Eb-selejtezők: várt vereség Spanyolországtól

A spanyol válogatott kemény meccsen 2–1 (1–0) arányban nyert Romániában, az Európa-bajnoki selejtezők F-csoportjában rendezett mérkőzésén szinte telt ház, mintegy 50 ezer ember előtt a fővárosi Nemzeti Arénában. Így az ibériaiak öt forduló után is százszázalékosak.

A találkozó előtt gyászszünetet tartottak Luis Enrique korábbi szövetségi kapitány 9 éves lányának halála miatt. A szurkolói kemény mag azonban ezt nem tartotta tiszteletben, már az elején rákezdtek a fáklyák bedobására és a petárdázásra – emiatt további percekre késett a játék kezdése.

Cosmin Contra együttese túl félve kezdte a mérkőzést, a spanyolok élve az alkalommal egyre másra rohamoztak, de a kiválóan védő Ciprian Tătăruşanu kapuját csak büntetőből tudták bevenni. Az első gólig az Olympique Lyon hálóőre négy óriási helyzetben hárított.

Sergio Ramos csapatkapitány (29. perc, 11 m) és Paco Alcácer (47. perc) jegyezte a vendéggólokat, román részről a becserélése után három perccel eredményes Florin Andone (59. perc) volt a gólszerző. A 79. perctől Spanyolország emberhátrányban játszott, miután a török származású német játékvezető Deniz Aytekin piros lapot mutatott fel Diego Llorentének.

A büntetőt a Kolozsvári CFR 1907 játékosa, Ciprian Deac megmozdulása miatt ítélte a bíró, Sergio Ramos magabiztosan értékesítette a 11-est (0–1), utána pedig gukkert formázott a kezével – ezt a szurkolótábor rossz néven vette, attól kezdve fújolták, amikor nála volt a labda. Szünetig Tătăruşanu még kétszer védett, Románia nem jutott igazán veszélyes helyzetig. Az első félidőben Spanyolország 73%–27% arányban birtokolta a labdát, a lövések aránya 8–0 volt a javukra, a házigazdákat minden szempontból uralták.

Fordulás után pedig az előnyt is sikerült növelniük a spanyoloknak, amikor a román védelem átjáró háznak bizonyult: a 47. percben Jordi Alba beadása teljesen üresen találta Pedro Alcácert, akinek már formaság volt betalálni (0–2).

A török Galatasaray Isztambulnak kölcsönbe adott Florin Andone fejesgóllal volt eredményes némileg váratlanul az 59. percben (1–2), a gólt szépen kijátszott helyzet, többszörös átívelés előzte meg, a támadás lelke a remekül játszó George Puşcaş volt. A szurkolók ismét renitens módon viselkedtek, a gól után két néző is behatolt a pályára – Románia várhatóan nem ússza meg büntetés nélkül ezt a meccset sem.

A bátrabban támadó hazaiak ellen Spanyolország továbbra is veszélyes volt, még azután is, hogy létszáma megfogyatkozott, amikor a 79. percben Puşcaşt utolsó védőként faultolta Diego Llorente. Egyenlíteni Puşcaşnak nyílt lehetősége kétszer is: az utolsó pillanatokban, a 91. és 92. percben Kepa Arrizabalaga kapus előbb a lövését, majd a fejesét is hárítani tudta.

A végső statisztika szerint Spanyolország 68%–32%-ban birtokolta a labdát, a kapura lövéseket pedig 10–3-ra nyerte.

A CFR 1907 válogatott keretbe behívott játékosai közül Adrian Alexandru Păun és Mihai Bordeianu a cserepadon kapott helyett, Deacot a 71. percben lecserélték.

A román válogatott összeállítása: Ciprian Tătăruşanu – Romario Benzar, Ionuţ Nedelcearu, Vlad Chiricheş (csapatkapitány), Dragoş Grigore, Alin Toşca – Ciprian Deac (71. perc Alexandru Maxim), Răzvan Marin, Nicolae Stanciu (63. perc Ianis Hagi) – George Puşcaş, Claudiu Keşerü (56. perc Florin Andone).

Románia számára vasárnap 19 órakor következik a Málta elleni mérkőzés Ploieşti-en az Ilie Oană Stadionban, a találkozót élőben közvetíti a Pro tv.

A csoport másik két meccsén a szünetre eldőlt a három pont kérdése. Norvégia előbb egy nagy bedobás után Berge fejesével, majd az első játékrész ráadásának pillanataiban King büntetőjével szerzett gólt Málta ellen (2–0).

A svédek az első negyedórában Isak révén dupláztak, a félidő derekán Lindelöf lőtt a rövidbe szöglet után, a játékrész hajrájában pedig Quaison 15 méteres lökete kötött ki a feröeri kapu hosszú alsó sarkában (0–4).

Eredmények, Eb-selejtezők, F-csoport: • Románia–Spanyolország 1–2 (gól: Andone – 59. perc, illetve Ramos – 29., 11 m és Alcácer – 47. perc; kiállítva: D. Llorente – 79. perc, Spanyolország) • Norvégia–Málta 2–0 (Berge – 34. és King – 45. + 1. perc, 11 m) • Feröer-szigetek–Svédország 0–4 (Isak 2 – 12. és 15., Lindelöf – 23., továbbá Quaison – 41. perc). A csoport állása:

1.      Spanyolo.   5       5       0       0       13–3 15

2.      Svédország 5       3       1       1       12–7 10

3.      Norvégia    5       2       2       1       10–7 8

4.      Románia     5       2       1       2       12–7 7

5.      Málta          5       1       0       4       2–12 3

6.      Feröer         5       0       0       5       3–16 0

Az olasz labdarúgó-válogatott hátrányról fordítva 3–1-re győzött Örményország vendégeként a csütörtöki Európa-bajnoki selejtezőmérkőzésén, így öt forduló után is százszázalékosan vezeti csoportját. A hazaiak a találkozó elején előnybe kerültek, de a négyszeres világbajnok egyenlíteni tudott, majd a szünet előtt egy rossz játékvezetői döntés nyomán az olaszok emberelőnybe kerültek. A második félidőben a vendégek végig előnyben voltak, és a hajrában három perc alatt el is döntötték a találkozót.

Rendkívül nehéz helyzetbe került a görög válogatott a J-jelű hatosban, ugyanis 1–0-s vereséget szenvedett Tamperében, így a hátránya nyolc pontra nőtt a második helyen álló finnek mögött.

A D-csoport rangadóján 1–1-es döntetlen született, amellyel Írország és Svájc is veretlen maradt a sorozatban.

Eredmények, Eb-selejtezők:

D-csoport: • Írország–Svájc 1–1 (gól: McGoldrick – 85. perc, illetve Schär – 74. perc) • Gibraltár–Dánia 0–6 (Skov – 6., Eriksen 2 – 34. és 50., mindkettő 11 m, Delaney – 69., valamint Gytkjaer 2 – 73. és 78. perc). A csoport állása: 1. Írország 11 pont/5 mérkőzés, 2. Dánia 8/4, 3. Svájc 5/3, 4. Grúzia 3/4, 5. Gibraltár 0/4.

G-csoport: • Izrael–Észak-Macedónia 1–1 ( Zahavi – 55. perc, illetve Ademi – 64. perc). Az állás: 1. Lengyelország 12 pont/4 mérkőzés, 2. Izrael 8/5, 3. Ausztria 6/4, 4. Szlovénia 5/4 (7-3), 5. Észak-Macedónia 5/5 (6-8), 6. Lettország 0/4.J-csoport: • Örményország–Olaszország 1–3 (Karapetjan – 11. perc, illetve Belotti 2 – 28. és 80., valamint Pellegrini – 77. perc; kiállítva: Karapetjan – 45. + 1. perc) • Finnország–Görögország 1–0 (Pukki – 52. perc, 11 m) • Bosznia-Hercegovina–Liechtenstein 5–0 (Gojak 2 – 11. és 89. Malin – 80., öngól, Dzeko – 85. és Visca – 87. perc). Az állás: 1. Olaszország 15 pont, 2. Finnország 12, 3. Bosznia-Hercegovina 7, 4. Örményország 6, 5. Görögország 4, 6. Liechtenstein 0.

Borítókép: Ciprian Tătăruşanu kapuját büntetőből tudták bevenni a spanyolok – FOTÓ: MEDIAFAX