rómában, a csoportkör második fordulójában.

Az első körben a törököket ugyancsak 3–0-ra legyőző olasz együttes immár 29 mérkőzés óta veretlen, és sorozatban tíz találkozón győzött, ezeken pedig gólt sem kapott.

A házigazda olaszok a találkozó elejétől kezdve rengetegszer passzolgattak a svájciak térfelén, a 19. percben Giorgio Chiellini révén kezezés miatt érvénytelenített találatig is eljutottak, majd hét perccel később szabályos góllá érett a mezőnyfölényük. A hátrányban lévő svájciak ezt követően próbáltak a korábbinál támadóbb szellemben fellépni, de ez csak arra volt elég, hogy kiegyenlítettebbé váljon az összecsapás és ne alakuljon ki több nagy helyzet.

A fordulás után az olaszok ismét Locatelli révén gyorsan megduplázták előnyüket, a svájciak a 64. percben jutottak el először veszélyes helyzetig, de Donnarumma lábbal hárítani tudta Zuber közeli lövését. A játékrész második felében mindkét csapat előtt adódtak kisebb lehetőségek, de az olaszok voltak azok, akik Immobile révén ismét betaláltak és végül magabiztos győzelmet arattak.

OLASZORSZÁG–SVÁJC 3–0 (1–0)Róma, Olimpiai Stadion, 12 445 néző. Vezette: Szergej Karaszjov (Oroszország).OLASZORSZÁG: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini (24. perc Acerbi), Spinazzola – Barella (87. perc Cristante), Jorginho, Locatelli (86. perc Pessina) – Berardi (70. perc Tolói), Immobile, Insigne (69. perc Chiesa). Szövetségi kapitány: Roberto Mancini.SVÁJC: Sommer – Elvedi, Schär (58. perc Zuber), Akanji – Mbabu (58. perc Widmer), Xhaka, Freuler (84. perc Sow), Rodríguez – Shaqiri (76. perc Vargas) – Embolo, Seferovic (45. perc Gavranovic). Szövetségi kapitány: Vladimir Petkovic.Gól: Manuel Locatelli 2 – 26. és 52., valamint Ciro Immobile – 89. perc.A gólok története:26. perc: Domenico Berardi húzott el a jobb oldalon (a pazar indítás Manuel Locatellitől eredt), középre passzolt labdáját pedig a teljesen egyedül érkező Locatelli rúgta közelről az üres kapuba (1–0).52. perc: Az olaszok adogatása után a kapuval szemben álló Locatelli elé került a labda, aki 18 méterről ballal a bal alsó sarokba lőtt (2–0).89. perc: Ezúttal Ciro Immobile maradt egyedül a kaputól 23 méterre, ő ugyancsak középről, jobb lábbal a jobb alsót választotta, Sommer csak beleérni tudott a lövésbe, védeni nem (3–0).

Ukrajna küzdelmes meccsen legyűrte Észak-Macedóniát

Az ukrán válogatott 2–1-re legyőzte Észak-Macedóniát csütörtökön Bukarestben, a C-csoport második fordulójában.

A kezdés egyértelműen a helyzeteket is kidolgozó ukránoké volt, az északmacedónoknak szükségük volt bő 10-15 percre, hogy felvegyék a mérkőzés ritmusát, és egyáltalán támadást kezdeményezzenek. Ettől függetlenül mezőnyfölényben maradt a jól kombináló Ukrajna, amely a 29. percben megérdemelten jutott vezetéshez, majd öt perccel később megduplázta előnyét. Az északmacedónok ritkán tudták támadásaikat eljuttatni az ukrán kapuhoz, amit csak két alkalommal veszélyeztettek, míg kapott góljaik előtt helyezkedési hibákat követtek el. A balkáni gárda az első játékrészben lesgólig jutott a veterán Goran Pandev révén.

A szünetben kettőt cseréltek a hátrányban lévő északmacedónok, akik nagy elánnal kezdték a második játékrészt. Ennek eredményeként előbb helyzetig, majd szépítésig is jutottak Alioszki révén. Az egyenlítés reményében továbbra is kockáztatott, letámadott, így a középpályán és a védelmében sokszor kinyílt Észak-Macedónia, emiatt sok ukrán kontra valós gólveszéllyel kecsegtetett. A 70. perc után kiegyenlítődött a mezőnyjáték, a 82. percben pedig az ukránok büntetőből bebiztosíthatták volna a győzelmüket. Az argentin Fernando Andres Rapallini játékvezető a technika segítségével látta meg, ahogy a sorfalban álló Daniel Avramovszki könyökén pattant meg egy ukrán szabadrúgás, és némi videózás után a tizenegyespontra mutatott. Az eredmény azonban nem változott: Ruszlan Malinovszki lövését Sztole Dimitrievszki hárította. A végjátékban még egy utolsó, nagy hajrát nyitott Észak-Macedónia, de nem tudott pontot menteni.

A balkáni gárda második mérkőzését is elveszítette a tornán, míg az ukránok ezzel a győzelemmel jutottak első pontjaikhoz.

UKRAJNA–ÉSZAK-MACEDÓNIA 2–1 (2–0)Bukarest, Nemzeti Aréna, 10 001 néző. Vezette: Fernando Andres Rapallini (Argentína).UKRAJNA: Buscsan – Karavajev, Zabarnyi, Matvijenko, Mikolenko – Sztepanenko – Jarmolenko (70. perc Céhankov), Zincsenko, Saparenko (79. perc Szidorcsuk), Malinovszki (92. perc Szobol) – Jaremcsuk (70. perc Beszjegyin). Szövetségi kapitány: Andrij Sevcsenko.ÉSZAK-MACEDÓNIA: Dimitrievszki – Sz. Risztovszki, Velkovszki (85. perc Trichovszki), Muszliu – Nikolov (45. perc Trajkovszki), Szpirovszki (45. perc Churlinov), Ademi (85. perc Risztevszki), Bardhi (77. perc Avramovszki), Alioszki – Pandev, Elmas. Szövetségi kapitány: Igor Angelovszki.Gól: Roman Jarmolenko – 29. és Andrij Jaremcsuk – 34. perc, illetve Alioszki – 57. perc.A gólok története:29. perc: Bal oldali szöglet után a röviden megcsúsztatott labdára a hosszún jó ütemben és üresen érkezett Roman Jarmolenko, és egy lépésről a kapuba passzolt. Sztole Dimitrievszki próbált elérni a gólvonalon, de nem tudott hárítani (1–0).34. perc: Andrij Jaremcsuk a leshatárról indulva kapott jó kiugratást a jobbösszekötő helyén, majd a kifutó kapus mellett higgadtan helyezett a rövid, bal alsó sarokba (2–0).57. perc: Heorhij Buscsan védte Ezgjan Alioszki büntetőjét, a kipattanót azonban már nem hibázta el az északmacedón ítéletvégrehajtó (2–1).