Büntetőkkel végső győztes a Voluntari-i FC

Román Kupa

Büntetőrúgásokkal dőlt el a Román Kupa fináléja, miután a Ploieşti-en rendezett mérkőzésen a Voluntari-i FC és a Gyurgyevói/Giurgiu-i Astra nem bírt egymással a szabályos játékidőben. A voluntari-i gárda története első serlegét szerezte meg.

A döntő esélyese egyértelműen a gyurgyevói gárda volt, amely a 2016/17-es bajnokságban címvédőként indulva, a teljesen félresikerült őszi idény után végül bejutott a play-offba és ott a 6. helyen végzett, miközben ellenfele csak a play-outban érdekelt, ahol még zajlanak a küzdelmek.

Az esélyesebb Duna-parti gárda – amelynek a kupagyőzelem az idény „megmentését” jelentette volna – az első félidőben kategorikusan jobb volt ellenfelénél, amely gyakorlatilag el sem jutott az Astra kapuja elé. Az Astra eközben 4-5 jó helyzetet is kidolgozott, és a 35. percben Alex Ioniţă egyéni akcióját követően a vezetést is megszerezte.

Marius Şumudică csapata fölénye és a vezetés tudatában túl hamar lekapcsolta a motorokat, elkönnyelműsködte a folytatásban adódó lehetőségeket, és ez megbosszulta magát: a Voluntari egyre bátrabban játszott, és egyre többször tűnt fel Lung kapus tizenhatosában. Első helyzetükre az 57. percig kellett várni, de a 81. percben már ott lógott az egyenlítő gól a levegőben – akkor Stan még menteni tudott a gólvonalról.

Két perccel később azonban már egyenlő volt az állás: Junior Morais a 16-oson belül követett el egy buta szabálytalanságot, a büntetőt pedig Marinescu értékesítette. Sőt, a Voluntari a 89. percben már fordíthatott volna, a 11-est korábban kiharcoló Voduţ lövését azonban Lung ki tudta védeni.

A hosszabbításban mindkét csapat előtt adódtak kisebb gólhelyzetek, de az eredmény nem változott. A büntetőpárbajban aztán az döntött Claudiu Niculescu együttese javára, hogy Alexandru Stan hibázott – Răzvan Balauru kapus kivédte lövését –, így 5–3-mal a Voluntari nyerte a „lutrit”.

A mérkőzést követően Marius Şumudică bejelentette, hogy távozik az Astra kispadjáról.

Másfelől, sikerével a Voluntari vélhetően indulhat az Európa Ligában, ami a döntő elvesztésénél is jobban fájhat az Astrának, amely eddig biztos volt abban, hogy a meccs eredményétől függetlenül „kijutott” Európába. A Voluntari ugyanis a márciusi határidő lejárta után, május 12-én nyújtotta be iratcsomóját a nemzetközi kupaszereplés érdekében a hazai szakszövetséghez, mivel márciusban még messze nem sejtette, hogy megnyerheti a kupadöntőt. A jelek szerint a FRF hajlandó elfogadni a kérést – a hazai központi sportsajtó szerint az ügyben ma várható végső döntés.

Közben a play-out utolsó előtti, 13. fordulójában: Zsilvásárhelyi/Tg. Jiu-i Pandúrok–Medgyesi Gázmetán 0–0, ezzel a Pandúrok fontos lépést tettek a bennmaradás irányába. A Temesvári Poli–Marosvásárhelyi ASA találkozót lapzártánkkor kezdték, a Chiajnai Concordia–Botoşani-i FC mérkőzést ma, a Jászvásási Poli–Voluntari-i FC találkozót szerdán játsszák. Az ideiglenes sorrend: 1. Jászvásár 41 pont/12 mérkőzés, 2. Medgyes 38/13, 3. Voluntari 36/12, 4. Botoşani 30/12, 5. Pandúrok 27/13, 6. Chiajna 23 (11–17)/12, 7. Temesvár 23 (11–11)/12, 8. Marosvásárhely 13/12.