Díjeső az OTDK Biológia Szekcióján

Díjeső az OTDK Biológia Szekcióján
Százhatvankét dolgozat meghallgatása után rengeteg díjat és különdíjat osztottak tíznél több tagozatban nevezett dolgozatokért a 35. Országos Tudományos Diákkonferencia Biológia Szekcióján, amelyet idén a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem szervezett meg online. A díjkiosztással összekötött tegnapi záróünnepségen a látókör kiszélesítésének fontosságát és a tudományos munka határnélküliségét hangsúlyozták.

Weiszburg Tamás, az OTDT-alelnök elmondta, viszonylag kevés emléke van azokról a záróünnepségekről, amelyeken egyetemi hallgatóként vett részt, de most már másként gondolkodik róluk. – Mindenki az eredményre vár elsődlegesen, de én úgy gondolom, hogy mindenki fel tudta mérni saját maga, hogy át tudta-e adni a dolgozatának üzenetét. Ha sikerült, az nagyon jó, ha nem sikerült, akkor kell belőle tanulni. Az eredmény nem minősíti közvetlenül a dolgozatot. Ha szakmailag jó visszajelzést kaptam is, sem én, sem a dolgozaton nem lett sem jobb, sem rosszabb – fogalmazott Weiszburg Tamás, az OTDT-alelnök, aki mindenkit arra kért, hogy néhány másodperc erejéig élje meg egy kutatómunka lezárását, így tisztelve meg a saját és témavezetője munkáját.

– A 35. OTDK-n 4500 dolgozatot mutattak be, ez több mint a járványmentes időszakban két évvel ezelőtt. A mennyiség és a minőség nagyon megnyugtató: nagyon nagy öröm és nagyon nagy ünnep. Köszönet a szervezőknek, hogy kolozsvári hangulatot is hozzá tudtak tenni, amit nem volt könnyű online térben. Végig hittek abban, hogy a rendezvénnyel közösséget formálnak – tette hozzá az alelnök.   

 – Nagyon sokat tanultam a hallgatóktól, és bepillantást nyerhettem általam nem művelt tudományterületek fejlődésébe, aktuális állásába, amelyért köszönettel tartozom. A pályázók legfontosabb feladata, hogy saját tudományterületükön elmélyedjenek, enélkül lehetetlen tudományos munkát végezni. Fontos tudásunk, látókörünk szélesítése, nem érthetjük meg az élő rendszerek komplexitását másképp – fogalmazott Padisák Judit egyetemi tanár, a biológiai szakbizottság elnöke. Hozzátette: számára ez a tudásszélesítés volt a legfontosabb. Reméli, hogy társaik előadásait meghallgatva a többiek is ötleteket merítettek. – A TDK jelszava a határnélküliség. Ez az a konferencia, amelynek során a Kárpát-medence szinte minden magyar nyelven is oktató felsőoktatási intézményéből kerültek elénk munkák. A tudomány nem ismer sem országhatárokat, sem vasfüggönyöket, sem kerítéseket. Ezek mind sokkal gyengébbek, mint a tudomány maga, ezt ne felejtsék – mutatott rá a szakbizottság elnöke, aki megköszönte a pályázó hallgatók a szervezők befektetett munkáját, amely a záróünnepséghez, díjkiosztáshoz vezetett. Sok sikert és örömöt kívánt mindenkinek a tudományos pályafutásában.

Markó Bálint rektorhelyettes a konferencián észlelt hallgatói kíváncsiságot, vitára való hajlamot, az építő kritikára való nyitottságot emelte ki beszédében. Hatos Attila KMDSZ-elnök pedig azt jegyezte meg, hogy a 162 résztvevő egy vagy akár több éves kutatómunkájáról vetett számot az OTDK Biológia Szekcióján.  

A tagozatok díjazottjainak nevét és a dolgozat címét Padisák Judit egyetemi tanár olvasta fel. Az erdélyi díjazottak között szerepelt: Tőrsők Brigitta (Sapientia EMTE biotechnológia tagozat, második díj), Bodor Imre Zsolt (Sapientia EMTE, mikrobiológia 1 tagozat, különdíj), Veres Róbert (BBTE, ökológia 1-es tagozat, harmadik díj), Dénes Anna (BBTE,  ökológia 2 tagozat, második díj), Könczey Boróka (Sapientia EMTE, természetvédelmi biológia tagozat, különdíj) és Tifán Sára (BBTE, természetvédelmi biológia tagozat, harmadik díj).

A különdíjakat Markó Bálint BBTE-rektorhelyettes olvasta fel, és ugyancsak ő adta át virtuálisan a következő OTDK Biológia Szekciójának megszervezésének jelképes stafétáját a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetemnek.