EURO–2020: belga és holland továbbjutás csütörtökön

A labdarúgó Európa-bajnokság csütörtök esti találkozóin kiderült, hogy az olaszok mellett a belga és a holland válogatott is 100%-os maradt, és továbbjutott a csoportjából a nyolcaddöntőbe.

B-csoport, 2. forduló: De Bruyne gólpasszal és góllal tért vissza

A belga válogatott 2–1-re nyert csütörtökön Dánia vendégeként Koppenhágában, a részben budapesti és bukaresti rendezésű Európa-bajnokság B-csoportjának második fordulójában, ezzel biztosította helyét a nyolcaddöntőben.

A belgák történetük során először kezdtek két győzelemmel Európa-bajnokságon.

A találkozó előtt a pályán hatalmas mezt feszítettek ki Christian Eriksen nevével és 10-es számával. Az olasz Milánói Internazionale játékmestere szombaton ugyanebben a stadionban kapott szívrohamot a finnek elleni összecsapás 43. percében, újra kellett éleszteni, azóta pedig egy közeli kórházban kezelik.

A házigazdák nekiestek ellenfelüknek és 99 másodperc elteltével megszerezték a vezetést Yussuf Poulsen révén, ez volt az Eb-k történetének második leggyorsabb gólja. A leggyorsabb találat az orosz Dmitrij Kiricsenkóé, aki 67 másodperc után talált be Görögországnak 2004-ben. A dobogó harmadik fokán a lengyel Robert Lewandowski áll, a portugálok elleni 2016-os góljával.

Ahogyan azt Romelu Lukaku, a belgák klasszis csatára bejelentette, a tizedik percben megállt a játék, és mindenki Eriksent éltette, a szurkolók pedig számos molinóval üzentek kedvencüknek. „Egész Dánia veled van Christian” – ezt írták a legnagyobb drapériára. Még a holland játékvezető, Björn Kuipers is tapsolt.

A dánok ezt követően sem álltak le, komoly nyomás alá helyezték a világranglistát vezető világbajnoki bronzérmes belgákat, akik a félidő második részére jöttek ki a szorításból.

A belgáknál a szünetben a 100. válogatottságát ünneplő Dries Mertens helyére a Bajnokok Ligája döntőjében megsérült, azóta lábadozó Kevin De Bruyne állt be. A Premier League legjobbjának az előző két szezonban megválasztott középpályás gyorsan letette a névjegyét az Eb-n egy mesteri gólpassz formájában, amivel egyenlített csapata az 55. percben. A klasszis játékmester pályára lépése minőségbeli különbséget jelentett az akkor már amúgy is fölényben lévő belgák javára, ráadásul De Bruyne egy gyönyörű góllal a vezetést is megszerezte csapatának. A kiváló futballista rendkívül kulturáltan, szurkolói előtt, de csendben ünnepelt.

A hazaiak a hajrára újra felpörögtek, a 87. percben Martin Braithwaite fejese a kapufán csattant és még a ráadásban is nyomott a gárda, de az eredmény nem változott. A dánok 22 próbálkozással fejezték be a találkozót.

A csoport állása: 1. (már nyolcaddöntős) Belgium 6 pont, 2. Finnország 3 (1–1), 3. Oroszország 3 (1–3), 4. Dánia 0.

BELGIUM–DÁNIA 2–1 (0–1)Koppenhága, 23 395 néző. Vezette: Björn Kuipers (Hollandia).BELGIUM: Courtois – Jason Denayer, Alderweireld, Vertonghen, Meunier – Dendoncker (59. perc Witsel), Tielemans, T. Hazard (94. perc Vermaelen) – Carrasco (59. perc E. Hazard), Mertens (45. perc De Bruyne), Lukaku. Szövetségi kapitány: Roberto Martínez (Spanyolország).DÁNIA: Schmeichel – Christensen, Kjaer, Vestergaard (84. perc Skov Olsen), Maehle – Höjbjerg, Wass (61. perc Styger Larsen), Delaney (72. perc Jensen) – Poulsen (61. perc Nörgaard), Braithwaite, Damsgaard (72. perc Cornelius). Szövetségi kapitány: Kasper Hjulmand.Gól: Thorgan Hazard – 55. és Kevin De Bruyne – 70. perc, illetve Yussuf Poulsen – 2. perc.A gólok története:2. perc: a belgák a saját 16-osuk előterében eladták a labdát, Pierre-Emile Höjbjerg tökéletesen ugratta ki Yussuf Poulsent, aki 13 méterről kilőtte a jobb alsó sarkot (0–1).55. perc: tökéletesen lejátszott belga akció végén Kevin De Bruyne az ötös sarkáról lövés helyett gyönyörűen középre passzolt, Thorgan Hazardnak pedig csak az üres kapuba kellett passzolnia (1–1).70. perc: középen egy kényszerítőzés után a 16-os bal oldalánál érkező De Bruyne elé került a labda, ő pedig futtából kilőtte a jobb alsó sarkot (2–1).

C-csoport, 2. forduló: Sima győzelemmel csoportelsők a hollandok

A holland válogatott csütörtökön hazai pályán 2–0-ra legyőzte az osztrák csapatot a C-csoport második fordulójában, ezzel biztosította helyét a legjobb 16 között.

Frank de Boer együttese már biztosan a négyes élén végez, s ezzel eldőlt, hogy a nyolcaddöntőjét június 27-én a budapesti Puskás Arénában játssza.

A kvartett utolsó helyén álló északmacedónok biztosan búcsúznak a csoportkör után.

A hollandok az első perctől kezdve irányították a mérkőzést, és korán vezetést szereztek Depay büntetőjével. A csapatkapitánynak, valamint társainak is voltak még lehetőségei az első félidőben, az osztrákok inkább a szerencsének köszönhették, hogy csak minimális hátránnyal mehettek be az öltözőbe.

A fordulást követően is nyomasztó volt a holland fölény, amely a 67. percben eredményezte a vezetés megduplázását.

A hollandok ezúttal nem szórakozták el kétgólos előnyüket, mint tették azt az ukránok ellen, győzelmük, egyben továbbjutásuk egy pillanatig sem forgott veszélyben.

Az állás: 1. (már nyolcaddöntős) Hollandia 6 pont, 2. Ukrajna 3 (4–4), 3. Ausztria 3 (3–3), 4. Észak-Macedónia 0.

HOLLANDIA–AUSZTRIA 2–0 (1–0)Amszterdam, Vezette: Orel Grinfeeld (Izrael).HOLLANDIA: Stekelenburg – Dumfries, De Vrij, De Ligt, Blind (64. perc Aké), Van Aanholt (65. perc Wijndal) – De Roon (74. perc Gravenberch), Wijnaldum, F. de Jong – Weghorst (64. perc Malen), Depay (82. perc L. de Jong). Szövetségi kapitány: Frank de Boer.AUSZTRIA: Bachmann – Lainer, Dragovic (84. perc Lienhart), Hinteregger, Ulmer – Baumgartner (70. perc Lazaro), Schlager, Laimer (62. perc Grillitsch), Alaba – Sabitzer, Gregoritsch (62. perc Kalajdzic). Szövetségi kapitány: Franco Foda.Gól: Memphis Depay – 11., 11 m és Denzel Dumfries – 67. perc.A gólok története:11. perc: Denzel Dumfries tört be a 16-oson belülre, David Alaba rálépett a lábára, a játékvezető pedig a videóbíró segítségével büntetőt ítélt, amelyet Memphis Depay a jobb alsó sarokba lőtt (1–0).67. perc: Depay ugratta ki a félpályánál a leshatáron álló Donyell Malent, a két perccel korábban csereként pályára lépett támadó egyedül törhetett kapura, majd önzetlenül a felfutó Dumfrieshez passzolt, akinek csak az üres kapuba kellett továbbítania (2–0).

E-csoport, 2. forduló: Svédország fontos sikere

A svéd válogatott 1-–0-ra legyőzte a szlovák csapatot a részben budapesti rendezésű labdarúgó Európa-bajnokság E-csoportjának második fordulójában, ezzel nagy lépést tett a továbbjutás felé.

Sikerükkel a skandinávok négy ponttal állnak, míg a szlovákoknak maradt három. A zárókörben Svédország Lengyelországgal, Szlovákia pedig Spanyolországgal mérkőzik.

Az első negyedóra tapogatózása után a svédek igyekeztek már a szlovák térfélen labdát szerezni és birtokolni, ám hiába volt náluk többet a játékszer, a szlovák kapura teljesen veszélytelenek voltak a skandinávok. Aztán az utolsó negyedórára a szlovák csapat vette át az irányítást, de Hamsíkék támadásaiban sem volt sokkal több veszély, így az első – közepes iramú – 45 perc gólhelyzet nélkül zárult.

A svédek nagyobb sebességre kapcsoltak a második félidőre, igyekeztek gyorsabban járatni a labdát, távoli lövésekkel, kényszerítőkkel és beadásokkal is próbálkoztak. A nagy igyekezetnek több nagy helyzet lett az eredménye a játékrész első húsz percében. A rohamok után kicsit visszavett a tempóból Svédország, amikor negyedórával a vége előtt egy sokáig eredménytelennek tűnő adogatás végén büntetőhöz jutott, amelyet Emil Forsberg értékesített.

A hajrában az addig feltűnően passzív szlovák csapat mindent megtett az egyenlítésért, de nem tudott kapuba találni, így nehéz helyzetbe került a továbbjutás szempontjából.

SVÉDORSZÁG–SZLOVÁKIA 1–0 (0–0)Szentpétervár, 11 525 néző. Vezette: Daniel Siebert (Németország).SVÉDORSZÁG: Olsen – Lustig, Lindelöf, Danielson, Augustinsson (88. perc Bengtsson) – S. Larsson, Ekdal (88. perc Svensson), Olsson (64. perc Claesson), Forsberg (93. perc Krafth) – Isak, Berg (64. perc Quaison). Szövetségi kapitány: Janne Andersson.SZLOVÁKIA: Dúbravka – Pekarík (64. perc Haraslin), Satka, Skriniar, Hubocan (84. perc Hancko) – Kucka, Hrosovsky (84. perc) – Koscelnik, Hamsík (77. perc Benes), Mak (77. perc Weiss) – Duda. Szövetségi kapitány: Stefan Tarkovic.Gól: Emil Forsberg – 76. perc, 11 m.A gól története:74–76. perc: Robin Quaisont ugrott ki a 16-oson belül, az indításra kimozduló Martin Dúbravka elöl eltolta a labdát, a kapus pedig elhúzta a lábát, 11-es. A büntetőt Emil Forsberg félmagasan a kapu bal oldalába rúgta (1–0).