Eb-selejtezők: Kétgólos vereséggel rajtolt a magyar válogatott

A magyar labdarúgó-válogatott csütörtökön 2–0-ra kikapott Szlovákia vendégeként a Nagyszombaton rendezett Európa-bajnoki selejtezőmérkőzésen az E-csoportban.

A hazaiak mind a két félidőben a hajrában találtak be: a 42. percben Ondrej Duda révén szereztek vezetést, a végeredményt pedig Albert Rusnák állította be a 85. percben.

A magyarok, akik Szoboszlai Dominik személyében újoncot is avattak, ötödször találkoztak a szlovákokkal, két döntetlen mellett harmadszor maradtak alul.

A selejtezősorozat folytatásában Marco Rossi szövetségi kapitány csapata vasárnap 19 órától a világbajnoki ezüstérmes horvátokat fogadja a budapesti Groupama Arénában. A találkozót az m4sport tévéadó élőben közvetíti, remélhetőleg nem geokódolással.

A csapatokat mindkét szurkolótábor élőképpel fogadta. A vendégdrukkerek a felső szintet pirossá, az alsót zölddé „varázsolták”, a magyar trikolórt megjelenítve pedig a kettő közé egy hatalmas fehér molinón az volt olvasható, hogy „erő, hűség, remény”. A hazai szimpatizánsok országuk címerét feszítették ki.

A mérkőzés elején egyik csapat sem esett neki a másiknak, amolyan puhatolózó volt a játék, így az első kapura lövésre a nyolcadik percig kellett várni, de az is jócskán elkerülte a magyar kaput. Az első igazán veszélyes szituáció szintén Gulácsi kapuja előtt alakult ki, de a magyarok szerencséjére a szlovákok egyik legjobbja, Hamsík nem tudta átvenni a labdát, pedig ziccerben lőhetett volna. A magyarok ugyan nem szorultak be, azonban egyre veszélyesebbé váltak a hazai akciók, a 11. percben már Gulácsinak kellett mentenie, nem sokkal később pedig a keresztléc segítette ki a magyarokat.

Az első negyedóra után Marco Rossi szövetségi kapitány tanítványai sokkal jobban megszűrték a hazai támadásokat, így lehetőségek nélküli mezőnyjátékot láthatott a közönség, amelynek magyar része ekkor nem a meccsel foglalkozott, hanem Romániát és Szlovákiát szidalmazta kórusban. Tulajdonképpen eseménytelenül telt a mérkőzés a 40. percig, amikor a magyaroknak volt két ígéretes támadásuk, de mindkettő végén blokkolták a lövést a hazai védők. Ezt követően váratlanul a szlovákok szereztek vezetést, a bekapott góltól ráadásul megzavarodtak a magyarok, akiknek így kifejezetten jól jött a szünet.

A folytatásban kiegyenlített játék zajlott a pályán, kaput eltaláló lövésig viszont csak a magyarok jutottak, igaz, Dubravkának azért bravúrra nem volt szüksége. Némi izgalmat az jelentett, hogy a magyar szektor melletti részen, ahol szintén sok vendégdrukker foglalt helyet, kisebb összetűzés alakult ki, de a biztonságiak hamar szétválasztották a feleket, majd a rohamrendőrök is bevonultak a további rendbontás megelőzése érdekében.

Rossi az újonc Szoboszlai és a válogatottban 99. alkalommal szereplő Dzsudzsák személyében egy-egy fiatal és rutinos futballistával próbálta frissíteni és támadóbbá tenni a csapatát. Bár mezőnyfölényt így sem sikerült kiharcolni, de nyíltabbá vált a magyarok játéka, melynek következtében mindkét gárda előtt több lehetőség adódott, Szalai lövésénél a szlovák kapusnak először kellett bravúrral hárítani, de veszélyes volt Orbán fejese és Dzsudzsák lövése is, ugyanakkor Gulácsinak szintén volt dolga többször is.

A hajrára teljesen kinyílt a magyar csapat, amelyben az OTP Bank Liga góllövőlistáját vezető Holender is szerepet kapott, de így a szlovákok egy-egy labdavesztést követően könnyen vezethettek gyors ellentámadásokat. Előbb les miatt még érvénytelenítették az újabb góljukat, másodjára viszont már nem tudta elkerülni a hazai sikert bebiztosító gólt Rossi együttese. A hátralévő időben ugyan próbálkozott becsülettel a magyar válogatott a szépítés reményében, de végül Dubravka néhány védéssel ezt is megakadályozta.

„Gratulálok a szlovákoknak, mert ma jobban játszottak nálunk, így összességében megérdemelten nyertek. Ennek ellenére az első félidőben taktikailag sikerült meglepni őket, alig volt lehetőségük, de miután vezetést szereztek, már a saját arcukat tudták mutatni. A második félidőben megvoltak a helyzeteink az egyenlítéshez, de a hazai kapus ma kiváló formában védett, a második bekapott gól pedig mindent eldöntött” – értékelt a magyarok olasz szakvezetője, aki szerint a hazaiak erősebb középpályás sora bizonyult döntő jelentőségűnek.

A magyarokkal egy Eb-selejtezős csoportban szereplő horvát válogatott Azerbajdzsán 2–1-es legyőzésével kezdte a sorozatot.

Az első félidőben Azerbajdzsán meglepte a kissé álmosan kezdő vb-ezüstérmest és az Oroszországban légióskodó Ramil Sheydaev révén a 19. percben egy felső lécet is érintő lövéssel vezetést szerzett. A kapott gól felébresztette a hazaiakat, akik fokozatosan növelték a nyomást, amely a 44. percre érett góllá, a Rangers védője, Borna Bariszics egyenlített egy kapu előtti kavarodás után.

A második játékrészben sokáig úgy tűnt, hogy Azerbajdzsán megcsíphet egy pontot Zágrábban, de végül csak megtörtek: Szalai Ádám hoffenheimi klubtársa, Andrej Kramarics a 79. percben megszerezte a hazai győzelmet jelentő második gólt.

A csoport ötödik tagja, Wales először vasárnap lép pályára.

Eredmény, E-csoport: • Horvátország–Azerbajdzsán 2–1 (gól: Borna Bariszics – 44. és Andrej Kramarics – 79. perc, illetve Ramil Sejdajev (19.).

C-csoport: • Észak-Írország–Észtország 2–0 (Niall McGinn – 56. és Steven Davis – 75. perc, 11 m) • Hollandia–Fehéroroszország 4–0 (Memphis Depay 2 – 1. és 55., a második 11 m, Georginio Wijnaldum – 21., továbbá Virgil Van Dijk – 86. perc).G-csoport: • Izrael–Szlovénia 1–1 (Eran Zahavi – 55. perc, illetve Andraz Sporar – 48. perc) • Észak-Macedónia–Lettország 3–1 (Ezgjan Alioski – 11., valamint Elif Elmasz 2 – 29. és 93. perc, illetve Darko Velkovszki – 87. perc, öngól; kiállítva: Andrejs Ciganiks – 92. perc, Lettország) • Ausztria–Lengyelország 0–1 (Krysztof Piatek – 68. perc).I-csoport: • Kazahsztán–Skócia 3–0 (Jurij Percuh – 6., Jan Vorogovszkij – 10. és Baktijar Zajnutgyinov – 51. perc) • Ciprus–San Marino 5–0 (Pierosz Szotiriu 2 – 19. és 23., mindkettő 11 m, Joannisz Kuszulosz – 26., Georgiosz Efrem – 31., valamint Konsztantinosz Laifisz – 56. perc) • Belgium–Oroszország 3–1 (Youri Tielemans – 15., továbbá Eden Hazard 2 – 45. és 88., az első 11 m, illetve Gyenisz Cserisev – 16. perc; kiállítva: Alekszander Golovin – 90. perc, Oroszország).

SZLOVÁKIA–MAGYARORSZÁG 2–0 (1–0)Nagyszombat, Anton Malatinsky Stadion, 14 235 néző. Vezette: Vlagyiszlav Bezborodov (Oroszország).SZLOVÁKIA: Martin Dubravka – Peter Pekarík, Denis Vavro, Milan Skriniar, David Hancko – Juraj Kucka, Stanislav Lobotka – Marek Hamsík, Ondrej Duda (87. perc Pavol Safranko), Albert Rusnák (93. perc Jaroslav Mihalík) – Robert Mak (79. perc Miroslav Stoch). Szövetségi kapitány: Pavel Hapal.MAGYARORSZÁG: Gulácsi Péter – Lang Ádám (81. perc Holender Filip), Willi Orbán, Kádár Tamás – Lovrencsics Gergő, Kleinheisler László (54. perc Szoboszlai Dominik), Nagy Ádám, Kalmár Zsolt (61. perc Dzsudzsák Balázs), Korhut Mihály – Kovács István – Szalai Ádám. Szövetségi kapitány: Marco Rossi (Olaszország).Gólszerzők: Duda (42. perc) és Rusnák (85. perc).Sárga lap: Vavro, Kucka, Hamsik és Skriniar, illetve Kalmár, Korhut és Nagy.A gólok története:42. perc: a rosszul váltó magyar védők mellett Rusnák kapott a labdát a 16-os jobb oldalán, majd befelé húzott, lőtt passzából pedig Duda közelről a kapu jobb alsó sarkába helyezett (1–0).85. perc: Duda passza után Rusnák cselezett befelé a 16-os jobb oldalán, majd kilőtte a rövid alsó sarkot (2–0).

A magyar labdarúgó-válogatott szombaton 0–0-s döntetlent játszott Montenegró vendégeként Európa-bajnoki selejtezőmérkőzésen. Marco Rossi szövetségi kapitány csapata a pontosztozkodással – jobb gólkülönbségének köszönhetően – megőrizte második helyét a csoportban Montenegró előtt, amely eggyel több mérkőzést játszott. A nemzeti együttes négy találkozó után is nyeretlen Montenegróval szemben, viszont idegenben a harmadik meccsen először nem kapott ki.