Elkerülnéd a karoshit?! Digitalizálj!

Innovatív megoldások a CeBIT előzetesen Hannoverben

Elkerülnéd a karoshit?! Digitalizálj!
A világ egyik legnagyobb számítástechnikai és távközlési vásárán, az észak-németországi Hannoverben szervezett CeBIT-en (www.cebit.de) való tizenhat év folyamatos részvételt követően azt gondolná az ember, sok minden már nem lepheti meg. És mégis… A Deutesche Messe AG által szervezett, idén március 20. és 24. között sorra kerülő világszintű esemény (2017-ben 70 országból érkező mintegy 300 kiállító cégre és hozzávetőlegesen 200 ezer érdeklődőre számítanak) előtti „bemelegítőn”, amelyet január 25-én tartottak, néhány vállalat saját innovatív megoldásait mutatta be a világ minden sarkából (például Japánból) érkezett újságíróknak. Felsorakozott itt rádiójeleket továbbító, tehát fém mögött is „látó” vonalkód-olvasó, vezetőmentes városokban használható autóbusz, de olyan cégek is megjelentek, amelyek a technológiai vívmányok segítségével gyártott, teljesen egyedi textíliákat hoztak létre…

– Vajon mikor fogják az okostelefonunkon levő applikáció segítségével megrendelt és szintén a hordozható eszköznek köszönhetően a világhálón kifizetett megrendelést házhoz szállítani a drónok? Mikor láthatunk városainkban teljesen önállóan, azaz sofőr nélkül közlekedő tömegközlekedési járműveket? A könyvesboltban vagy valamelyik üzletben mikor köszöntenek minket, s veszik majd fel rendelésünket a mesterséges intelligencia alapelveit életbe léptető tudósok és mérnökök által „megszült” humanoid robotok? Mi lesz a Facebook közösségi portál és az A-ból B-be történő megosztott közlekedést biztosító Uber után? Mikor lesz a bőrünk alatt chip? Mindezekre részben vagy egészben választ ad majd a márciusban sorra kerülő CeBIT – nyilatkozta az előzetes eseményen a számítástechnikai és távközlési világrendezvényről Oliver Frese, a Deutsche Messe AG vezetőtanácsának tagja.

Hozzátette: a szakemberek előrejelzései szerint életünkben mélyreható változások következnek. Az első kérdésre részleges választ ugyan, de adott Oliver Frese: Nagy-Britanniában már egy Amazon-rendelést drón szállított ki. – A számítógépek, különböző berendezések által begyűjtött rengeteg adat aranybánya. Ezek okos felhasználásával új ötletek születhetnek, amelyek iránymutatóak, technológiai fejlesztést jelentenek – mondta a CeBIT-tel foglalkozó vezetőtanácsi tag.

S mi van, ha nem ember vezet?

Úgy tudja: Kaliforniában már mindennapi jelenségnek számítanak a vezető nélküli autóbuszok, s nemsokára Európában is megjelennek. Megtudtuk: kontinensünk szinte valamennyi országában a törvénykezés biztonsági okokból nem teszi lehetővé, hogy a tömegközlekedési járműveket ne emberek vezessék. – Egyelőre csak Svájc egyik kisvárosában, Sionban kaptunk engedélyt arra, hogy teszteljük a prototípust. A globális helymeghatározó rendszerrel, érzékelőkkel, kamerákkal ellátott jármű csupán 20 km/h-val közlekedik, s bármely akadály észlelése esetén, legyen az gyermekkocsit maga előtt toló járókelő, fényképező turista, azonnal megáll. A technológia nyugodtan használható olyan cégek esetében, amelyek jelentősebb méretű területen tevékenykednek, így az alkalmazottaknak ez a legkönnyebb szállítási módozata – nyilatkozta a Szabadságnak a cég képviselője.

Így néz ki a Tesla által kifejlesztett gépkocsi műszerfala

Oliver Frese jövőbe tekintő: az elkövetkező időszakban nem csupán annak leszünk tanúi, hogy humanoid robotok szolgálnak ki bennünket az üzletben, de azt is megérjük: két robot egy másikat állít majd össze. Mi több, a mesterséges intelligencia segítségével már most létrehoztak olyan robotokat, amelyek a deduktív és induktív logika alapján vitatkoznak egymással…

S hogy mikor lesz beépített chip a bőrünk alatt? – tette fel a retorikus kérdést Oliver Frese. Erre a kérdésre, derült ki, minden valószínűséggel a híres Edward Snowden fog válaszolni, akit élőben kapcsolnak majd a márciusi CeBIT-en…

Jövőkukker és „okos város”

A megarendezvény tulajdonképpen nem csak a műszaki beállítottságú szakembereknek szól, mondta Bernhard Rohleder, a németországi számítástechnikai és távközlési szervezeteket és cégeket magába tömörítő Bitcom vezetője. Szerinte is a vásár impulzusokat, ötleteket ad, gondolatokat ébreszt, irányt mutat mind a szakik, mind a zöldfülűek számára. A virtuális valóságra vonatkozó megjegyzést is tett: bármennyire szokatlan, eme technológia segítségével bárki jelen lehet a világ bármely pontján zajló keresztelőn, temetésen, akár kiránduláson. A technológiát a Szabadság munkatársa is kipróbálta: annyira valósághű a „jelenlét”, hogy az alany a körülötte levőkben is kárt tehet, vagy valamit le is verhet egy hirtelen mozdulattal.

Prémium tartalom

Ha érdekli a teljes történet, legyen prémium tag vagy ha már az, jelentkezzen be!