Csoma Botond: Ha az USR PLUS nem gondolja meg magát, a kormány bukik

Csoma Botond: Ha az USR PLUS nem gondolja meg magát, a kormány bukik
Furcsa helyzet állhat elő, amennyiben az USR PLUS nem változtat álláspontján, és kitart amellett, hogy bármilyen bizalmatlansági indítványt megszavaz, amennyiben az a Citu-kabinet ellen irányul. A jövő kedden szavazásra bocsátandó PSD-s bizalmatlansági indítvány tekintélyes része ugyanis nem csak a liberális tárcavezetők tevékenysége ellen emel kifogást, hanem a volt USR-PLUS-os minisztereket is keményen bírálja. Ilyenformán az USR PLUS gyakorlatilag saját maga ellen szavaz, saját minisztereinek alkalmatlanságát ismeri majd el, ha kitart kormánybuktató szándéka mellett – hívja fel a figyelmet a helyzet ellentmondásosságára Csoma Botond. Az RMDSZ Kolozs megyei képviselőjét arról kérdeztük: körvonalazódik-e valamilyen ésszerű megoldása a koalíciós válságnak.

Csoma szerint, amennyiben a szociáldemokraták, az AUR és a kormányból nemrég kivonult USR PLUS a kormány ellen voksol, a Citu-kabinet bukik. Kérdésünkre, hogy az USR PLUS hétvégi kongresszusa jelenthet-e valamilyen változást a pártnak a bizalmatlansági indítvánnyal, illetve Florin Citu személyével kapcsolatos álláspontját illetően, Csoma Botond nem igazán lát erre esélyt. Sajtóértesülések szerint ugyanis Dacian Ciolos, akinek úgy tűnik, komoly esélye van a győzelemre a párt elnöki tisztségéért folytatott küzdelemben, nagyobb hajlandóságot mutatna, hogy a választást követően kiegyezzen Florin Cituval és visszatérjen a koalícióba.  

- Nekem is tudomásomra jutottak hasonló információk, de az USR PLUS-osok eddigi nyilatkozatainak értelmében úgy tűnik, a párton belül egyetértés van abban, hogy csak akkor térnek vissza a kormányzásba, ha nem Florin Citu marad a miniszterelnök. Mondták nekem is több alkalommal: az USR PLUS eléggé „zajos” párt, sokat vitatkoznak bizonyos kérdésekben, de ebben, mármint a jelenlegi kormányfő menesztésében egységes az álláspont – fogalmazott Csoma Botond.

A képviselő szerint nem tudni, hogy a Citu-kabinet bukása esetén van-e Klaus Iohannis államfőnek valamiféle alternatív forgatókönyve. Ebben a pillanatban nem világos, hogy ilyen esetben kit fog felkérni egy új kormány alakítására, annyi bizonyos csupán, hogy ezúttal is a PNL-nek adja a kormányalakítás jogát. A jelek szerint a liberálisok annyira el voltak foglalva az elnöki tisztségért folytatott harccal, hogy nem gondolták tovább a dolgot, nincs konkrét elképzelésük arra, hogy mi lesz ezután, mondta.

- Nem tudom, hogy egy kisebbségi PNL-RMDSZ-kormány az ellenzéki szociáldemokraták támogatásával mennyire lenne hatékony, mennyi kompromisszumot kellene kötni a PSD-sekkel ezért cserébe. Értesüléseim szerint a szociáldemokraták akár hajlandóak is lennének egy kisebbségi kormányt támogatni, de nekik is van egy feltételük: ne Citu legyen a miniszterelnök – vélekedett Csoma.

- Mi próbáltuk békíteni a liberálisokat és az USR PLUS-t a legutóbbi koalíciós tárgyaláson, de sikertelenül. Mindkét fél elment a falig, ahonnan nagyon nehéz visszajönni. Ha az USR enged, ezzel hiteltelenné válik választói előtt. Az AUR-ral való együttműködést még valahogy ki tudta magyarázni, bár az is elég szégyenletes volt, még akkor is, ha csak konjunkturális szövetséget kötöttek a bizalmatlansági indítvány benyújtására. De a Citu-kormányba való visszatérésre aligha lehet elfogadható magyarázat – tette hozzá.

Megosztja az RMDSZ-frakciót a bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló vita 

Csoma Botond egyike volt azon keveseknek az RMDSZ képviselőházi frakciójából, aki az alsóház keddi vitáján megszavazta az élettársi kapcsolat bejegyzéséről szóló tervezetet. A képviselőt arra kértük, indokolja meg döntését.

-  Úgy vélem, ezt a kérdést rendezni kell, szükség van az élettársi kapcsolat bejegyzésére. A múlt mandátumban én is kezdeményezője voltam egy hasonló tervezetnek, amely még nem került napirendre. Következetlenség lett volna tehát részemről, ha egy hasonló tervezetet nem szavazok meg. Az emberi jogok szempontjából közelítem meg ezt a kérdést: úgy vélem, a bejegyzett élettársi kapcsolat segítene embertársainkon abban, hogy könnyebben tudják az életüket megtervezni. Ha például hitelhez akarnak folyamodni, vegyék figyelembe mindkét társ jövedelmét; ha valamelyikük kórházba kerül, az adminisztratív dolgokat sokkal könnyebben lehet úgy végezni, ha ez a kapcsolat törvényesítve van, és még sorolhatnám. Ha tudunk embertársaink életén könnyíteni, miért ne tegyük meg? Függetlenül attól, hogy azonos, vagy nem azonos neműekről van szó. Nagyon sok olyan férfi-nő kapcsolat létezik, ahol a párok nem akarnak a házasság kötelékébe lépni. Miért ne lehessen számukra is biztosítani ugyanazokat a garanciákat, mint a házastársaknak? – tette fel a kérdést Csoma Botond. A képviselő emlékeztetett: az Európai Unió országainak nagy részében a bejegyzett élettársi kapcsolat biztosított, köztük Magyarországon is, ahol több mint egy évtizede mind az azonos nemű, mind a nem azonos nemű párok élhetnek ezzel a lehetőséggel.  

promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

Máskép(p)
Még várat magára a 2024-es választások időpontjának bejelentése. A pártok taktikáznak. A döntés a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) – meglehetősen eltérő - érdekeinek „eredője” lesz, ehhez kétség nem fér.
Máskép(p)
Máskép(p)
Máskép(p)