Civil szervezeteknek, kórházaknak utalt ki pénzt az önkormányzat

Újból lesz Com’ON Kolozsvár ifjúsági részvételi költségvetés

Civil szervezeteknek, kórházaknak  utalt ki pénzt az önkormányzat
Több civil szervezetnek, valamint kórházaknak utalt ki jelentős összegeket tegnapi ülésén a kolozsvári helyi tanács. Megkeresésünkre Oláh Emese alpolgármester elmondta: az elmúlt évekhez hasonlóan nemcsak tavasszal, hanem ősszel is meghirdettek egy pályázatot a kultúrával és szociális védelemmel foglalkozó civil szervezeteknek. Kulturális rendezvényekre ezúttal 900 ezer lejt, míg szociális célokra 170 ezer lejt szánt a polgármesteri hivatal – előbbi kategóriában győztes a Pont Csoport azon projektje is, amely feltámasztja a fiatalok körében igen népszerű Com’ON Kolozsvár kezdeményezést. Több olyan kórház is támogatásban részesült, amely nincs alárendelve a városi önkormányzatnak; Emanuel Ungureanu USR-s képviselő ennek kapcsán kifogásolta, hogy a polgármesteri hivatal nem ellenőrzi az összeg elköltését – amit Emil Boc polgármester rögtön megcáfolt, akárcsak a korábbi prefektus, Florin Stamatian orvos is.

Tegnapi, rendkívüli ülésén módosította a város költ­ségveté­sét Kolozsvár tanácsosi testülete. 
A döntés értelmében az önkormányzat az oktatást további 3,4 millió lejjel, az egészségügyet – az orvosi rendelőket és kórházak közötti betegszállítást – további 1,4 millió lejjel finanszírozza, a szociális szolgáltatások számára 4,7 millió lejt, míg a környezetvédelemmel kapcsolatos költségek fedezésére 1,5 millió lejt nyújt. Ezzel párhuzamosan csökkenteni kellett a befektetésekre és egyes kulturális, valamint szabadidős tevékenységekre előirányzott összegeket. 

Az önkormányzat egyéb határozataiban az őszi pályázati ciklus eredményeként szociális és kulturális projektek számára is megítélt támogatásokat. „A Kolozsvári Polgármesteri Hivatal két projektelbírálási időszakot hirdetett meg: tavasszal és ősszel is lehet pályázni például kulturális projektekre. A jelentkezési határidő október közepén, míg a fellebbezési időszak ezt követően járt le. A polgármesteri hivatal közel 900 ezer lejt utalt ki kulturális rendezvények támogatására, míg szociális célokra 170 ezer lej volt a mostani keret. A szociális kérdésekkel foglalkozó civil szervezetek esetében egyébként nem volt elegendő kérelmező” – nyilatkozta lapunknak Oláh Emese alpolgármester a kolozsvári helyi tanács által civil szervezeteknek, kórházaknak kiutalt pénzügyi támogatásról. 

A következő magyar érdekeltségű civil szervezetek kaptak most pénzt: a Schola Catholica Alapítvány (5000 lej), az Orbán Balázs Akadémia Egyesület (14 ezer lej), az Agnus Media Alapítvány (15 ezer lej) és az Argumentum Nostrum Egyesület (38 ezer lej). Nagyobb összeget, 210 ezer lejt kapott a Pont Csoport a Com’ON Cluj-Napoca ’19 ifjúsági részvételi költségvetési programjának megvalósítására. 

A tanácsülésen több tervezet vonatkozott kórházaknak kiutalandó támogatásra, ezek a tervezetek némi vitát is kiváltottak, így Emanuel Ungureanu Mentsétek meg Romániát! (USR) párti képviselő felszólalásában azt kifogásolta, hogy a kolozsvári polgármesteri hivatal nem rendezett közvitát a kórház vezetőivel arról, hogy mire lenne szükségük. „Miért nincs itt a tanácsülésen egy kórházigazgató sem?” – tette fel a kérdést az USR-s képviselő; a honatya felrótta azt is, hogy értesülései szerint az egyik kórházban még az ezt megelőzően kiutalt pénzt sem költötték el, és hogy a polgármesteri hivatal nem ellenőrzi, hogy mi történik a kórházaknak kiutalt pénzzel, nem kéri számon, hogy miért kérnek újabb támogatást, ha még a régit sem költötték el, miközben a betegek állandóan panaszkodnak az itteni orvosi ellátásra. Emil Boc azonnal visszavágott a képviselőnek azzal, hogy a kórházaknak utalandó támogatásokat a kórházigazgatók által benyújtott igénylések alapján szabják meg, illetve utalják ki, s a kórházigazgatók kötelesek minden naptári év végén írásban igazolni, hogy mire költötték azt el. Ungureanu azt is felrótta, hogy a tanács úgy utalja ki ezeket a támogatásokat, hogy a politikum által kinevezett kórházigazgatók a „forró drótot” használják, majd azt is kifogásolta, hogy a kórházaknak pénzt utaló határozatok végén, a városi tanács egészségügyi szakbizottsága iskolai vonalas füzetlapra, kézzel írta meg a támogatásokra vonatkozó jegyzőkönyvet. Ungureanu elmondta: az idegsebészeti kórházhoz vezető bekötöút tele van gödrökkel, és egy fejsérülést szenvedett beteg számára egy ilyen út megtétele akár végzetes is lehet.

A vitába beleszólt dr. Florin Stamatian nőgyó­gyász, volt helyi tanácsos és korábbi prefektus, kórházigazgató, aki arra emlékeztetett, hogy ezelőtt 15 évvel milyen kevés pénzt adhatott a városi önkormányzat a kórházaknak, és akkor is, most is, a kórházigazgatók az egyetlenek, akik illetékesek abban, hogy megmondják: egy-egy kórháznak mire van szüksége.

A tervezetek végül átmentek, így 196 400 lejt kapott az Urológiai és Vese­transzplantációs Kórház, 600 ezer lejt a Prof. Dr. Oc­ta­vian Fodor Regionális Gasztro­enterológiai Kórház, 550 ezer lejt a Rehabilitációs Kórház, illetve kisebb összegeket, összesen 1,175 millió lejt további négy kórház.