Enyedi Ildikó, Alexandru Solomon és Gaspar Noé rendezőket ünnepli a TIFF

Enyedi Ildikó, Alexandru Solomon és Gaspar Noé rendezőket ünnepli a TIFF
Idén is három kiemelkedő filmes alkotóra irányítja a figyelmet a 21. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) 3x3 nevű szekciója: a kolozsvári közönség június 17. és 26. között Enyedi Ildikó, Alexandru Solomon és Gaspar Noé legdíjazottabb és legújabb produkcióit tekintheti meg – olvasható a szervezők közleményében.

„A sokszorosan díjazott magyar rendező, forgatókönyvíró és producer, Enyedi Ildikó a konceptuális művészet alapos felfedezése után ölelte magához a film világát. Tagja volt a híres Indigo interdiszciplináris csoportnak és együttműködött a Balázs Béla Stúdióval, az egyetlen ’89 előtti független kelet-európai filmstúdióval. Nemzetközi elismerést az 1990-es év hozott neki, amikor Az én XX. századom című alkotása elnyerte a cannes-i filmfesztivál Arany Kamera-díját” – írják a közleményben.

A minden idők magyar filmművészetének egyik szuperlatívuszaként számon tartott Az én XX. századom meseszerű, filozofikus és ironikus történet két ikerlányról, Dóriról és Liliről, akiket gyermekkorukban elválasztottak egymástól: míg egyikük nagyvilági nővé cseperedett, a másikuk kissé naiv lázadóvá vált, sorsuk pedig a véletlennek köszönhetően a híres Orient Expresszen ér újra össze. A TIFF-en a fekete-fehér filmre forgatott alkotás digitálisan felújított változatát vetítik. A válogatásban helyet kapott Enyedi Ildikó 2017-es, Arany Medve-díjjal elismert és Oscar-jelölt Testről és lélekről című alkotása is, amelyben két introvertált ember tétova egymásra találása és atipikus szerelmi története bontakozik ki, miután kiderül, rendszeresen ugyanazt álmodják. A válogatás harmadikjaként a rendező legújabb, A feleségem története című filmjét vetítik, amely Füst Milán több mint 20 nyelvre lefordított azonos című regénye alapján készült, történetében pedig azt járja körül, hogyan tehet tönkre egy kapcsolatot a félelem és a féltékenység.

A szekcióban Alexandru Solomon rendező, operatőr, producer és forgatókönyvíró is fókuszba kerül, aki „a román dokumentumfilm-világ emblematikus alakja, (…) egyedi, szokatlan stílusa a műfaj határait feszegeti, a dokumentumfilm és a fikció elemeit ötvözi” – fogalmaz a közlemény. A TIFF-en vetítik 2006-os Clara B című alkotását, amely „meditáció a levéltári emlékezetről és a 20. századi történelemről”, valamint a hidegháborús propagandát és annak visszhangját bemutató 2007-es a Háború rövidhullámon (Război pe calea undelor) című filmjét is. A válogatást a 2017-ben Karlovy Varyban bemutatott, majd Európai Filmdíjra jelölt Tarzan golyói (Ouăle lui Tarzan) című dokuja zárja, amely egy legendás sztálini terven alapul, a majom-ember hibrid megteremtésén. Ráadásként a TIFF közönsége a rendező öt nemrégiben készült rövid dokumentumfilmjét – Three Conversations, Recycled Journeys, Noli me tangere, Made in Romania, Art+Porn-Nation – is megtekintheti a szekció részeként.

„A francia filmművészet fenegyerekeként” ismert – Argentínában született, de Franciaországban élő – Gaspar Noé alkotásai közül szintén hármat nézhet meg a közönség a TIFF-en. A 2002-es, Vincent Cassel és Monica Bellucci főszereplésével készült Visszafordíthatatlant (Irrévérsible) a filmtörténelem egyik legvitatottabb és legsokkolóbb alkotásaként tartják számon, a 2011-es Hirtelen üresség (Enter The Void) egy férfi halál utáni élményét mutatja be, a rendező legújabb, Vortex című 2021-es drámája pedig egy demenciában szenvedő idős házaspár utolsó együtt töltött napjait követi nyomon.

További részletek a www.tiff.ro weboldalon.

(Borítókép: Dorota Segda Az én XX. századom című Enyedi Ildikó filmben. Fotó forrása: port.hu)