EL-selejtezők: magyar és román győzelmek futószalagon

A labdarúgó Európa Liga-selej- tezők első fordulójában három magyar és két román együttes lépett pályára, s mind az öten győztek.

A Debreceni VSC hazai pályán 3–0-s győzelmet aratott az albán FK Kukësi felett a labdarúgó Európa Liga selejtezőjének első fordulójában, a csütörtöki első mérkőzésen. A bajnoki bronzérmes hajdúságiak így magabiztos sikerrel köszöntötték vezetőedzőjüket, Herczeg Andrást, aki 63. születésnapját ünnepelte.

Az első félidőben inkább a Kukësi volt veszélyes, ezt jelezte, hogy egyszer a kapufa mentette meg a hajdúságiakat a kapott góltól, ráadásul a szünetig Nagy Sándornak is nagyot kellett védenie. A folytatás nagyszerűen alakult debreceni szempontból, ugyanis a nyáron igazolt nigériai Haruna Garba a becserélése után első labdaérintéséből gólt szerzett egy begyakorolt szögletkombináció végén. A hajrában egy gyors ellentámadásból megduplázták előnyüket a piros-fehérek. A második debreceni gól megtörte az albán csapatot, így a magyar együttes a hajrában még magabiztosabbá tette sikerét, így háromgólos előnnyel utazhat Albániába.

*

A MOL Fehérvár FC Loic Nego mesterhármasával, valamint Juhász Roland és Huszti Szabolcs találatával 5–1-re nyert a montenegrói Zeta vendégeként. A találkozót Podgoricában játszották.

A Fehérvár gyorsan kétgólos előnybe került. Előbb a bal szélen meglóduló Georgi Milanov lapos beadását Nego külsővel a kapufa mellé lőtte, majd röviddel ezután ismét ők játszottak össze, és az ezúttal magasan érkező beívelést vágta be Nego. Némileg váratlanul szépített a montenegrói együttes, de ez nem fogta meg a székesfehérváriakat. Marko Scsepovics ugyan kihagyott egy ziccert, ám a visszapattanó megszerzése után Milanov harmadszor is tökéletesen szolgálta ki Negót. A francia játékos a 23. percre mesterhármast szerzett.

A hajrára ismét felpörgött a Fehérvár, és Juhász fejesgóljával (Huszti szabadrúgásából, „kis szögletből” tökéletesen ívelt a fejére), majd az utolsó pillanatokban Huszti szép, szabadrúgásból szerzett találatával nagyon magabiztossá tette sikerét, amely után a jövő heti visszavágót kényelmes helyzetből várhatja.

*

A Budapesti Honvéd 3–1-re legyőzte a román Liviu Antalt is foglalkoztató litván Zalgiris Vilnius csapatát. A kispesti stadion építése miatt a meccset az angyalföldi Illovszky Rudolf Stadionban rendezték.

Az első félidőben több és nagyobb helyzetei voltak a vendég litván csapatnak, gólt mégis a magyar együttes szerzett, miután a 32. percben Gazdag Dániel beadása kipattant egy védőről, de Banó-Szabó Bence középről, tíz méterről a hálóba lőtt. A kispestiek az 55. percben növelték előnyüket, miután Kamber hatalmas bedobását David N’Gog a kapuba fejelte. A különbség a 69. percben tovább nőtt, mivel a Gazdag Dániellel szemben elkövetett szabálytalanságért megítélt büntetőt a sértett gólra váltotta. A Honvéd a 85. percben ismét tizenegyeshez jutott, de Gazdag kísérletét ezúttal kivédte a cseh Martin Berkovec kapus. A végeredményt a litvánok csereként beállt középpályása, Karolis Uzela állította be, aki a 92. percben egy kipattanó labdát értékesített.

A párharc győztese az azeri Szabail és a Krajovai Universitatea SK csatájának továbbjutójával találkozik, az első összecsapást a románok nyerték idegenben 3–2-re.

Legutóbb 1997 nyarán fordult elő, hogy mind a négy magyar kupacsapat győzelemmel kezdte szereplését: akkor az MTK a Bajnokok Ligájában, a BVSC a KEK-ben, a Ferencváros és az Újpest pedig az UEFA-kupában nyerte meg párharcának első meccsét, sőt később mind a négy együttes kettős sikerrel jutott tovább.

*

Florin Tănase duplájával igazolta a papírformát a Bogdan Andone edzette FCSB, a fővárosi gárda a gyurgyevói Marin Anastasovici Stadionban fogadta vendégét, a moldáv Milsami Orheit, mivel a bukaresti Nemzeti Aréna gyepszőnyege a korábban rendezett koncertek miatt használhatatlan volt. A 2–0-s győzelem nagyobb arányú is lehetett volna, de a hazai gárda sok gólhelyzete kimaradt, ráadásul a 72 percben emberhátrányba került, mivel a csereként beállt Lucian Filip tíz perc alatt begyűjtött két sárga lapot.

*

Fordulatos meccsen 3–2 arányban nyert az azeri fővárosban, a bakui Bayil Stadionban a Szabail FK ellenében a Krajovai Universitatea SK, így magabiztosabban várhatja az oltyán fővárosban egy hét múlva esedékes visszavágót. A krajovaiak 26 év után először nyertek nemzetközi kupában.

Európa Liga, selejtező, 1. forduló, első mérkőzés: • Debreceni VSC–FK Kukësi (albán) 3–0 (gól: Haruna Garba – 54., valamint Varga Kevin 2 – 77. és 83. perc) • Zeta (montenegrói)–MOL Fehérvár FC 1–5 (Balsa Goranovics – 18. perc, illetve Loic Nego 3 – 3., 12., 23., Juhász Roland – 86., továbbá Huszti Szabolcs – 93. perc) • Budapesti Honvéd–Zalgiris Vilnius (litván) 3–1 (Banó-Szabó Bence – 32., David N’Gog – 55. és Gazdag Dániel – 69. perc, 11 m, illetve Karolis Uzela – 92. perc) • FCSB–Milsami Orhei (moldáv) 2–0 (Florin Tănase 2 – 12. és 56. perc) • Szabail FK (azeri)–Krajovai Universitatea SK 2–3 (Agabala Ramazanov 2 – 33. és 82. Perc, illetve Alexandru Mateiu – 12., Nicuşor Bancu – 51. és Mihai Roman II. – 67. perc).

További eredmények: • Pjunik Jereván (örmény)–Shkupi (északmacedón) 3–3 • FK Ordabaszi Sim kent (kazah)–Torpedo Kutaiszi (grúz/georgiai) 1–0 • FK Ventspils FK (lett)–Teuta Durres (albán) 3–0 • Alaskert FC (örmény)–Makedonija GP (északmacedón) 3–1 (1-0) • AEK Larnaca (ciprusi)–Petrocub Hânceşti (moldáv) 1–0 • FK Laci (albán)–Hapoel Beer Seva (izraeli) 1–1 • Trans Narva (észt)–Buducsnost Podgorica (montenegrói) 0–2 • Flora Tallinn (észt)–Radnicski Nis (szerb) 2–0 • Kuopio PS (finn)–FC Vityebszk (fehérorosz) 2–0 • Balzan FC (máltai)–NK Domzale (szlovén) 3–4 • FK Trakai Riteriai (litván)– KI Klaksvik (feröeri) 1–1 • MFK Rózsahegy/Ruzomberok (szlovákiai)–Levszki Szófia (bolgár) 0–2 • Akademija Pandev (macedón)–NK Zrinjski Mostar (bosnyák) 0–3 • Brann Bergen (norvég)–Shamrock Rovers (ír) 2–2 • Bröndby IF (dán)–Inter Turku (finn) 4–1 • Crusaders Belfast (északír)–B36 Torshavn (feröeri) 2–0 • Dinamó Tbiliszi (georgiai)–UE Engordany (andorrai) 6–0 • FK Liepaja (lett)–Dinamó Minszk (fehérorosz) 1–1 • Zalgiris Kaunas (litván)–Apollon Limasszol (ciprusi) 0–2 (Szalai Attila végigjátszotta a mérkőzést a vendégeknél) • Makkabi Haifa (izraeli)–NS Mura (szlovén) 2–0 • FF Malmö (svéd)–Ballymena United (északír) 7–0 (Markus Rosenberg mesterhármast ért el) • FK Molde (norvég)–KR Reykjavík (izlandi) 7–1 • Radnik Bijeljina (bosnyák)–Spartak Nagyszombat/Trnava (szlovákiai) 2–0 (Bogdan Mitrea végigjátszotta a meccset a vendégeknél) • Speranţa Nisporeni (moldáv)–Neftci Baku (azeri) 0–3 • Sahtar Szoligorszk (fehérorosz)–Hibernians Paola (máltai) 1–0 • CS Fola Esch (luxemburgi)–Csikhura Szacsihere (grúz/georgiai) 1–2 • Gap Connah’s Quay (walesi)–Kilmarnock (skót) 1–2 (a vendégeknél  Laurenţiu Brănescu volt a tartalékkapus) • Olimpija Ljubljana (szlovén)–FK RFS (lett) 2–3 • Csukaricski (szerb)–Bananc Jereván (örmény) 3–0 • FC DAC 1904 Dunaszerdahely (szlovákiai)–KS Cracovia Krakkó (lengyel) 1–1 (a DAC magyarjai Kalmár Zsolt, Vida Máté és Vida Kristopher egyaránt kezdő volt, utóbbit a 70. percben lecserélték, a vendégeknél román idegenlégiósok szerepeltek Cornel Râpă és Sergiu Hanca személyében) • College Europa FC (gibraltári)–Legia Varsó (lengyel) 0–0 (a lengyelek magyar csatárát, Nagy Dominikot a 76. percben cserélték le) • Aberdeen (skót)–RoPS Rovaniemi (finn) 2–1 • Cliftonville (északír)–Haugesund (norvég) 0–1 • Cork City (ír)–Progres Niedercorn (luxemburgi) 0–2 • St. Patrick’s (ír)–IFK Norköpping (svéd) 0–2 • Siroki Brijeg (bosnyák)–Kairat Almati (kazah) 1–2 (a vendégeknél Eppel Márton cserepados volt) • Breidablik (izlandi)–FC Vaduz (liechtensteini) 0–0 • Stjarnan (izlandi)–Levadia Talinn (észt) 2–1.

A visszavágókat július 16. és 18. között játsszák.