Dragnea átköltöztetné Jeruzsálembe a román nagykövetséget

Dragnea átköltöztetné Jeruzsálembe  a román nagykövetséget
Legalább tíz olyan állammal vette fel már a kapcsolatot Izrael, amelyek kilátásba helyezték, hogy az Egyesült Államok példáját követve áthelyezzék nagykövetségeiket Tel-Avivból Jeruzsálembe – jelentette be az izraeli külügyminiszter helyettes, Tzipi Hotovely. Diplomáciai források szerint ezek között az államok között található Románia is – közölte a Mediafax hírügynökség.

Az Arutz Sheva izraeli rádióadónak nyilatkozó Tzipi Hotovely újságírói kérdésre elmondta: nem árulhatja el, melyek azok az országok, amelyek fontolóra vették nagykövetségeik elköltöztetését, de vannak köztük európaiak is. „Az egyeztetések nem nyilvánosak az arab világ és egyes európai országok részéről érkező hatalmas nyomásgyakorlás miatt” – jelezte az izraeli külügyminiszter-helyettes. Az izraeli sajtó által említett diplomáciai források szerint az Egyesült Államok és Guatemala döntése mellé felsorakozó államok sorában található Hondurasz, a Fülöp-szigetek és Dél-Szudán mellett Románia is.

Liviu Dragnea, a kormány fő erejét képező Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetője és a képviselőház elnöke már pénteken azt nyilatkozta a román médiának, hogy Romániának komolyan fontolóra kell vennie nagykövetsége Jeruzsálembe való költöztetésének lehetőségét. Mint mondta, ennek a lépésnek „gyakorlati megfontolásai” lennének: Izrael központi intézményei Jeruzsálemben székelnek, ezért a nagykövetek és a követségek személyzetei jelenleg ingáznak Tel Aviv és Jeruzsálem között – fejtegette Dragnea. Szerdán a szociáldemokrata pártelnök bejelentette, közölte a kormányfővel, a szenátus elnökével és a külügyminiszterrel is álláspontját. „Ha Jeruzsálem lesz Izrael fővárosa, mi Tel Avivban maradunk a nagykövetségünkkel? Amennyiben Románia fővárosát Brassóba költöztetnénk, a nagykövetségek Bukarestben maradnának?” – vetette fel a kérdést Dragnea.

A Palesztin Hatóság vehemensen elítélte Dragnea nyilatkozatát, amelynek közzététele után a palesztin külügyminiszter magyarázatkérésre hívatta be Románia diplomáciai képviselőjét – tájékoztatott a PNN.ps palesztin hírportálra hivatkozó Mediafax. A palesztin külügyminisztérium európai ügyekért felelős államtitkára élesen bírálta Dragnea bejelentését, hangsúlyozva, hogy egy ilyen döntés megszegné az ENSZ határozatait, és szembemenne az Európai Uniónak (EU) Jeruzsálem státuszát illető állásfoglalásával is.

Mint ismeretes, Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke december elején bejelentette, hogy Jeruzsálemet tekinti Izrael fővárosának, és elindítja az amerikai nagykövetség átköltöztetésének folyamatát. Döntését határozottan elítélte a Palesztin Hatóság, az Arab Liga, számos muzulmán állam, az Európai Unió és Oroszország is.

Az ENSZ közgyűlése december 21-én elítélő határozattervezetet fogadott el, amelyben „érvénytelennek és semmisnek” nyilvánította az amerikai elnök döntését, amellyel Jeruzsálemet Izrael fővárosaként ismerte el. A világszervezet határozatai ugyan jogilag nem kötelezőek, de nagy politikai súlyuk van.

Az EU súlyos aggályait fejezte ki Trump döntése kapcsán. Az EU álláspontja változatlan, azaz az izraeli és palesztin fél törekvéseit egyaránt teljesíteni kell, s tárgyalásos úton megoldást kell találni arra, hogy Jeruzsálem mindkét állam fővárosa lehessen a jövőben – jelentette ki korábban a Mediafax hírügynökség által idézett Federica Mogherini uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő. Az uniós tagállamok továbbra is tiszteletben tartják a Jeruzsálem városára vonatkozó nemzetközi konszenzust. Erre vonatkozik többek között az ENSZ Biztonsági Tanácsának 478. számú határozata is, amely előírásokat tartalmaz a diplomáciai missziók székhelyeivel kapcsolatban, amíg Jeruzsálem város státusát véglegesen nem tisztázzák – részletezte az uniós kül- és biztonságpolitikai szolgálat közleményében Mogherini, aki szerint az EU a kétállami megoldásra alapuló rendezés híve.

(Fotó: Rohonyi D. Iván)