CFR 1907: még él a továbbjutás reménye az Európa Ligában

A labdarúgó Európa Liga csoportkörének ötödik játéknapján a Kolozsvári CFR 1907 gól nélküli döntetlenre végzett a bolgár CSZKA Szófiával a Dr. Constantin Rădulescu Stadionban, de még van reménye továbbjutásra, amennyiben jövő csütörtökön Bernben legyőzi a Young Boyst.

Az A-csoport zárt kapus mérkőzésén a vasutasok kispadján a hivatalos meccslapon Marius Ioan Bilaşco sportigazgató szerepelt edzőként (mert neki volt licence), előzetesen a felkészülést viszont Valeriu Bordeanu másodedző vezette Dan Petrescu távozása után. A találkozó UEFA-kiküldöttje a magyar Makray Balázs volt.

A korábbi hiányzók közül a brazil Pauolo Vinícius de Souza most sem vállalhatta a játékot, a koronavírusból felgyógyult Ciprian Deac viszont csereként 29 perc játéklehetőséget kapott.

A CFR 1907 összeállítása: Cristian Bălgrădean – Mateo Susics, Cristian Manea, Andrei Burcă, Mario Camora – Alexandru Chipciu, Damjan Djokovics – Mario Rondón, Adrian Păun (75. perc Nicolae Carnat), Michaël Pereira (61. perc Ciprian Deac) – Gabriel Debeljuh (86. perc Jakub Vojtus); fel nem használt cserék: Grzegorz Sandomierski, Bogdan Checicheş – Denis Ciobotariu, Iasmin Latovlevici, Raul Bogdan Haiduc, Cătălin Itu és Andrei Dodi Joca.

A vendégek többet birtokolták a labdát (62%), kapura rúgások száma és szögletarány (6–0) nekik kedvezett, nagy helyzete azonban mindkét félnek volt gólszerzésre.

Az első alkalmat a házigazdák hagyták ki a 2. percben, amikor Alexandru Chipciu szabadrúgásból beívelt labdáját a francia Michaël Pereira az oldalhálóba fejelte. Három percre rá viszont a portugál–román csapatkapitány, Mario Camora lélekjelenlétére volt szükség, hogy kivágja a gólvonalról Valentin Antov látványos sarkazását. A legnagyobb lehetőség hazai részről a 12. percben maradat ki, amikor egy ellentámadásnál a horvát Gabriel Debeljuh szerelt és meglódult, lövését viszont parádésan védte a brazil Gustavo Busatto kapus. A 17. percben Adrian Păun 22 méteres lövése kapu mellé ment, az első részben többször már nem veszélyeztettek a felek.

Térfélcsere után mondhatni csak a bolgárok jutottak el a kapuig. Kezdte a közép-afrikai–francia Amos Youga, aki a 49. percben 25 m-ről próbálkozott, de Cristian Bălgrădean kapus hárította a középre tartó lövést. Két ízben pedig a gambiai Ali Sowe került főszerepbe, a 69. percben ziccerben lőhetett, de Andrei Burcă még „belepiszkált”, s a labda végül a jobb kapufa mellett hagyta el a játékteret. Nyolc percre rá Sowe kapu mellé fejelte a francia Thibaut Vion beadását. A 85. percben Chipciu a büntetőterületen belül elesett, a francia Amaury Delerue játékvezető viszont nem ítélt 11-est, sőt színeskedésért sárga lapot adott – mivel a középpályásnak az 54. perctől már volt egy lapja, ezért a kiállítás sorsára jutott. Végül a hosszabbítás második percében a portugál Tiago Rodrigues távolról lövésre szánta el magát, a 25 m-es próbálkozást viszont némi izgalommal, de hárította a kapus.

A CFR 1907-nek ez sorozatban a negyedik mérkőzése, amelyben nem tud győzni és gól sem tud szerezni. Mégis továbbjuthat, amennyiben a december 10-én idegenben legyőzi a Young Boyst (a CSZKA már kiesett, az AS Róma már továbbjutott, s most már a csoportelsőségét is bebiztosította).

Az olasz fővárosban a kameruni Jean-Pierre Nsame ráijesztett az AS Rómára a 34. percben, de a házigazdák már az első félidőben egyenlítettek, a másodikban pedig a maguk javára fordították a találkozót. A Young Boys is emberhátrányban fejezte be a találkozót a 83. percben a guineai Mohamed Aly Camara jutott a kiállítás sorsára, így egy hét múlva biztosan nem léphet pályára Bernben, akárcsak Chipciu a CFR-től.

Eredmények, Európa Liga, csoportkör, 5. forduló, A-csoport: • Kolozsvári CFR 1907–CSZKA Szófia (bolgár) 0–0 (kiállítva: Alexandru Chipciu – 85. perc) • AS Róma (olasz)–Young Boys Bern (svájci) 3–1 (Borja Mayoral – 44., Riccardo Calafiori – 59. és Edin Dzeko – 81. perc, illetve Jean-Pierre Nsame – 34. perc; kiállítva: Mohamed Aly Camara – 83. perc, Young Boys). A csoport állása:

1. Róma     5       4       1       0       12–2 13

2. Young B.         5       2       1       2       7–6   7

3. Kv. CFR 5       1       2       2       3–8   5

4. CSZKA  5       0       1       1       0–6   2

A magyar válogatott Lang Ádámmal felálló ciprusi Omonia 2–1-re legyőzte Nicosiában a vendég görög PAOK Szalonikit. Lang végigjátszotta a mérkőzést, amelyen csapata már a kilencedik percben megszerezte a vezetést, a PAOK azonban még a szünet előtt egyenlített. Az Omonia a 84. percben, tizenegyesből szerezte meg a győztes gólt, ezzel elütötte a továbbjutás esélyétől a görög együttest. Az E-csoport másik meccsén ugyanis a holland PSV Eindhoven 1–0-ra nyert a spanyol Granada CF otthonában, így ez a két csapat az utolsó kör eredményeitől függetlenül biztosan a legjobb 32 között folytatja.

A román válogatott Nicolae Stanciu 64 perc játék lehetőséget kapott és gólt szerzett a Slavia Pragánák, amely kiütéses győzelmet aratott az izraeli Hapoel Beer-Seva felett a C-csoportban. A 3–0-s siker második gólját jegyezte Stanciu a 36. percben. A győzelemmel a csehek már továbbjutottak az egyenes kieséses szakaszba, akárcsak a Nizzában diadalmaskodó német Bayer Leverkusen.

A Glasgow Rangers 3–2-re nyert a belga Standard Liége ellen és a portugál Benfica Lisszabonnal együtt továbbjutás ünnepelhetett a D-csoportban – a román idegenlégiós Ianis Hagi a cserepadra szorult a skótoknál. Hasonló sorsa volt Ciprian Tătăruşanu kapusnak is, csapata, az AC Milan 4–2-re nyert a Celtic Glasgow ellen a San Siróban, úgy hogy a skótok már 2–0 arányban is vezettek. A sikerrel az olaszok biztosították helyüket a legjobb 32 között. Ugyancsak a H-csoportban a Sparta Prága hálóját a román idegenlégiós Florin Niţă őrizte, a csehek előnyben voltak, de 2–1-re kikaptak az OSC Lille otthonában. Ezzel a francia a csapat a négyes másik továbbjutója.

A román válogatott Ionuţ Nedelcearu végigjátszotta a görög AEK Athénban az SC Braga ellen 4–2-re elvesztett hazai találkozót. A portugálok ezzel bebizotsították továbbjutásukat.

A PFK Razgrad Ludogorec a belga Royal Anterpentől kapott ki 3–1-re idegenben. A bolgár együttes románjai közül Dragoş Grigore védő a 90. percben piros lapot kapott, Claudiu Keşerü csatár 67 percet játszhatott, Cosmin Moţi hátvéd viszont a cserepadot koptatta. A J-csoport másik mérkőzésén az angol Tottenham Hotspur 3–3-as döntetlent játszott az osztrák LASK Linz vendégeként. A Royal Antwerpen és a Tottenham már továbbjutott, a jövő csütörtökön esedékes egymás elleni csatájuk csak a csoportelsőségről dönt majd.

A spanyol Villarreal a török Sivasspor otthonában aratott 1–0-s sikerrel biztosan csoportelsőként lép tovább, a horvát Dinamó Zágráb és a szerb Crvena Zvezda Belgrád szintén a mostani fordulóban harcolta ki a legjobb 32 közé kerülést.

*

Összesen 14 csapat biztosította helyét a kieséses szakaszban az Európa Liga csoportkörének ötödik játéknapján, csatlakozva a már korábban továbbjutó négy együtteshez.

A B-csoportban még nem kelt el a csoport második továbbjutó helye, az F-csoportban pedig még három együttes van versenyben az első két pozíció megszerzéséért. A csoportokból az első két helyezett jut a kieséses szakaszba, a főtáblás küzdelmek utolsó fordulóját jövő csütörtökön rendezik.

Az ötödik játéknapon jutott tovább: Royal Antwerpen, Benfica Lisszabon, SC Braga, Crvena Zvezda, Dinamo Zágráb, Granada CF, Bayer Leverkusen, OSC Lille, AC Milan, PSV Eindhoven, Glasgow Rangers, Slavia Prága, Tottenham Hotspur, Villarreal. Már korábban biztosította helyét a legjobb 32 között: Arsenal, TSG 1899 Hoffenheim, Leicester City, AS Róma.

Eredmények, Európa Liga, csoportkör, 5. forduló:

B-csoport: • FK Molde (norvég)–Dundalk FC (ír) 3–1 • Arsenal (angol)–Bécsi Rapid (osztrák) 4–1 (a találkozót a román Radu Petrescu vezette). A csoport állása: 1. (és továbbjutott) Arsenal 15 pont, 2. Molde 9, 3. Bécsi Rapid 6, 4. Dundalk 0.

C-csoport: • OGC Nizza/Nice (francia)–Bayer Leverkusen (német) 2–3 • Slavia Prága (cseh)–Hapoel Beer-Seva (izraeli) 3–0. Az állás: 1. (és továbbjutott) Slavia 12 pont (11–6), 2. (és továbbjutott) Leverkusen 12 (17–8), 3. Nice 3 (8–15), 4. Beer-Sheva 3 (6–13).

D-csoport: • Glasgow Rangers FC (skót)–Standard Liége (belga) 3–2 • Benfica Lisszabon  (portugál)–Lech Poznan (lengyel) 4–0. Az állás: 1. (és továbbjutott) Rangers 11 pont (11–7), 2. (és továbbjutott) Benfica 11 (16–7), 3. Lech Poznan 3 (6–12), 4. Liége 3 (5–12).

E-csoport: • Granada CF (spanyol)–PSV Eindhoven (holland) 0–1 • Omonia Nicosia (ciprusi)–PAOK Szaloniki (görög) 2–1. Az állás: 1. (és továbbjutott) Granada 10 pont, 2. (és továbbjutott) PSV 9, 3. PAOK 5, 4. Omonia 4.

F-csoport: • AZ 67 Alkmaar (holland)–SSC Nápoly (olasz) 1–1 • Real Sociedad (spanyol)–HNK Fiume/Rijeka (horvátországi) 2–2. Az állás: 1. Nápoly 10 pont, 2. Real Sociedad 8 (4–3), 3. Alkmaar 8 (6–3), 4. Rijeka 1.

G-csoport: • AEK Athén (görög)–SC Braga (portugál) 2–4 • Zorja Luhanszk (ukrán)–Leicester City (angol) 1–0. Az állás: 1. (és továbbjutott) Leicester 10 pont (12–5), 2. (és továbbjutott) Braga 10 (12–10), 3. Zorja 6, 4. AEK 3.

H-csoport: • OSC Lille (francia)–Sparta Prága (cseh) 2–1 • AC Milan (olasz)–Celtic Glasgow (skót) 4–2. Az állás: 1. (és továbbjutott) Lille 11 pont, 2. (és továbbjutott) Milan 10, 3. Sparta 6, 4. Celtic 1.

I-csoport: • Karabah/Qarabag FK (azeri)–Makkabi Tel-Aviv (izraeli) 1–1 • Sivasspor (török)–Villarreal (spanyol) 0–1. Az állás: 1. (és továbbjutott) Villarreal 13 pont, 2. Makkabi Tel-Aviv 8, 3. Sivasspor 6, 4. Qarabag 1.

J-csoport: • LASK Linz (osztrák)–Tottenham Hotspur (angol) 3–3• Royal Antwerpem (belga)–PFC Razgrad Ludogorec (bolgár) 3–1. Az állás: 1. (és továbbjutott) Antwerpen 12 pont, 2. (és továbbjutott) Tottenham 10, 3. LASK 7, 4. Ludogorec 0.

K-csoport: • CSZKA Moszkva (orosz)–Wolfsberger AC (osztrák) 0–1 • Feyenoord Rotterdam (holland)–Dinamo Zágráb (horvát) 0–2. Az állás: 1. (és továbbjutott) Zágráb 11 pont, 2. Wolfsberg 7, 3. Feyenoord 5, 4. CSZKA Moszkva 3.

L-csoport: • KAA Gent (belga)–Slovan Liberec (cseh) 1–2 • Crvena Zvezda Belgrád (szerb)–TSG 1899 Hoffenheim (német) 0–0. Az állás: 1. (és továbbjutott) Hoffenheim 13 pont, 2. (és továbbjutott) Crvena Zvezda 10, 3. Liberec 6, 4. Gent 0.

Borítókép: A horvát Gabriel Debeljuh (labdával) hagyta ki a hazaiak legnagyobb helyzetét – FACEBOOK/FOTBAL CLUB CFR 1907 CLUJ-NAPOCA