Egészségkalauz VI: középfülgyulladás

Egészségkalauz VI: középfülgyulladás
A felső légúti betegségekhez nagyon gyakran társul a középfül gyulladása. Szakirodalmi adatok alapján ez a második leggyakrabban előforduló gyermekbetegség.

A középfül gyulladásának kialakulásában a fülkürt (Eustach-féle kürt, tuba auditiva) elégtelen működésének elsődleges szerepe van. A fülkürt jelentősége, hogy kapcsolatot létesít az orrgarat és a dobüreg között, kiegyenlíti a légnyomást a külső tér és a középfül között, elvezeti a garatba a középfülben fiziológiás körülmények között is termelődő váladékot. A tuba auditiva egyszerre növekszik az arckoponya csontjaival, ezért a gyermekeknél rövidebb, lefutása vízszintes, szerkezete lazább, mint a felnőtteknél. Ez az anatómiai helyzet is az egyik oka annak, hogy gyermekeknél sokkal hamarabb alakul ki a felső légúti betegségek szövődményeként a fülkürt elzáródása, működési zavara, gyulladása. A tuba auditivaról a gyulladás nagyon rövid idő alatt ráterjed a középfülre, ahol gyulladásos izzadmány (folyadék) halmozódik fel, és kialakul a heveny savós középfülgyulladás (acut otitis media serosa), amely az esetek többségében gyorsan felülfertőződik, gennyessé válik: heveny gennyes középfülgyulladás (otitis media acuta purulenta). A középfül gyulladását  ritkán okozza a fül sérülése.  

A középfül gyulladásának tünetei életkori sajátosságokat mutatnak. A csecsemők esetén nyugtalanság, étvágytalanság, elesettség, láz a jellemző tünet. A nagyobb gyermekek hirtelen fellépő, erős fültájéki fájdalomra, halláscsökkenésre, fülzúgásra, füldugulásra panaszkodnak, lázasak. Ezen tünetek mérsékeltebb formában, esetleg alig észrevehetően is jelentkezhetnek, ha a korábban kialakult felső légúti betegség miatt a gyermek már antibiotikum kezelés alatt áll.

A diagnózist szakorvos állítja fel a klinikai kép és az otoszkópos vizsgálat alapján.

A gyógyszeres kezelés elsődleges célja a gyulladás és az esetleges fertőzés megszüntetése. A heveny savós középfülgyulladás gyulladáscsökkentő kezelésre megoldódik. A heveny gennyes középfülgyulladás esetén tüneti kezelés mellett szisztémás (szájon át/otthon vagy intravénásan/kórházban adagolva) antibiotikum-terápia is szükséges. A kezelés egy másik célja a tuba átjárhatóságának helyreállítása és a dobüregi folyadék eltávolítása. A fülkürt átjárhatóságát gyógyszerekkel, főleg érszűkítő orrnyálkahártya-lohasztó szerekkel tudjuk elérni. Gennyes gyulladás esetén nem elegendő az orrüreg fiziológiás sóoldattal való átmosása, általában több hatóanyagot tartalmazó szer (érösszehúzó, gyulladáscsökkentő, antibiotikum) alkalmazására van szükség. Fontos, hogy minden esetben az életkornak megfelelő, szakorvos által javallt gyógyszereket használjunk.

A gyógyszeres kezelés mellett elengedhetetlen a hatékony orrváladék eltávolítás. Orrfúvás után megnyílik a fülkürt, és szabadon kifolyhat a váladék, ugyanez a hatás érhető el csecsemők és kisgyermekek esetén a porszívóra csatlakoztatható orrszívó készülék használatával. Az orrcseppek, aerosolok adagolása mindig orrtisztítás után javallott.

A heveny középfülhurut kezelését nagyon komolyan kell venni, hogy elkerüljük a folyamat idültté válásának a veszélyét és a súlyos szövődmények kialakulását.