E-személyi igazolvány: nagy felhajtás, távlati tervek?

Vitát váltott ki a nem megjelölésére a „sex” helyett használt „gen” szó

E-személyi igazolvány: nagy felhajtás, távlati tervek?
A Kolozsváron nagy felhajtással elindított elektronikus személyazonosító igazolványok kibocsátása körül több kérdés felmerült, azt követően, hogy kiderült: ugyan beharangozták az újdonságnak számító iratok kiadását, azonban az előállítással, nyomtatással foglalkozó Állami Nyomdavállalat alig kezdte el a szükséges felszerelések beszerzését. Kérdéses tehát, hogy a gyakorlatban egyhamar rátérhetnek-e az új személyikre. Az is vitát váltott ki, hogy a mintaként bemutatott e-személyin a nem meghatározására az eddigi „sex” helyett a „gen” szót fogják használni.

Az első elektronikus személyiket már ebben a hónapban kibocsátanák egy kísérleti program keretében,  amelyet, amint arról korábban beszámoltunk, augusztus 2-án indították – mutatták  be - Kolozsvárt. Az újfajta igazolványokért 67 lejt kérnének el – derül ki egy ismertetőből, amelyet a Hotnews hírügynökség készített.  A cikkben rámutatnak, hogy az országos állami nyomdavállalat (Imprimeria Nationala), amely ezeket a dokumentumokat kibocsátja, csak most kezdte el az adatfeldolgozáshoz és a kártya biztonsági elemeihez szükséges számítástechnikai infrastruktúra beszerzését.  A hírügynökségnek nyilatkozó nyomdavállalat továbbá a belügyminisztérium is magyarázatokkal szolgált az e-személyi kibocsátásnak folyamatáról is.  

Versenytárgyalás eszközbeszerzésre


Az elektronikus személyazonosító kártyákat gyártó országos nyomdavállalat augusztus elején hirdetett meg egy új versenytárgyalást az adatok feldolgozásához és összegyűjtéséhez szükséges eszközök beszerzése céljából.  A szerződés becsült értéke meghaladja a 26,2 millió lejt (ÁFA) nélkül, és ez jelenti azt a négyéves keretegyezményt, amelyet „a romániai új személyazonossági igazolványok kibocsátásához szükséges adatátvevő, -összegyűjtő berendezések megvásárlása céljából” kötnek majd meg. A szükséges gépek között szerepelnek hordozható berendezések, multifunkcionális lézerek, monitorok, képfeldolgozó licenszek, ujjlenyomat levételéhez szükséges eszközök, okoskártya-leolvasók, a kézzel írt  aláíráshoz szükséges eszköz vásárlása, amelyek segítségével a biometrikus adatokat átteszik az integrált rendszerekbe, amelyek aztán kibocsátják az elektronikus személyazonossági igazolványt – olvasható az összefoglalóban.Pár nappal augusztus 2-a előtt, amikor Kolozsváron bejelentették az elektronikus személyazonossági igazolványok kibocsátását célzó kísérleti projektet, a nyomdavállalat egy másik felhívást tett közzé, amely nyolcmillió, DOVID-típusú elem megvásárlására vonatkozott. Ezekre az új személyazonossági igazolványok biztonságossá tételére van szükség – írja cikkében a hírportál.
 

Későn intézkedtek?

A belügyminisztérium és az országos nyomdavállalat azzal magyarázta ezeket a látszólag késői beszerzéseket, hogy azok majd az elektronikus személyazonosító igazolványok (CEI) kibocsátási folyamatának országossá való kiterjesztését fogják szolgálják. Ugyanis az elektronikus személyik kibocsátási folyamatának országos szintű kiterjesztését a kísérleti projekt lezárása után kezdik el, ezért a most meghirdetett és majd beszerzett ezközöket a lakosság-nyilvántartó hivatalokban helyezik majd el.A hatóságok már előzőleg bejelentették, hogy ebben az évben a kísérleti projekt során közel 5000 elektronikus személyazonosító kártyát számítanak kibocsátani, és ehhez elegendő számú, tehát szintén 5000 védőréteggel is rendelkeznek, amely szükséges az irat biztonságossá tételéhez.


Egyszerre nyomtatnak régi és új igazolványt

Az országos állami  nyomdavállalat szerint az új személyazonossági igazolvány új gyártási technológia alkalmazását is jelenti, összevetve a régi személyazonossági igazolványok előállítási módjával. Hangsúlyozták, hogy a cég rendelkezik az e-személyi igazolványok kibocsátásához szükséges technológiával és eszközökkel. A kísérleti projekt során a nyomdavállalat egyszerre bocsát ki régi típusú, és ugyanakkor kis mennyiségben elektronikus személyazonossági igazolványt, a raktáron lévő anyagtól függően. A nyersanyagokat és a biztonsághoz  szükséges anyagokat a nyomda egyébként más dokumentumok gyártásánál is felhasználja – pontosított a nyomdavállalat.A belügyminisztérium illetékesei szerint a 2022-ben legyártandó e-személyi igazolványok számát és árát csakis a kolozsvári kísérleti projekt lezárása után tudják  felbecsülni a hatóságok.

Az e-személyi vélhetőleg 67 lej

A kísérleti projekt kezdeti szakasza közel 5-6 hónap lesz, amelynek során főként műszaki jellegű teszteket végeznek el. Ennek lezárása után következik egy tesztelési időszak, ezért az iratokat átvevő ügyfélszolgálati irodák számát annyival növelik, hogy az kielégítse az állampolgárok igényeit. Ezért hangoztatta a minisztérium, hogy csak a kísérleti szakasz után tudják majd felmérni, hogy jövőre hány ilyen elektronikus személyazonosságit fognak kibocsátani. A pénzügyminisztérium szerint egy elektronikus személyazonossági ára  vélhetőleg 67 lej lesz. Ebbe az árba belefoglaltak minden  költséget, hogy az ár ne változzon akkor sem, amikor a kártyát országosan fogják kibocsátani, sőt, azt is megjegyezték, hogy a 67 lejes ár jövőre is érvényben marad.A lakosságnyilvántartásra és a román állampolgárok személyazonossági irataira vonatkozó rendelkezéseket tartalmazó 2020/162. számú törvény szerint  az elektronikus személyazonosító igazolványok árát az országos nyomdavállalat szabja meg, illetve változtatja meg, a pénzügyminisztérium szakhatóságának jóváhagyásával.A belügyminisztérium kifejtette: a 2002/69-es számú kormányrendelet értelmében az országos nyomdavállalat saját költségvetéséből fedezi  az elektronikus kártyák kibocsátását. Erre az évre a költségvetésben 5000 e-személyi irat kibocsátására biztosítottak költségkeretet. A nyomdavállalat pedig az igazolványt igénylők által fizetendő 67 lejes illetékből szerzi vissza a befektetésre fordított költséget.
Jelenleg az elektronikus személyazonossági igazolvány tartalmazni fogja az elektronikus aláírás digitális tanúsítványát is, amelyet a belügyminisztérium keretében működő lakosság-nyilvántartó Igazgatóság (DEPABD) fejlesztett ki és bocsát ki a jelenlegi IT-infrastruktúrát használva, ezért e téren 2022-ben sem számítanak nagyobb költségekre az intézmények.
A  lakosság-nyilvántartó rendszert egyébként el kell majd látni az új technológiával, de erre 2023 előtt nem kerül sor – hangoztatták az illetékes hatóságok. A belügyminisztérium szerint az első elektronikus személyazonosító igazolványokat idén augusztus 23-a és 26-a között kezdik kibocsátani.

Tíz év alatt kicserélik az összes személyit

Az új, elektronikus személyazonossági igazolványok 2031. augusztusáig fokozatosan helyettesítik az 1997-től jelenleg is  érvényben levő iratokat. Kolozsváron az elkövetkező hat hónapban zajlik a tesztelés, és majd csak jövő év végére érünk oda, hogy az ország minden lakosság-nyilvántartó hivatalában kibocsássanak új típusú személyazonossági igazolványokat.  

A kolozsvári kísérleti projekt bejelentését követően gyorsan elfogytak az előjegyzések az  elkövetkező harminc napra – megközelítőleg 450 személy igényelt új típusú e-személyi igazolványt. A belügyminisztérium terve az, hogy október 1-jétől egy második  irodát is nyithat, tehát naponta harminc igénylést tudnak majd átvenni.  Az új típusú személyazonossági igazolványok kibocsátása mellett még három iroda foglalkozik a régi, 1997-es személyazonossági iratok kibocsátásával.
 
A nem megjelölése vita tárgya

Az új típusú, elektronikus  személyazonosító igazolványokban a tulajdonosának a nemét a román “GEN” szóval jelölik, ám Cătălin Giulescu, a Belügyminisztérium keretében működő lakosság-nyilvántartó igazgatóság vezetője elmondta: a kolozsvári, hat hónapos tesztelést követően valószínűleg visszatérnek a nemet eddig jelölő   “SEX” szóra.  A vezérigazgató elmondta: az elektronikus személyazonossági igazolvány külalakját és tartalmát szabályozó irat csak kétféle nem-megjelölést ismer: F a nőknek és  M a férfiaknak. Ez viszont ellentmond az Európai Unió szabályzatának, amely javasolja az X betű használatát is, ha valaki  semleges neműnek tartja magát.Az Egészségügyi Világszervezet szerint a “sex” és a “gen” szavak szinonimák, de különböző fogalmak: a „sex” szó a biológiai, anatómiai és fiziológiai jellegzetességekre vonatkozik, amelyek meghatározzák a férfiakat és a nőket. Másrészt pedig a „gen” szó a szociális, pszichológiai és magaviseleti aspektusokra vonatozik, amelyek főleg a társadalom által  megkívánt normák alapján alakulnak ki, és amelyeket a társadalom megfelelőnek talál a nők és a férfiak esetében. A ”sex” szó két nagy kategóriát jelöl, a férfiakat és a nőket, a “gen” szó pedig a hímnemet és a nőnemet. A biológiai különbözőségek a biológiai tényezőkre alapoznak – olvasható az Egészségügyi Világszervezet magyarázatában.
 
Az EU-tagállamok között sincs egyezség arra vonatkozólag, hogy a 2019/1157. számú EU Rendelet értelmében az újfajta személyazonossági igazolványokon a “gen” vagy a “sex” szó szerepeljen.  Hollandia például az elkövetkező öt évben ki akarja iktatni a “gen” szót a személyazonossági igazolványokból, mert úgy vélik, meggátolja a transznemű és interszexuális személyeknek, hogy “a társadalomban teljes joggal  vegyenek részt”.
A Hotnews hírportál idézi a Forbes cikkét, amely szerint a holland útlevelekben továbbra is a “gen” szót fogják használni a globális légügyi szabályozások miatt, de Hollandia azon kevés országok közé tartozik, amelyek megengedik, hogy az állampolgárok útlevelén egy “X” jelölje az úgymond semleges nemet. A németországi személyazonossági igazolványok nem tartalmazzák birtokosuk nemét, a francia igazolványok továbbra is a „sex” szót használják.

(A borítókép Kiss Olivér felvétele)