Bözödújfalu még ma is él – az emlékeinkben

Bözödújfalu még ma is él – az emlékeinkben
Lassan már 29 éve, hogy a Maros megyei Bözödújfalut a diktatórikus Ceauşescu rendszerben elárasztották egy víztároló gát megépítésének céljából. Az akkori Bözödújfaluban 189 ház, 3 templom, köztük római katolikus, unitárius és ortodox - de ugyanakkor 5 felekezetű lakosság élt egymás mellett békében. A falu névtáblája még ma is ott áll régi megszokott helyén, és mutatja az utat a hazajáróknak, a vendégeknek és az idegeneknek egyaránt.

A falutábla nem csak ereklye, nem csak egy ott felejtett tárgy - annak üzenete van. Olyan üzenet, amely azt hirdeti az arra járóknak, hogy Bözödújfalu élt, és él még ma is az emlékeinkben.
És, hogy valóban megbizonyosodjunk arról, hogy valamikor élet volt a Bözödújfalusi tó alatt, erről árulkodnak azok a képek, amelyeket a tavalyi év áprilisában készítettem Bözödújfaluban. Hiszen tavaly májusban, 28 év eltelte után a tó vízszintjét le kellett engedni, mivel leszakadt a tóban álló irányító torony és a gátat összekötő híd egyik betoneleme.

A vízszint leengedése után Bözödújfalu területe újra bejárhatóvá vált, így sokan hazamentek, hogy még egyszer utoljára végigsétálhassanak a falu utcáin, megmutatva az unokáknak és ismerősöknek a szülői ház alapjait, az udvaron álló kutat, vagy a szomszéd fűzfa megmaradt kopár törzsét. Így ismerhettem meg én is a múltam egy töredékét, hiszen nagyszüleim Bözödújfalusiak, így ők vezettek körbe a falu utcáin és mutatták meg a szülői ház lépcsőjét.