Erste Liga: Idegenben nyerte a finálé első meccsét Csíkszereda

A Csíkszeredai Sportklub idegenben szerzett előnyt a jégkorong Erste Liga döntőjében, miután az első mérkőzésen 7–3-ra győzött a Ferencváros vendégeként.

Az alap- és középszakaszgyőztes FTC-Telekom először jutott el a sorozat fináléjába. A zöld-fehérek eddig mind a nyolc rájátszásbeli találkozójukat megnyerték idén: előbb négy meccs alatt léptek túl a Vienna Capitals farmcsapatán a nyolc között, majd szintén söpréssel búcsúztatták a Debrecent. Legutóbbi vereségét a középszakasz zárókörében éppen Csíkszeredában, szétlövéssel szenvedte el a fővárosi együttes. A Ferencváros a döntőbe jutással már begyűjtött egy címet: 22 év után lett újra magyar bajnok a 2018–2019-es idényben.

A székely együttes – amely 2013-ban jutott legutóbb fináléba a regionális nemzetközi sorozatban – szintén simán, 4–0-lal lépett túl a Brassói Korona csapatán az első körben, majd a négy között 0–2-ről fordítva hatmeccses párharcban jutott túl az Újpesten. Érdekesség, hogy mindkét párharcban volt kétszeri hosszabbításos meccse a Csíkszeredának.

A két csapat idén hatszor találkozott, mindig hazai siker született.

Teltház, mintegy 800 néző előtt kezdődött meg a finálé első összecsapása a Pesterzsébeti Jégcsarnokban. A vendégek remekül kezdtek, és gyorsan előnyt szereztek. A Ferencváros vesztett korongot a támadó harmadban, az egyedül kilépő Becze Tihamér – akinek góljával ért véget az Újpest elleni párharc – pedig értékesítette a ziccert. Ezt követően gyors egymásutánban mindkét csapat legponterősebb, aranyszínű sisakot viselő játékosa betalált – előbb a cseh Radim Valchar egy újabb gyors, a végsőkig kijátszott kontra után növelte kétgólosra az erdélyi előnyt, majd a kanadai Braden Walls szépített egy kapu előtti tömegjelenetben.

Az első harmad végi lendületét a második játékrészre is átmentette az FTC, amely Roczanov Dezső éles szögből leadott lövésével egyenlített, majd Pavuk Attila ugyancsak kiszorított pozícióból bombázott a kapuba. Ezzel először vezetett a fővárosi gárda. A gyors egymásután bekapott két találat azonban nem fogta meg az erdélyieket, akik alig 12 másodperc elteltével egyenlítettek Bíró Tamás révén, majd egy perccel később Gecse Hugó gólja után már 3–4 állt az eredményjelzőn. A magas iramú összecsapás feléhez közeledve egy emberelőny lepörgése után az orosz Vitalij Sukalov kettőre növelte a különbséget, a hazaiak pedig kapust cseréltek: a 16 lövésből öt gólt kapó Arany Gergely helyét Pleszkán József vette át. A harmad második fele kicsit nyugodtabb játékot hozott, többször próbálkozott az FTC, ám újabb gól nem született.

A zárófelvonásban egyre nőtt a hazaiak nyomása, ám betalálni az erdélyiek tudtak Papp Szabolcs távoli lövésével. A házigazda csak egy – magas bot miatt – meg nem adott gólig jutott, s hiába próbálkozott a hajrában kapuslehozatallal, ebből is a csíkiak jöttek ki jobban Részegh Tamás révén.

A párharc szerdán ugyancsak Pesterzsébeten folytatódott.

Eredmény, Erste Liga, döntő, 1. mérkőzés: • Ferencvárosi Torna Club-Telekom –Csíkszeredai Sportklub 3–7 (1–2, 2–3, 0–2) – gólszerzők: Walls (8.), Roczanov (23.) és Pavuk (25.), illetve Becze (6.), Valchar (7.), Bíró (25.), Gecse (26.), Sukalov (29.), Papp (52.) és Részegh (59.) – az egyik fél negyedik sikeréig tartó párharc állása: 1–0 a Csíkszereda javára.