Brüsszel továbbra is szemmel tartja az igazságszolgáltatást

Brüsszel továbbra is szemmel tartja az igazságszolgáltatást
Románia ismét az igazságszolgáltatás brüsszeli figyelemmel kísérésének lezárását kéri, miközben az Európai Bizottság most véglegesíti a tavalyi évre vonatkozó jelentését. A hazánkban járt uniós szakértői bizottságnak alkalma nyílott ismerkedni az új hatalom képviselőivel.

A román fél markáns álláspontját Florin Iordache igazságügyi miniszter juttatta kifejezésre. A tárcavezető leszögezte: Románia valamennyi feltételt teljesít ahhoz, hogy az Európai Bizottság befejezze a hazai igazságszolgáltatás figyelemmel kísérését. A tárcavezető az Európai Bizottság küldöttségével folytatott megbeszélést, amely azért jött Romániába, hogy tájékozódjon az igazságszolgáltatás helyzetéről, ugyanis a brüsszeli uniós végrehajtó szerv hamarosan közzéteszi az újabb éves jelentését, amely a tavalyi helyzetről fog kiértékelést nyújtani.

Brüsszel tíz éve, Románia és Bulgária EU-csatlakozása óta kíséri figyelemmel a két ország igazságszolgáltatásának működését az úgynevezett ellenőrzési és együttműködési mechanizmus keretében. Hazánk évek óta sürgeti, hogy kapjon határidőt Brüsszeltől az ellenőrzési mechanizmus lezárására. Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke tavaly februárban úgy nyilatkozott, hogy a lehető leghamarabb, még a jelenlegi uniós bizottság megbízatásának lejárta előtt létrejöhetnek ezek a feltételek. Iordache szerint semmi szükség megvárni 2019-et, akár már az idén is le lehetne zárni a mechanizmust, hiszen Románia jelentős lépéseket tett a jogállamiságot biztosító intézményei megerősítése érdekében. – Románia ebben a pillanatban elég garanciát nyújt arra, hogy az igazságszolgáltatásban tevékenykedő valamennyi intézmény jó feltételek között működjön – mondta a miniszter.

Paraskevi Michou, az Európai Bizottság főtitkár-helyettese, a Bukarestbe látogató küldöttség vezetője csütörtökön délután a parlament vezetőivel folytatott megbeszélés után újságíróknak úgy nyilatkozott: az idén biztos nem zárják le az ellenőrzési és együttműködési mechanizmust. Mint mondta, tolmácsolta a hatóságoknak, szoros együttműködést akarnak a mechanizmus lezárása érdekében. Ez azonban attól függ - tette hozzá, mit tesz a bukaresti kormány és parlament, hogy meggyőzze Brüsszelt az elvégzett reformok visszafordíthatatlanságáról.

Az igazságszolgáltatás működésének hiányosságai és a korrupció elterjedtsége miatt 2012-ben Franciaország és Németország megakadályozta hazánk schengeni csatlakozását, később hasonló okok miatt Hollandia emelt vétót.