Enyedi Ildikó: egy film sorsát meghatározhatja, miként indul

Magyar és román jelenlét a csütörtökön kezdődődő Berlinalén

Enyedi Ildikó: egy film sorsát meghatározhatja, miként indul
„Nagyon izgalmas, hogy ott lehetünk Berlinben, hiszen egy film sorsát meghatározhatja, hogy miként indul. Sok jó film készül, és sokszor nagyon kevésen múlik, hogy felrepülnek-e, szárnyukra veszik-e őket a hírek, vagy sem” – mondta az MTI-nek Enyedi Ildikó, akinek Testről és lélekről című új filmjét február 10-én mutatják be a 67. Berlini Nemzetközi Filmfesztivál versenyprogramjában.

A rendező hozzátette, hogy filmje széles közönségnek szól, ám a forgalmazás támogatására csak kevés forrásuk van, így azt remélik, a berlini szereplés segíthet a magyar közönségnek is megtalálni a filmet.

Az idei Berlinálén tizennyolc film versenyez az Arany Medvéért, a zsűri elnöke Paul Verhoeven (Elemi ösztön, Robotzsaru, Elle) holland rendező-forgatókönyvíró lesz. Magyar alkotás utoljára 2012-ben szerepelt a legnagyobb nézőszámmal rendelkező európai filmfesztivál versenyében, akkor Fliegauf Bence Csak a szél című filmje a zsűri nagydíját, az Ezüst Medvét is elnyerte.

A Testről és lélekről története két olyan ember találkozásáról szól, akik a nappali világban nem igazán ismerik egymást, éjjelente viszont régóta ugyanazt az álmot látják.

„Az eddigi filmjeimnél mindig hosszú időt vett el az írás, mindig sokáig köröztem egy-egy téma körül, többször átírtam a történetet. Itt egészen másként ment, egyszerűen bezuhant a fejembe a film ötlete” – fogalmazott Enyedi Ildikó. Mint elmondta, a két főhős kifejezetten zárkózott ember, akiket az életben hajlamosak vagyunk kívülről kevésre becsülni, holott a zártság mögé nézve hihetetlenül intenzív és mély létet, erős érzelmeket találhatunk. „Ennek az ellentétnek a feszültségéről akartam mesélni” – vallott az alkotó.

„A filmjeimhez mindig elsősorban személyiségeket keresek, akik mellette lehetnek képzett színészek is. Morcsányi Géza egy karizmatikus ember, személyiségének súlya van és titkai. Az általa megformált főszereplő nagyon keveset mond és érzékeltet, és ha jól dolgoztunk, a néző sok mindent mögé képzel. Olyan személyiség kellett, aki mindezt hitelesen meg tudja jeleníteni” – hangsúlyozta Enyedi Ildikó, aki elárulta azt is: Morcsányi Gézát már a szereplőválogatás legelején kiválasztotta a szerepre. Úgy érezte, hogy ebben az életkorban nem találna profi magyar színészt, aki a forgatás minden napján megfelelt volna az elképzeléseinek. 

„Tudtam, hogy a női főszerep olyan borzalmasan nehéz, hogy képzett színésszel kell dolgoznom. Borbély Alexandra nem az első, nem a második, és nem is a tizedik ötlet volt. Nagyon tehetséges színésznőkkel készítettem próbafelvételeket, de ez egy nagyon különleges szerep” – emelte ki Enyedi Ildikó. Mint hangsúlyozta, a két szereplő titokzatosságából adódó feszültség az, ami egymás felé indítja őket, és ami képes a nézőt is megtartani a film mellett, miközben csak nagyon egyszerű dolgok történnek a vásznon.

Enyedi Ildikó Balázs Béla-díjas, érdemes művész filmjeivel több mint negyven hazai és nemzetközi díjat nyert el korábban, szerepelt Cannes-ban (Az én XX. századom – Arany Kamera-díj a legjobb elsőfilmnek), Velencében (Bűvös vadász, Tamás és Juli), Locarnóban (Simon mágus – a zsűri különdíja) és más meghatározó fesztiválokon. Legutóbbi munkája az HBO-n nagy sikerrel játszott Terápia című sorozat volt, amelyet Gigor Attilával közösen rendezett.

Erős magyar filmes jelenlét

Enyedi Ildikó, Török Ferenc és Lovrity Anna Katalin új alkotásait, valamint számos hazai filmes közreműködésével készült produkciót is műsorra tűz a csütörtökön kezdődő 67. Berlini Nemzetközi Filmfesztivál.

Enyedi Ildikó új filmje az Arany Medvéért versenyez a világ egyik legfontosabb filmfesztiválján. Február 15-én a Berlinale rangos Panoráma programjában lesz Török Ferenc 1945 című történelmi filmjének európai premierje. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem animáció tanszékén (MOME Anim) végzett Lovrity Anna Katalin Vulkánsziget című animációs rövidfilmje pedig a Berlinale Generation programjában mutatkozik be vasárnap.

Számos magyar résztvevővel és magyar koprodukcióban készült alkotást is műsorra tűz a Berlinale. Palya Bea énekesnő a Django című francia filmben lesz látható, amely a fesztivál nyitófilmje is egyben. Mácsai Pál az Es war einmal in Deutschland... című német-luxemburgi-belga produkcióban szerepel.

Angelusz Iván producer közreműködésével készült a Little Harbour című szlovák-cseh koprodukció, Taschler Andrea az Utazás apánkkal című német-román-magyar-svéd alkotás koproducere volt. Jancsó Anna producer a The Party című brit filmben, Nedeczky Dóra a The Rabbit Hunt című amerikai-magyar koprodukcióban működött közre.

Máté Bori The Headless Appearance című kísérleti filmje a Berlinaléval párhuzamosan megrendezett Kritikusok Hete (Woche der Kritik) válogatásában lesz látható.

Tenki Réka kettős szerepben, a Testről és lélekről című Enyedi-film szereplőjeként, valamint a tekintélyes amerikai filmes szaklap, a Variety tíz figyelemre méltó tehetséges európai filmest bemutató, 10 Europeans to Watch elnevezésű rendezvényének meghívottjaként utazik Berlinbe.

Az 1951-ben alapított Berlinale a filmművészet és a filmipar legfontosabb nemzetközi eseményeinek egyike, az év első A-kategóriás filmfesztiválja és Európa legnagyobb nézőszámú filmünnepe egyben. Tavaly 337 ezer mozijegyet adtak el a vetítésekre.

Román filmek a Berlinalén

Călin Peter Netzer Ana, mon amour című legújabb filmje is versenybe száll a fesztiválon, az alkotás Cezar Paul-Bădescu Luminita, mon amour című regénye alapján született, a forgatókönyvet az író és a filmrendező közösen készítette. Főszereplők: Mircea Postelnicu és Diana Cavallioti, továbbá Adrian Titieni.

A Berlinale Talents szekcióban részt vesz Ilinca Călugareanu (rendező), Alexandru Potocean (színész), Ioana Mischie (rendező), Andra Popescu (producer), Carmen Tofeni (operatőr), Matei Truţa (filmforgalmazó), Monica Stan (forgatókönyvíró). „Shooting Star”-program: Tudor Aaron Istodor színész. A „Co-production Market”-ben pedig jelen lesz Bogdan George Apetri filmprojektje (Căprioara) és Oana Iancu producer.