Érzelmi intelligenciafejlesztő táborban a zsoboki otthon tinédzserei

Érzelmi intelligenciafejlesztő táborban a zsoboki otthon tinédzserei
Háromnapos érzelmi intelligenciafejlesztő táborban vettek részt a zsoboki Bethesda Gyermekotthon tinédzserkorú lakói a Szilágy megyei Csizéren. A kikapcsolódással, szórakoztató foglalkozásokkal tarkított elvonulás az otthon szakemberei szerint időszerű és fokozottan szükséges volt a fiatalok egészséges felnőtté fejlődése érdekében. A tapasztalatokat Gál Jankó Erzsébet pszichológus foglalta össze az alábbiakban.

GÁL-JANKÓ ERZSÉBET

Tinédzsereinket rengeteg hatás éri a mindennapokban. Ezen hatások különböző érzéseket váltanak ki belőlük, melyeket nem mindig tudnak – és gondozóikként olykor mi magunk sem tudunk – megfelelőképpen kezelni. A koronavírusjárvány időszakára jellemző elzártság, a rendkívül intenzívvé vált internethasználat érzésvilágukat még inkább felkavarta, különböző érzelmi és magatartásbeli zavarokat váltva ki bennük. Intézeti lakókról lévén szó, ehhez társul még az otthonlét hiányából fakadó érzelmi bizonytalanság, valamint a gyerekkori traumák okozta érzelmi sérülés. Mindezeket figyelembe véve nagyon fontosnak tartottuk/tartjuk a Zsoboki Bethesda Gyermekotthon tinédzser lakóinak érzelmi intelligenciafejlesztését, mely a sikeres felnőtté válás egyik szükséges alapfeltétele.

Ezért szerveztük augusztus közepén az érzelmi intelligenciafejlesztő tábort is Csizéren, ahol kimozdítva őket a megszokott környezetükből, lehetőséget szerettünk volna nyújtani új tapasztalatok, az életre való rálátások szerzésére, valamint az érzelmek kibontakozására, ami segíthet rendet tenni a bennük dúló érzelmi kavarodásban. A tábor helyszínéül szolgáló Feeling (Érzelem) vendégház tökéletes helynek bizonyult a tervek megvalósításához, köszönet érte László Andrea és Mihály házigazdáknak. A program keretén belül három napon át háromféle megközelítésben dolgoztunk a 12–14 éves tinédzserekkel, érzelmeikkel: saját érzéseiknek a feltárása, saját érzéseiknek a kifejezése, mások érzéseinek észlelése és értelmezése. A kiselőadások, interaktív tevékenységek, közös játékok, érzelmi műhelyek iránt a fiatalok nagy-nagy érdeklődést tanúsítottak, élvezettel kapcsolódtak be minden feladathelyzetbe.

A mindennapi tevékenységeket Barta István Zsolt lelkészigazgató, mentálhigiénés szakember jóvoltából reggeli áhítattal kezdtük és zártuk, élmény volt megélni, hogy a sok egyházi és ifjúsági éneket lelkesen megszólaltató fiatalok bölcsességgel tudtak hozzászólni az érzelem témához kapcsolódó igerészekhez, igemagyarázatokhoz, de tudtak egymásért imádkozni is. A közös jóléti hangulathoz, az érzelmek kibontakozásához hozzájárultak a személyes beszélgetések, a dézsában csobbanással töltött idő, a tábortűz körüli együttlét, a horgászat a vendégház tavában, az önismereti utazás, szerepjátékok, a közösen összeállított menü finomságai stb.

Reményeink szerint ez a program nemcsak a résztvevő fiatalok érzelmi intelligenciájára gyakorol majd pozitív hatást, hanem a gyerekotthonban velük együtt élő társaikra is, javítva az otthoni élet színvonalát, színesítve hangulatát, megalapozva ezzel az egészséges felnőtté válást.

Munkatársammal, Hadnagy Dalma gyógypedagógussal együtt célszerűnek tartjuk a hasonló jellegű táborokat, hiszen azt tapasztaljuk, hogy kimozdítva az ifjakat a hétköznapi, megszokott közegükből sokkal jobban kibontakoznak, felszínre törnek saját belső érzéseik, ezek felfedezése, kifejezése vagy a mások érzéseinek észlelése, értelmezése, értékelése pedig alapvetően járul hozzá érzelmi intelligenciájuk fejlődéséhez, mely az értelmi intelligencia mellett ugyanolyan fontossággal bír a mindennapi életben.