Egyre népszerűbbek a cserepes és műfenyők

Környezettudatos szempontok érvényesülnek faválasztáskor

Egyre népszerűbbek a cserepes és műfenyők
Úgy tűnik, Kolozsváron sikerült kordába terelni a törvénytelenül kivágott fenyők forgalmazását. Már alig találni az utcasarkokon esti vagy hajnali félhomályban haszonjárművekből lopva árusított karácsonyfának valót. A városi önkormányzat csak a nagy bevásárlóközpontokban engedélyezi a hivatalos dokumentumokkal piacra dobott hazai vagy importból származó árut, legyen az levágott vagy cserepes élő fenyő. Évtizedekig az a gyakorlat járta vidékeinken, hogy a mérhetetlenül nagy, feketén árusított fenyőmennyiség zömét még december elseje előtt becsempészték az ezzel ügyeskedők, és raktárakban, pincékben tárolták, ahonnan kisebb adagokban árusították. Azért akkor, mert köztudott volt, hogy a rendőrség az országúti ellenőrzéseket mindig csak decemberben kezdte el. Amikor aztán a lefoglalt csempészáru gyakran a rendőrök otthonában landolt… Mostanra azonban változott a helyzet.

Néhány nappal karácsony előtt Kolozsváron a nagy bevásárlóközpontokban elégségesnek tűnik a felhozatal. A Iulius Mallban, a Corában, a Vivóban, a Dedemanban, a Leroy Merlinben és társaikban bekerített szabadtéri részeken minden méretben és árban kapható hazai vagy osztrák és német importból származó lucfenyő, Douglas-ezüstfenyő vagy az utóbbi években divatossá vált Nordmann-fenyő stb. Az árak tekintetében például a 100–135 centiméter magas 35–95 lejbe, a 175 pedig kb. 300 lejbe kerül. 

A központi zöldségpiacon kedden reggel a csendőrség nagy erőkkel tartott rajtaütésszerű ellenőrzést, amely során két személy bukott le lopott árujával. Az idén a Kolozsvári Polgármesteri Hivatal a BT Aréna sportcsarnok és a Kolozsvár Aréna közötti térségben külön fenyőfavásárt engedélyezett Fenyők Városkája néven, ahol a levágott áru necces becsomagolásba göngyölítve (ezért a vevőt érheti kellemetlen meglepetés), a cserepes pedig szabadon várja a vevőket. A méteres magasságnál alacsonyabb cserepeseket 175 lejért kínálja a magáncég ügyfélkiszolgáló embere. Lapunknak elmondta, hogy az erre a célra üzemeltette faiskolában kimondottan ügyelnek a fakoronák szélességére: ez nem haladhatja meg a 80–100 centimétert, hogy a szűk tömbházlakásokban is gond nélkül elférhessenek. A kínálatból nem hiányozhatnak a különleges példányok sem: az egyik kétméteres élő, vagyis cserepes ezüstfenyő már 1500 lejt ér. Az élő fenyő kényes a hőmérsékletváltozásra, ezért két-három napig fűtetlen helyiségben kell tartani, mígnem bekerül a meleg szobába. És amikor lebontják, ugyanígy kell eljárni, csak azután kerüljön ki a szabadba, ahol akár el is ültethető. A vágott karácsonyfát érdemes olyan talpban tartani, amely lehetővé teszi a rendszeres öntözést, különben a „zöld arany” időnap előtt elkezdi hullatni tűleveleit.

Az utóbbi években kezdett átalakulni a karácsonyfa kultusza. A térhódító környezetvédelmi szellemiség rányomta bélyegét, mert egyre inkább fogynak a műanyagból készült példányok, amelyek árskálája meglehetősen széles. A klasszikusoktól eltérően ezek mozgathatósága, szállítása, talpba való behelyezése nagyon egyszerű, és tűzveszélyt sem jelentenek, mint a gyertyáktól, csillagszóróktól néha lángra kapó természetes fenyők. Azonban szépséghibájuk, hogy mesterségesek, ezért az illatukat szintén mesterségesen kell hozzáadni. A jelképérték így is mindenképp érvényesül.