Csendőrökkel dulakodtak és képviselőket fenyegettek az AUR szimpatizánsai

Csendőrökkel dulakodtak és képviselőket  fenyegettek az AUR szimpatizánsai
Csendőrökkel dulakodtak, és több érkező képviselőt – többek között Csoma Botond RMDSZ-es parlamenti képviselőt – megpróbáltak megfélemlíteni a képviselőház bejáratánál szerdán a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szimpatizánsai, akiket George Simion pártelnök hívott tüntetni a parlament elé „Románia gyermekeinek” védelmében.

Az épület előtti járműforgalmat megbénító mintegy háromszáz tüntető a csendőrkordonnal dulakodva megpróbált behatolni a parlament épületébe. Több érkező képviselő – köztük Ludovic Orban volt miniszterelnök és Csoma Botond, az RMDSZ frakcióvezetője – azt állította, hogy a tüntetők leköpdösték, sértegették, illetve fenyegették őket.

Csoma Botondot is megfenyegették

Csoma Botond a sajtónak elmondta, hogy az ellenzéki párt demonstrációja miatt a csendőrök nem engedték be a parlamentbe a megszokott bejáraton, ezért a tömegen átvágva egy másik bejárathoz igyekezett. Beszámolója szerint útja közben kifütyölték és megfenyegették az AUR tüntetői. A tömeg agresszív volt, többen azt kiabálták, hogy "kapjátok el a torkát!". Csoma szerint a tüntetők felismerhették, mert az is elhangzott, hogy "kifelé az RMDSZ-szel!". Amikor a bejárathoz közeledett, többen utánaszaladtak, de a csendőrök megállították őket. "Elfogadhatatlan, ami történt" - nyilatkozta az újságíróknak a politikus a parlamentben.

Csoma szerint a tüntetőket félrevezette a szélsőséges és sovén AUR, mert semmi sem igaz abból, amit az ellenzéki párt állít a képviselőház szerdai napirendjén szereplő törvényekről. Az AUR tüntetését törvénytelennek nevezte, és értetlenségét fejezte ki amiatt, hogy engedély nélkül megtartathatták. "Engem nem lökdöstek meg, a csendőrök állították meg őket. (...) Persze, ha nem lettek volna a csendőrök, talán engem is meglökdösnek vagy megütöttek volna..." - tette hozzá.

Az RMDSZ frakcióvezetője figyelmeztetett, hogy az ilyen jellegű tüntetések elfajulhatnak, ezért szerinte a parlament házbizottságában meg kell vitatni a szerdai incidenseket és a megelőzésüket szolgáló biztonsági intézkedéseket. "Nem hiszem, hogy teljes mértékben korlátozni kellene a bejutást a parlamentbe, (...) nem kell elválasztani minket a polgároktól. De bizonyos biztonsági intézkedéseket be kell vezetnünk" - jelentette ki.

A Digi24.ro hírportál beszámolója szerint szerda reggel az AUR parlamenti képviselői is a tüntetők között voltak. George Simion pártelnök a kerítésre kapaszkodva kiabálta, hogy joguk van tiltakozni, amikor „igazságtalan törvényeket próbálnak elfogadni”, de a csendőrök eltávolították a kerítésről.

„Szerencséjük, hogy otthon hagyták a késeiket” – mondta Darius Pop, az AUR Máramaros megyei képviselője a Digi24 szerint.

A csendőrség előállított több tüntetőt, akik Ludovic Orbant leköpték, és zászlórúddal bántalmazták.

Az AUR ifjúsági szervezetének vezetőjét a kormányőrség nem engedte be az épületbe, miután a biztonsági átvilágítás során négy, pisztolygolyónak látszó fémtárgyat találtak nála. Az AUR szerint a hölgy egy lőgyakorlat után „emlékbe” vette magához a négy „veszélytelen, kilőtt töltényt”.

A parlament ülésén is botrányt keltettek: a párt képviselői a szószék elé állva próbálták megakadályozni, hogy a plenáris ülésen napirendre tűzzék az általuk kifogásolt gyermekvédelmi jogszabály tervezetét. Az AUR szerint ugyanis a családügyi minisztérium nem megakadályozni próbálja, hogy a nincstelen családok gyermekei állami gondozásba kerüljenek, hanem éppenséggel ki akarja szakítani őket a családjukból, és – a nyugati gyermekvédelmi hatóságok intézkedéseire hivatkozva – azzal riogatja híveit, hogy a „szegényektől el fogják venni a gyermekeket, és eladják őket”.

A kormány januárban fogadta el és terjesztette a parlament elé a nehéz anyagi helyzetben lévő családok támogatását és a korai iskolaelhagyás, a „család és a gyermek elválasztása” megelőzését célzó, egy „országos gyermekfigyelő rendszer” létrehozásáról rendelkező törvény tervezetét. A tervezet általános vitáját az AUR tiltakozása ellenére a képviselőház lezárta, és a törvényt végszavazásra terjesztette.

A többi parlamenti párt tiltakozott a megfélemlítési kísérletek ellen, és elítélte az általuk szélsőségesnek minősített AUR által alkalmazott erőszakos megnyilvánulásokat.

Az AUR szombaton Bukarestben Románia „kiárusítása”, idegen érdekek szolgálatába állítása ellen, „az ország javainak és a gyermekek” védelmében rendezett felvonulást, amelyen a rendfenntartók szerint a párt mintegy tízezer híve vett részt.

Kép: Facebook