Emilia Romagna Nagydíj: Verstappen rajt–cél győzelme

A világbajnoki címvédő Max Verstappen, a Red Bull holland versenyzője (a képen) nyerte meg vasárnap a Forma–1-es Emilia Romagna Nagydíjat.

A 24 éves pilótának ez pályafutása 22. és idénybeli második futamgyőzelme.

A címvédő mögött csapattársa, a mexikói Sergio Pérez ért célba másodikként, míg a harmadik helyen a McLarennel versenyző Lando Norris zárt.

A 63 körös száguldás során a szombati sprintfutam végeredményének megfelelően Verstappen rajtolt az élről átmeneti esőgumikon a vizes, de már száradó aszfaltcsíkon. A startot követően a holland mellé csapattársa, Sergio Pérez sorolt be másodiknak, mögöttük Lando Norris (McLaren) következett. A harmadik kanyarban Carlos Sainz (Ferrari) és Daniel Ricciardo (McLaren) összeakadt, előbbinek a sóderágyban véget ért a futama, utóbbi pedig – aki meglökte riválisát – az utolsó helyről haladt tovább.

A biztonsági autós fázist követően Verstappen folyamatosan növelte előnyét az élen, a fő kérdés pedig az volt, ki lesz az első pilóta, aki felteszi a száraz pályára alkalmas abroncsokat. A holland mögött Pérez, Charles Leclerc (Ferrari) és Norris volt a sorrend, meglepetésre a Haasszal versenyző Kevin Magnussen volt az ötödik, de a mercedeses George Russell jó versenytempóval folyamatosan támadta, majd végül megelőzte a dánt.

Először Ricciardo cserélte le szárazra az átmeneti esőgumikat, és mivel ezzel azonnal megfutotta az addigi leggyorsabb kört, a többiek is bejöttek a bokszutcába. A sorrend az élen és a pontszerző helyeken sem változott, Verstappen magabiztos előnnyel vezetett.

Néhány előzést a 35. kör után láthatott a közönség, amikor a versenybírók engedélyezték a hátsó szárnyak nyitását a pilótáknak. Verstappen hamarosan lekörözte a hétszeres világbajnok, Mercedesszel versenyző Lewis Hamiltont, akivel tavaly az utolsó futam utolsó köréig harcolt a vb-címért.

Az 54. körben a harmadik helyen haladó és a vb-pontversenyben éllovas Leclerc hibázott, megpörgött és a gumifalba csapódott, a megsérült első szárnya miatt pedig a bokszba kellett hajtania. Ezzel a kilencedik helyre esett vissza, és végül csak hatodikként zárt, míg a dobogóra Norris jött fel.

Verstappen – mivel övé lett a leggyorsabb kör is – az összetett pontversenyben 18 ponttal csökkentette hátrányát ferraris riválisához képest.

Végeredmény, Emilia Romagna Nagydíj, Imola, 63 kör, 309,1 km, a pontszerzők: 1. Max Verstappen (holland, Red Bull), 2. Sergio Pérez (mexikói, Red Bull), 3. Lando Norris (brit, McLaren), 4. George Russell (brit, Mercedes), 5. Valtteri Bottas (finn, Alfa Romeo), 6. Charles Leclerc (monacói, Ferrari), 7. Cunoda Juki (japán, Alpha Tauri), 8. Sebastian Vettel (német, Aston Martin), 9. Kevin Magnussen (dán, Haas), 10. Lance Stroll (kanadai, Aston Martin).

A vb-pontversenyek állása 4 futam után (még 19 van hátra):

Pilóták: 1. Leclerc 86 pont, 2. Verstappen 59, 3. Pérez 54, 4. Russell 49, 5. Carlos Sainz Jr. (spanyol, Ferrari) 38, 6. Norris 35, 7. Lewis Hamilton (brit, Mercedes) 28, 8. Bottas 24, 9. Esteban Ocon (francia, Alpine) 20, 10. Magnussen 15, 11. Daniel Ricciardo (ausztrál, McLaren) 11, 12. Cunoda 10, 13. Pierre Gasly (francia, Alpha Tauri) 6, 14. Vettel 4, 15. Fernando Alonso (spanyol, Alpine) 2, 16. Csou Kuan-jü (kínai, Alfa Romeo) 1, 17. Alexander Albon (thaiföldi, Williams) 1, 18. Stroll 1.

Konstruktőrök: 1. Ferrari 124 pont, 2. Red Bull 113, 3. Mercedes 77, 4. McLaren 46, 5. Alfa Romeo 25, 6. Alpine 22, 7. Alpha Tauri 16, 8. Haas 15, 9. Aston Martin 5, 10. Williams 1.

A szezon két hét múlva a most debütáló, városi Miami Nagydíjjal folytatódik.

A rovat cikkei

A címvédő és hétszeres világbajnok Lewis Hamilton, a Mercedes brit versenyzője nyerte a Forma–1-es Spanyol Nagydíjat vasárnap, és ezzel növelte az előnyét az összetettben.