Csűrfeszt: mérai zenészek muzsikálnak mexikóiakkal

Ahol a helyi és a világi értékek találkoznak

Csűrfeszt: mérai zenészek muzsikálnak mexikóiakkal
Szamaritánus egyházi énekek, számi sámánzene, a mexikói Son jarocho stílus, de Jón-tenger menti kisázsiai dallamok is megszólalnak augusztus 1–4. között a Méra World Music Fesztivál csűrszínpadán. A fesztivál negyedik kiadásán nemcsak a világzene legjobbjai, de hazai és magyarországi mesterek is fellépnek, a mérai Szarka-telek csűrjében koncertezik a Csík Zenekar, Ferenczi György és a Rackajam, az Erdőfű Kamarazenekar vagy a Trei Parale. Lesz közösségi szövés is, a fesztiválközönség által készített sálakat a nap végén elárverezik, hogy a Mérai Cifra Táncegyüttes próbaterme megújulhasson, és lesznek filmvetítések, legényes- és prímásverseny, viseletbemutató, beszélgetések is. A fesztivál alakuló programjáról sajtótájékoztatón számoltak be a szervezők, Bethlendi András és Varga Zoltán.

A mérai csűrfesztivál ars poeticája már évekkel ezelőtt kialakult, azaz a világot megmutatni Kalotaszegnek és Kalotaszeget megmutatni a világnak, közölte a sajtó képviselőivel Varga Zoltán, a sajtótájékoztatón elhangzottak alapján pedig kijelenthető: megfelel az ars poeticának a fesztivál idei kiadása is.

Varga Zoltántól megtudtuk, idén is hat helyszínen zajlik a fesztivál, a Csűrfiában lesznek a gyermekfoglalkozások, a Szarka-telken áll a csűrszínpad, koncerteket szerveznek a templomban és lesz chillzone a gyümölcsösben. Idén azonban a Csűrstúdió átköltözik a Bivalymúzeumba, ebből lesz a Bivalystúdió, és a kultúrotthonban is zajlik majd egy rendezvény.

A Méra World Music Fesztivál negyedik kiadása augusztus 1-én, csütörtökön délután hat órakor nyitja meg csűrkapuit. Már a fesztivál első napja ötvözi a lokálist a globálissal, hiszen csütörtökön fellép a Kossuth-díjas Csík Zenekar és a világ legkisebb, mindössze 705 tagú vallási kisebbségét képviselő zenekar is. A Sofi Tsedaka & the Baladis nevű együttes Izraelből érkezik, hogy Mérán játssza szamaritánus egyházi énekekből inspirálódott zenéjét, a Szent föld talán legarchaikusabb, szamaritánus nyelvén, amelyet Mózes, Dávid és Jézus is beszélhetett. Szintén csütörtökön koncertezik a Kjartan & Hét Hat Club, az együttes amerikai, magyarországi és franciaországi tagjai 6 éve, Kalotaszegen ismerték meg egymást, azóta erdélyi és balkáni zenét játszanak szerte a nagyvilágban.

A lengyelországi Dikanda a zenei fesztiválok állandó meghívottja (Fotó: Méra World Music Fesztivál)

Ha péntek, akkor a népi kultúra kerül a fénypontba a mérai fesztiválon. Pénteken tartják a Fölszállott a páva gálaműsort, majd hazai táncház-zenészekkel közösen koncertezik az Erdőfű Népi Kamarazenekar, aki ugyanakkor az esti táncházak házigazdája is lesz. A fesztivál második napján a 19. századi havasalföldi udvarok ottomán jegyeket is magán viselő zenéje is megelevenedik, a Trei Parale román zenekar előadásában.

A szombati nap is számos ínyencséget tartogat. A kisázsiai zenei világot hozza el Mérára a Near East Collective, amelynek tagjai közt találni görög, török és brit nemzetiségű személyt is, míg a Sirani Guevara együttes előadásában megelevenedik a veracruzi kikötők afrikai, őslakos indián és európai eredetű mexikói muzsikája. A fesztiválon mindig megjelenik a cigány kultúra, idén ezt a magyarországi Romano Drum képviseli. Az együttes keveri az ősi oláh cigány kultúrát modern elemekkel, zenéjük már bejárta a világot, de még nem volt hallható Erdélyben és Mérán.

A tündéktől, tündérektől ellesett joik stílust képviseli a norvégiai Vassvik, aki vasárnap lép fel Mérán. A sámánisztikus műfajban nem valamiről énekelnek, hanem a joika éneklésekor az énekes megidézi és előhívja az illető személyt, állatot, helyet. Szintén vasárnap lép fel a lengyelországi Dikanda, a világzene műfaj egyik legnagyobb sztárja, zenei fesztiválok állandó meghívottja – az együttes a mérai fellépés után a budapesti Szigeten koncertezik. A fesztivált Ferenczi György és a Rackajam koncertje zárja, akik tavaly is hatalmas bulit csaptak.

Sámándobbal szólaltatja meg Vassvik a tündéktől eltanult joikokat (Fotó: Méra World Music Fesztivál)

A templomban is lesznek koncertek, szombaton Kubinyi Júlia és Szokolay Dongó Balázs, míg vasárnap Navratil Andrea és Demeter László lép fel.

Prímás- és Türe 50 jubileumi legényesverseny

A Hagyományok Házával közreműködve, második alkalommal szerveznek Mérán prímásversenyt. A II. Kalotaszegi Prímásverseny fődíja 7000 lej, a jelentkezőknek két anyaggal kell készülniük: a kötelező anyag idén Varga Ferenc bánffyhunyadi prímás zenéje, második anyagnak pedig szabadon lehet választani a kalotaszegi térség bármely zenészdinasztiájának muzsikából.

Kallós Zoltán, Martin György és társai 1969-ben hatalmas értékmentő munkát folytattak Türén, ennek állít emléket az idei legényesverseny, amely a TÜRE 50 jubileumi kalotaszegi legényesverseny nevet kapta.

A Fölszállott a páva nyertesei Mérán is fellépnek (Fotó: Mera World Music Fesztivál)

Tavaly jött létre a Kalotaszegi Kulturális Alap, a fesztivál során összegyűlt 1080 lejből három gyerek táncoktatását finanszírozták. Idén sokkal merészebbek a szervezők, 11 ezer lejt akarnak összeszedni, az összeget a Mérai Cifra Táncegyüttes próbatermének felújítására ajánlanák fel. Akik segítenék az együttest, támogató jegyeket vásárolhatnak egyszerű négynapos bérlet helyett. Ugyancsak a kulturális alapot fogják gyarapítani a közösségi szövés során készült sálak helyszíni elárverezéséből származó bevételek.

Kísérő programok

A fesztivál egyik újdonsága ugyanis a közösségi szövés, egy szövőnő irányítása alatt bárki szőhet egy-két sort a fesztivál sáljaiba.

Mérán esténként DJ-k helyett erdélyi táncházzal – ahol az Erdőfű Kamarazenekar, valamint kalotaszegi, szászcsávási és széki zenészek muzsikálnak–, és interkontinentális jam-sessionnel várják a fesztiválozókat. A szervezők szerint igazán értékes pillanatok a fesztiválon azok, amikor a helyi és a globális értékek találkoznak, amikor a jam sessionök alatt együtt muzsikálnak a mérai zenészek a mexikóiakkal.

A szervezők hangsúlyozták, a fesztivál családbarát, a Csűrfiában kézműves foglalkozások és játszóház várja a legkisebbeket, míg az idősebbek filmvetítésre, beszélgetésekre, tárlatvezetésre mehetnek. Idén is lesz mesemondás, kicsiknek és felnőtteknek egyaránt – a mérai zenészek szintén a felnőtteket szórakoztatják majd, kedvenc dalaikat tanítják meg az érdeklődőknek. Újdonságnak számít a kísérő programokban a reggeli kávézás az előadókkal, pénteken Sofi Tsedaka & The Baladis, szombaton a Sirani Guevara, míg vasárnap Vassvik társaságában lehet kávézni és beszélgetni az előadókkal.

Méráról nem csak mondják, hogy több mint egy fesztivál, hiszen a 4 napos bérlet megvásárlásával két fesztiválon vehetnek részt a fesztiválozók: a Méra World Music Világzenei Csűrfesztiválon és a dél-lengyelországi Pannonica világzenei fesztiválon – közölte Bethlendi Andris. A jegyek kapcsán a szervezők megjegyezték, idén csak 1000 jegyet értékesítenek naponta.

A fesztivál teljes programját július elsején teszik közzé a szervezők. A jegyvásárlással, szállással és utazással kapcsolaton információk a fesztivál weboldalán (www.meraworldmusic.ro) érhetőek el.

(Borítókép: Varga Zoltán (bal) és Bethlendi András, a fesztivál főszervezői. Fotó: Bethlendi Tamás)