Csíksomlyóra kerül a Vatikánból a képzőművészeti installáció

Szent Márton november 11-i ünnepnapján éjfélkor, azaz mára virradóra távolították el a Vatikán szomszédságában egy hónappal ezelőtt felállított Misericordia című magyar képzőművészeti installációt, amely Csíksomlyóra kerül át – erről az első római magyar street art műalkotás ötletgazdája, Hervé-Lóránth Ervin tájékoztatta előzetesen az MTI-t. (A borítókép a Vatikáni Rádió honlapjáról származik)

Szent Márton november 11-i ünnepnapján éjfélkor, azaz mára virradóra távolították el a Vatikán szomszédságában egy hónappal ezelőtt felállított Misericordia című magyar képzőművészeti installációt, amely Csíksomlyóra kerül át – erről az első római magyar street art műalkotás ötletgazdája, Hervé-Lóránth Ervin tájékoztatta előzetesen az MTI-t.

A nyolc magyar és három olasz képzőművész alkotásaiból készült nagy méretű installációt tizenkét darab egymás mellett sorakozó háromdimenziós nagybetű alkotja, amelyekből a latin misericordia (irgalmasság) szót lehet kiolvasni. Több mint egy hónapon át állt Róma belvárosában, az Angyalvárral szomszédos téren, ahonnan a Szent Péter térre, vagyis a Vatikánba vezető sugárút indul.

Ez volt az első alkalom, hogy a pápai állam közelében a városi utcaművészet egyik alkotását helyezték el, egyben ez volt az első alkalom, hogy az olasz főváros közterületén magyar installáció mutatkozott be.

A Hervé-Lóránth Ervin képzőművész, a Római Magyar Akadémia kulturális attaséja és megbízott igazgatója által vezetett projekt szorosan kötődött a Ferenc pápa által meghirdetett irgalmasság szentévéhez és a 2016-os Szent Márton-emlékévhez. Szent Márton ünnepnapjára egyébként Ferenc pápa hatezer rászorulót hívott meg a Vatikánba egész Európából, akik között több mint hetven magyar is érkezett. Az október 13-án szintén éjfélkor elhelyezett installációt először Magyarországra szállítják vissza renoválásra, majd Csíksomlyóra helyezik át az úgynevezett passióútra, ahol pünkösd ünnepén avatják fel.

Hervé-Lóránth Ervin elmondta: több millióan haladtak el és álltak meg a Misericordia installációnál az elmúlt hónap folyamán. Ezt tanúsítja a számos szelfi is, amelyet az óriás betűknél készítettek rómaiak és turisták. A fotókat a projekt honlapján is meg lehet tekinteni.

Az installáció „elérte, amit akartunk” – hangsúlyozta Hervé-Lóránth Ervin, szót ejtve arról is, hogy az utcaművészeti alkotás vallásuktól függetlenül megszólította az embereket. Pozitív visszajelzést kapott a Vatikán részéről is, amely megelégedéssel fogadta az irgalmasságnak szentelt képzőművészeti alkotást. Hervé-Lóránth Ervin jövőre további négy-öt magyar művészi installációs projektet tervez Rómában.

A Vatikáni Rádió honlapján közzétett tájékoztatás szerint a betűk hátoldalán az egyes művészek gondolatai olvashatók az irgalmasság fogalmáról, illetve Ferenc pápa Misericordiae vultus bullájából vett idézetek segítenek elmélyülni a témában. Az első betű, az M, Tours-i Szent Márton születésének évfordulójára emlékeztet. A szent 1700 évvel ezelőtt Savariában, a mai Szombathelyen született. Az utolsó betű pedig Isten szolgája Márton Áron erdélyi püspököt idézi fel, aki 120 éve született.