Emlékezzünk, hogy megmaradjunk – 170 éve történt

Emlékezzünk, hogy megmaradjunk – 170 éve történt
Nagyenyeden hagyományosan megemlékezést tartottak a 170 évvel ezelőtt történt nagyenyedi pusztításról. A Bethlen Gábor Kollégium udvaráról indult a fáklyás menet, az emlékezők megálltak a sétatéri diákemlékműnél, majd tovább mentek és megkoszorúzták a Várfalon található emléktáblát.

Az erdélyi vérengzés néven elhíresült magyarellenes támadások 1848 októbere és 1849 januárja között történtek, 7500-8500 magyart – nőt, férfit, gyermeket – mészároltak le Erdély számos településén, volt, ahol a teljes magyar lakosságot meggyilkolták. A leginkább elhíresült pusztítás Nagyenyeden történt 1849-ben, a január 8-ról 9-re virradó éjszaka, amikor közel ezer embert legyilkoltak és a kollégiumot elpusztították. Legtöbb helyen emléket sem állítottak a lemészárolt magyaroknak, Ompolygyepűn található egy obeliszk a kivégzett zalatnaiak emlékére. Nagyenyeden  a Várfalon dátummal ellátott tábla emlékeztet az akkori mészárlásra.

A Szabadságban az elmúlt években több emlékező cikk megjelent az akkor Nagyenyeden történtekről. A város lakosságának együttélési és együttműködési szándékát igazolja, hogy az előző és a jelenlegi polgármester is részt vett a megemlékezésen, évekkel ezelőtt fenyőcsemetét is ültettek a Várfal tövébe.  

Fotók: Bethlen Gábor Kollégium hivatalos oldala