Ciolos százalékai

Ciolos százalékai
Nem tudom, mi a hozadéka aláírásgyűjtések vonatkozásában Dacian Ciolos országos körútjának, amely, mit tudjuk, Székelyföldet is érintette, propaganda szempontjából mindenképpen kifizetődő lesz. Jóllehet a volt miniszterelnök saját vezérlésű pártja hivatalosan még nincs bejegyezve, az Együtt Romániáért Mozgalom (MRI) máris ezerrel kampányol. Az európai parlamenti választásokig félév sincs hátra, Ciolos pedig bejelentette, pártja önállóan ugrik neki a megmérettetésnek, egyetlen perc sem maradhat tehát kihasználatlanul.

Az Új embereket a politikába! mozgalom, amely a választási szabályrendszer módosítására tesz javaslatokat, és ehhez gyűjt támogató aláírásokat, jó ürügy felfuttatni a lépéshátrányban levő Dacian Ciolost és pártját. Elnézem a kampánykörúton készült fotókat: a tömegbe elvegyülő, szerényen mosolygó Ciolost fehér mezben, rajta a kampány jelszava. Politikai marketing szempontjából remekmű. A választó retinájára ráég a látvány: politika – új ember - Ciolos. Kell ennél több?

Valószínűleg kell. A szabásminta – píár szempontból is - kétségtelenül Emmanuel Macron francia elnök, akinek ismertsége, népszerűsége kevesebb, mint egy év alatt robbant akkorát, hogy elsöprő győzelmet arathatott a választásokon. Áll-e a mi Ciolosunk mögött olyan szakembergárda, érdek és pénz, hogy a volt miniszterelnököt újraformázza a román választói tudatban (tudatalattiban?)

Ciolos aktivizálására olyan pillanatban kerül sor, amikor a politika elutasítottsága a lehető legmagasabb a választók körében. (Ha ezt a hosszú évek óta fennálló állapotot egyáltalán még lehet fokozni …) Ezt a konjunktúrát igyekszik kihasználni a volt miniszterelnök és akik mögötte vannak - a külsőségek szintjén mindenképpen. A politikától való távolságtartás hangsúlyozása (a politikai alakulat neve sem „párt”, hanem a békésebben hangzó „mozgalom”), a civil szervezetekkel való körülbástyázás (akire partnerként tekintenek, az a politikai fenevadnak cseppet sem nevezhető USR), és hát persze a pártfüggetlen szakértői imidzs, amely Ciolost már egyszer, a Ponta-kabinet bukása után helyzetbe hozta, mind erre utal.  Miniszterelnökségének másfél évéről ugyan sok minden rosszat el lehet mondani – és el is mondanak másfél év távlatából is – de az mindenképpen pozitívum, hogy egy pillanatig sem tett engedményeket a szociáldemokratáknak, de még az „elvtárs” liberálisok is Ciolosékon köszörülték nyelvüket, ha a választói érdek úgy kívánta.

Jóllehet pártja nincs is még bejegyezve, a legfrissebb IMAS felmérés máris 10 százalék körülire saccolja a MRI és maga Dacian Ciolosnak a népszerűségét. Ahogy a romániai felmérések „hibahatárát” ismerem, akár azt is mondhatnám: megelőlegezik neki ezt a 10 százalékos támogatottságot. Ehhez kell majd rekordidő alatt felnőni a mozgalomnak, amely a májusi EP-választásokon bizonyíthatja, mennyire meghatározó figurája a romániai politikának. (Vagy sem …) Mindezt pedig nem csak a hazai választók, hanem az unió iránt elkötelezett kormányokban érdekelt Brüsszel irányába is. 

A politikában való bizalomhiánynál Romániában már csak a politikai vezetőkben való deficithiány nagyobb. Ciolos rendeltetése nem az államfői tisztség megpályázása, hanem a jelenlegi elnök tisztségben tartása azoknak a politikai és civil erőknek az összefogásával, amelyeknek közös nevezője a szociáldemokratákkal, a PSD által képviselt mentalitással való szembefordulás. Ehhez kell szalonképes arc, ennek szól a 10 százalékos előny abban a hendikepp versenyben, amely jelenleg a román jobboldalon zajlik.

S hogy beváltja-e majd a hozzá fűzött reményeket Dacian Ciolos? Jó cégérrel, profi kampánystratégiával sokmindent el lehet adni. De meggyőződésem, hogy nem az ilyen szerényen mosolygó, csak könyökkel nyitom ki az undorító politika ajtaját–féle figurára van szükség – annak se hitele, se becsülete idehaza. Ide jó idegzetű, gyilkos ösztönű líderből való jelölt kell, akihez aztán majd szerényen mosolygó, civil külsőt rendel a minden hájjal megkent kampánymenedzser. Talán akkor a Dambovita partján is megismétlődhet a macroni csoda …