Elhozták Csernátont Kolozsvárra – megnyitották az IKA alkotótábor kiállítását

Elhozták Csernátont Kolozsvárra – megnyitották az IKA alkotótábor kiállítását
Kolozsváron, az Apáczai Csere János Elméleti Líceumban nyitotta meg harmadik alkotótáborának tárlatát az IKA Képzőművészeti Alkotóműhely december 16-án, csütörtökön: a kiállított festmények, képzőművészeti alkotások között erdélyi művészek és külföldön – Debrecenben, Budapesten, Montreálban – élő magyar festők munkáit is megcsodálhatták a résztvevők. Az eseményen felszólalt Vörös Alpár, az Apáczai Csere János Elméleti Líceum igazgatója, Demeter Katalin, Magyarország kolozsvári konzulja, Zakariás Ágota művészettörténész, valamint az alkotótábor megálmodói, Ágoston József kultúrigazgató, könyvtáros és Székely Géza művészeti vezető.

Csütörtökön tartották – Vörös Alpár szavaival élve – „Székely Géza találkozási napját”, mivel a művészeti vezető szinte három évtizednyi pedagógusi szolgálat után elhozta szülőföldjét, Csernátont Kolozsvárra – fogalmazott az iskolaigazgató. Ezt az IKA harmadik alkotótáborának köszönhetően valósította meg, ugyanis az ott készült képzőművészeti alkotásokat tárták most a közönség elé.

Zakariás Ágota szerint a kiállítás darabjai technikai és tematikai sokféleségről árulkodnak, ezért nehéz összefüggést találni az alkotások között. A gyakran előforduló motívumok a tábor helyszínét, Csernáton községet vagy annak jellegzetes épületét, az Ika várát jelenítik meg. Nagyon eltérőek az alkotások témái, hiszen mitológiai utalásokkal és a világjárvány ábrázolásával egyaránt találkozhat a szemlélő. Minden művész azt örökítette meg, ami őt akkor és ott, a táborban megragadta – adott magyarázatot a kiállítás elemeinek változatosságára Zakariás Ágota. Fontos megjegyezni, hogy a bemutatott gyűjtemény generációs szempontból is rendkívül sokrétű, ugyanis a táborban nemcsak képzőművészek, hanem rendszerint csernátoni gyerekek is részt vesznek. A művészettörténész megfigyelése szerint az alkotók egymásra is hatottak a tábor ideje alatt.

Székely Géza is kiemelte, mennyire fontos, mintegy kulcsmozzanata volt a művészeti tábornak az, hogy bevonták Csernáton lakosságát is tevékenységükbe a gyermekek által. Ezzel nemcsak a jelen alkotóinak teremtenek közeget munkájuk végzéséhez, hanem reményeik szerint a jövő nemzedékének is továbbadják szellemi értékeiket – állította a művészeti vezető. Székely Géza elmondta: tevékenységük közösségi munka a község polgármesteri hivatalával, a támogatókkal, az alkotókkal és a falu lakóival együtt, hiszen mind hozzájárulnak az IKA alkotótáborok sikeréhez. Ezek a találkozások nem kizárólag az alkotás folyamatáról szólnak, mivel a programot minden évben konferenciák, író-olvasó találkozók, zenés estek és előadások színesítik – tette hozzá.

Székely Géza kérdésünkre elmondta, idén negyedszerre szervezték meg a tábort, és annak ellenére, hogy főleg a harmadik találkozás alkotásait hozták most el a tárlatra, olyan művészek munkái is láthatók, akik más években voltak résztvevők. Azt is megtudhattuk tőle, hogy csángó tárlatukat az érdeklődők februárban tekinthetik meg Marosvásárhelyen, nagyszabású, távolabbi terveik között pedig kortárs múzeum létrehozása szerepel.

A megnyitó végén Jánó Kinga mezőségi népdalt tanított a jelenlévőknek, a közös dalolás után pedig Kovács Petra szavalata zárta az estét. Az alkotások 2022. január 18-ig az Apáczai Csere János Elméleti Líceum két termében tekinthetők meg: az egyik a képzőművészek, a másik pedig a csernátoni gyermekek munkáit tartalmazza.

GONDOS BORBÁLA

(A borítókép a szerző felvétele)