Bolt Londonban zárja be a boltot

Pénteken kezdődik a szabadtéri atlétikai világbajnokság

Bolt Londonban zárja be a boltot
Pénteken kezdődik a brit fővárosban az év egyik kiemelkedő sporteseménye, a szabadtéri atlétikai világbajnokság. Az augusztus 13-áig tartó seregszemlén a szervezők szerint rekord nézőszám várható, múlt pénteki bejelentés szerint több mint 650 ezer jegy kelt el. Már akkor tudni lehetett, hogy a pénteki nyitónap teltházas lesz, aminek egyik magyarázata lehet az is, hogy a házigazdák egyik kedvence, Mo Farah sorozatban harmadik aranyát szerezheti meg 10 ezer méteren. Az első hétvége csúcspontja azonban mégsem ez, hanem Usain Bolt fellépése lesz, ugyanis a nyolcszoros olimpiai bajnok jamaicai sztár Londonban „zárja a boltot”: a vb után – ahol két számban, 100 m-en és a 4 x 100 m-es váltóban indul – visszavonul. Magyar szempontból az olimpiai bronzérmes Márton Anitától várható a legjobb szereplés, ami remélhetőleg egy éremben testesül meg.

A vb-t az öt évvel ezelőtti ötkarikás játékokra megépített stadionban rendezik. „Akik lemaradtak a 2012-es londoni olimpiáról és paralimpiáról, azoknak itt a lehetőség, hogy olyan formában láthassák az arénát. És nem tudom eléggé hangsúlyozni, hogy milyen izgalmas versenyek várnak ránk” – mondta nemrég Niels de Vos versenyigazgató, és hát tegyük hozzá, már önmagában az is igen izgalmas kérdés, hogy sikerül-e vb-aranyat szereznie utolsó 100 méteres futásán Usain Boltnak.

A nyolcszoros olimpiai bajnok, a 100 és 200 méteren, valamint a jamaicai váltóval 4 x 100 méteren is világcsúcstartó vágtázó ezúttal két számban, 100 méteren és a 4 x 100 méteres váltó tagjaként száll harcba a vb-címért, előbbiben negyedszer, utóbbi versenyszámban megszakítás nélkül ötödször lehet világbajnoki aranyérmes. A 30 éves Bolt nemrég Monacóban 9,95-öt repesztett, a vb-re hangolva a napokban Londonban úgy nyilatkozott: „Készen állok. Csak akkor indulok el a nagy világversenyeken, ha teljesen biztos vagyok magamban”. A londoni stadionról egyébként Boltnak nagyszerű emlékei lehetnek, hiszen 2012-ben mindkét egyéni számban, s a váltóval is meg tudta védeni olimpiai bajnoki címeit.

A jamaicai csapat egyébként 59 versenyzőből áll, köztük van a kétszeres olimpiai bajnok Elaine Thompson, valamint a férfi 110 méter gát olimpiai címvédője, Omar McLeod is. Terveik szerint több dobogós helyet szereznének, mint a legutóbbi, 2015-ös pekingi vb-n, amelyet 12 éremmel – 7 arany, 2 ezüst, 3 bronz – zártak.

Ebben főleg az amerikai atléták jelenthetnek némi akadályt, és az már szinte most borítékolható a sportági erőviszonyoknak megfelelően, hogy az angliai tornán is ők lesznek a legeredményesebbek: nyolc olimpiai bajnok került be az Egyesült Államok 132 fős válogatottjába. A csapatból ugyanakkor négyen címvédőként érkeznek Londonba, míg 39 versenyzőnek van olimpiai és/vagy világbajnoki érme.

Román éremre aligha lehet számítani

Az augusztus 4–13. közötti rendezvényen román szempontból meglepetés lenne az éremszerzés, sőt, Románia szerény küldöttséggel, mindössze 15 atlétával vesz részt a világbajnokságon. A 15 sportolóból ráadásul csak 12-en teljesítették a vb-szintet, 3-an pedig a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) meghívásának köszönhetően, idei eredményeik és a sportági ranglistán elért helyezés alapján vehetnek részt az év egyik legnagyobb sportrendezvényének számító szabadtéri vb-n.

A román keret: Claudia Mihaela Bobocea (1500 m-en indul), Elena Andreea Panţuroiu (hármasugrás), Paula Claudia Todoran (maraton), Liliana Dragomir (maraton), Marius Viorel Ionescu (maraton), Ana Veronica Rodean (20 km-es gyaloglás), Andreea Arsine (20 km-es gyaloglás), Narcis Ştefan Mihăilă (50 km-es gyaloglás), Florin Alin Ştirbu (50 km-es gyaloglás), Bianca Denisa Răzor (400 m), Alina Rotaru (távolugrás), Andrei Marius Gag (súlylökés), Alexandru Mihăiţă Novac (gerelyhajítás), Angela Moroşanu (távolugrás) és Bianca Ghelber-Perie (kalapácsvetés). Közülük Bobocea lesz az első, akinek szurkolni lehet: ő már szombaton bekapcsolódik a versenybe, az 1500 m esti előfutamán.

A küldöttséget Ana Mirela Ţermure edző vezeti, akinek stábja további 7 trénert vonultat fel.

Románia legutóbb 8 éve, Berlinben szerzett érmet szabadpályás atlétikai világbajnokságon – akkor Nicoleta Grasu diszkoszvető állhatott fel a dobogó legalsó fokára.

Magyar építkezés 2020-ra, 2024-re

Magyar szempontból az olimpiai bronzérmes Márton Anitától várható a legjobb szereplés a pénteken kezdődő londoni atlétikai világbajnokságon, amelyen 16 tagú magyar csapat vesz részt, soraiban öt utánpótláskorú versenyzővel.

Spiriev Attila, a magyar szövetség sportigazgatója az MTI-nek elmondta, nem helyezésekben akarja meghatározni a célokat, mindenkinek a saját tudásához képest kell jól szerepelnie. „Természetesen szeretnénk, ha Márton Anita érmet nyerne, s ha minél többen jutnának be a 16-ba, a 12-be, vagy a legjobb nyolcba – mondta Spiriev Attila, jelezve, hogy 2003 óta nem volt példa ekkora létszámú csapatra, pedig akkor még kevésbé voltak szigorúak a kijutási feltételek.

Női súlylökésben Márton Anita 19,63 méteres eredményével a harmadik a nevezési listán, de idei teljesítményét tekintve is dobogóesélyes. A békéscsabai színekben versenyző dobó az elmúlt években fantasztikus sorozatot produkált: országos csúcsok sorozatával 2014-ben bronzérmet szerzett a zürichi szabadtéri Európa-bajnokságon (19,04 m), 2015-ben első lett a prágai fedettpályás Eb-n (19,23 m) s negyedik a pekingi vb-n (19,48 m). Tavaly ezüstöt nyert a fedett vb-n (19,33 m) és a szabadtéri Eb-n is (18,72 m), majd a dobogó harmadik fokára állhatott fel a riói olimpián (19,87 m), idén pedig újabb fedett Eb-aranyat szerzett. Ezúttal a súlylökés mellett diszkoszvetésben is indul.

Márton Anita mellett a kalapácsvető Halász Bence áll a legjobb helyen a ranglistán, 76,84 méterrel negyedik. A sportigazgató szerint azonban a junior világbajnoktól nem szabad azt várni, hogy már most, 19 évesen harcban legyen a legjobbakkal. A londoni olimpiai bajnok, s hónapok óta sérüléssel bajlódó Pars Krisztián esetében pedig az a kérdés, mit „enged a teste”.

Az idén 110 m gáton két országos csúcsot is elért Baji Balázs tizedik a nevezési listán, a 2004-es ötkarikás ezüstérmes Kővágó Zoltán pedig a 12. – mindkettőjüknek van esélye a nyolcas döntőre. A két hétpróbázó, Krizsán Xénia és Zsivoczky-Farkas Györgyi felkészülése nem volt zökkenőmentes, de mindketten jó formában vannak, a 12 közé kerülés reális cél.

Spiriev szerint egyébként a mostani vb-csapat tulajdonképpen 2020-as, 2024-es, sőt 2028-as projekt olimpiai szempontból, hiszen a fiatal tehetségek most bizonyítási lehetőséget kapnak, de esetükben már a vb-kvalifikáció is szép eredmény.

A londoni atlétikai világbajnokságra utazó magyar csapat: Baji Balázs (110 m gát), Gyurátz Réka (kalapács), Gyürkés Viktória (3000 m akadály), Halász Bence (kalapács), Helebrandt Máté (50 km gyaloglás), Kerekes Gréta (100 m gát), Kovács Barbara (20 km gyaloglás), Kozák Luca (100 m gát), Kővágó Zoltán (diszkosz), Krizsán Xénia (hétpróba), Madarász Viktória (20 km gyaloglás), Márton Anita (súly, diszkosz), Pars Krisztián (kalapács), Récsei Rita (20 km gyaloglás), Rivasz-Tóth Norbert (gerely), Zsivoczky-Farkas Györgyi (hétpróba).