Dokumentumfilm, Cate Blanchett és valóságunkká vált magyar scifi lett legjobb Velencében

Dokumentumfilm, Cate Blanchett és valóságunkká vált magyar scifi lett legjobb Velencében
Második nagyjátékfilmjével, a magyar-cseh-szlovák-olasz koprodukcióban készült Hétköznapi kudarcokkal a legjobb fiatal rendező (Authors Under 40) díját kapta a Velencei Filmfesztiválon az aradi születésű Grosan Cristina. A Kerekes Vica és többnyire cseh színészekkel (Dana Sladká, Beáta Kanoková, Tatjana Medvecká) készült produkcióval a főversenyen kívüli, összes többi szekcióban benevezett film rendezője közül szerezte meg az elsőséget az erdélyi rendező. Először kapja magyar alkotó ezt a díjat.

(Borítóképen: A magyar-cseh-szlovák-olasz Hétköznapi kudarcok csapatával – jobbról a harmadik Cristina Grosan FACEBOOK)

A Csehországban forgatott Hétköznapi kudarcokban (Ordinary Failures) megmagyarázhatatlan természeti jelenség szakítja félbe a különc tinédzser, a szorongó anya és a nemrég megözvegyült nő átlagosnak induló napját. Mialatt környezetükben eluralkodik a káosz, a három nő próbálja átvészelni a napot és megtalálni helyét a világban.

A zsűri kiemelése szerint a három nő sorsát egy rejtélyes természeti katasztrófa árnyékában nyomon követő ambiciózus történetnek az egyéni hangvétele, az erős női karakterei, a friss feldolgozása egyaránt egyértelművé tették számukra, hogy ez a film az idei mustra egyik legkülönlegesebb alkotása mind tartalmát, mind profi megvalósítását tekintve.

„Nemzetközi közönség előtt megméretkezni hatalmas kiváltság, ugyanakkor hihetetlen izgalom is számomra. Mindig ott motoszkál a kérdés a magamfajta rendező fejében, hogy a mi kelet-európai nézőpontunkra, történeteinkre hogyan rezonál és mennyire nyitott a nagyvilág. Ez a díj épp ezért különösen megtisztelő, mert azt a visszajelzést adja, hogy az alkotótársaimmal mégiscsak sikerült megragadnunk és kibontanunk a mostani, nagyon változó világ egyik olyan témáját, illetve bemutatni azokat a mindennapi hősöket, akikhez a legkülönbözőbb nemzetekhez tartozó nézők is őszintén, érdeklődően képesek kapcsolódni.” – mondta a film.hu-nak a díjazott rendező kiemelve, hogy a másságot elismerő és támogató Queer Lion díjért is versenybe szállt a Hétköznapi kudarcok az idei Velencei Filmfesztiválon.

Klára Vlasákovával 2018-tól három évig dolgoztak a forgatókönyvön, a 2021 nyarán elkezdett forgatás előtti utolsó pillanatig – részletezte a Cinemagiának adott velencei interjúban Grosan Cristina. „Amikor elkezdtünk Klárával együtt dolgozni, úgy láttuk, a film valamennyire scifibe hajlik, ám a járvány, az akkori pánik és zavarodottság, később az ukrajnai háború a filmbeli jeleneteinket nagyon közel hozta mai hétköznapjaink valóságához.” – mondta a Cinemagia-interjúban a rendező.

A forgatás Prágában és Pilsenben zajlott, a vágáson és speciális effektusokon a magyarországi Laokoon Filmgrouppal dolgoztak, akikkel Grosan Cristina A legjobb dolgokon bőgni kell című első filmjét is készítették.

“Nagyon fontosnak tartom a fiatal filmesek támogatását, ezért is törekszünk a Laokoon Filmgrouppal, hogy mindig legyenek első és második filmes alkotók körülöttünk. Cristina eseteben csodalatos látni, hogy a közös első filmünk után, hogyan tudott szintet lepni ezzel a második, négy országot összefogó koprodukciós filmjével. Biztos vagyok benne, hogy hamarosan kezdjük a következő filmjét is.” – hangsúlyozta a film.hu-nak Stalter Judit producer.

A Velencei Filmfesztiválon az Arany Oroszlánt az amerikai Laura Poitras dokumentumfilmje nyerte: az idei szemlére egyetlen dokfilmként meghívott All the Beauty and the Bloodshed Nan Goldin fotográfus küzdelmét mutatja be az Egyesült Államokban pusztító opioidválságért felelősnek tartott Purdue Pharma gyógyszergyár tulajdonosa, a Sackler család ellen – adta hírül a Színház Online.

A legjobb rendezésért odaítélt Ezüst Oroszlánt az olasz Luca Guadagnino vehette át a Timothee Chalamet és Taylor Russell főszereplésével forgatott Bones and All című filmjéért. Taylor Russell a gálán a legjobb fiatal színésznő díját is elnyerte.

Az eddig csak dokumentumfilmeket jegyző, francia Alice Diop a zsűri nagydíját és a legjobb elsőfilmesnek járó elismerést is megkapta Saint Omer című filmdrámájáért.

Felállva tapsolta meg a közönség Dzsafar Panahit, akit az Oscar-díjas Julianne Moore vezette zsűri különdíjjal jutalmazott No Bears című filmjéért. Az iráni rendező nem tudta személyesen átvenni az elismerést, mert az Iszlám Köztársaság elleni propagandáért kiszabott börtönbüntetését tölti.

A legjobb színész díjával Colin Farrellt jutalmazták a The Banshees of Inisherin című filmben nyújtott alakításáért. A jelenleg Los Angelesben forgató Farrell helyett a díjat Martin McDonagh rendező vette át, aki utána a film forgatókönyvéért maga is díjban részesült. Cate Blanchett a legjobb színésznő díját nyerte el a Tár című film címszerepének megformálásáért.

A fesztivál Horizontok szekciójában vetített alkotások közül az iráni Human Szejedi Jang-e Jahani Sevom (World War III) című rendezése nyerte a legjobb film díját, a férfi főszereplő, Mohszen Tanabandeh pedig a szekció legjobb színészének odaítélt díjat vehette át.

A legjobb rendezés díjával Tizza Covit és Rainer Frimmelt tüntették ki Vera című alkotásukért. Vera Gemma (a legendás olasz színész, Giuliano Gemma lánya) a számos önéletrajzi elemet is tartalmazó filmben nyújtott alakításáért kapott elismerést az idén 90 éves Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon.