Egy év alatt harmadik kormányát “emészti” Románia (FRISSÍTVE)

Bizalmat szavazott a parlament a Viorica Dăncilă-kabinetnek

Egy év alatt harmadik kormányát “emészti” Románia (FRISSÍTVE)
Bizalmat szavazott a parlament a Viorica Dăncilă vezette új szociálliberális kormánynak, ezáltal Romániának először lesz női miniszterelnöke. A kabinet megalakulását - a beiktatáshoz szükséges 233 helyett – 282 törvényhozó támogatta: a PNL-ALDE koalíció kormányát az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek képviselői is megszavazták. Az ellenzéki pártok – a PNL és az USR – a kormány beiktatása ellen voksoltak, az ellenszavazatok száma 132-re tehető. A PSD-ALDE koalíció pénteken állította az új kormány névsorát, amelyben a két hete lemondatott Tudose-kabinet minisztereinek csaknem fele a helyén maradt. A szociálliberális koalíció a 27 miniszter közül 17-et cserélt le: a cserék nagy része a PSD megyei szervezeteinek jelölései alapján dőlt el. A parlament bizalmi voksa után az új kormány tagjai már hétfőn este letették a hivatali esküt Klaus Johannis államfő előtt. Viorica Dăncilă parlament előtt elmondott beszédében egy csomó „jóval” kecsegtette az ország lakosságát.

Zöld jelzést kapott a parlamentben a Viorica Dăncilă vezette új, immár harmadik PSD-ALDE kormány. A bizalmi szavazás előtt elhangzott parlamenti beszédében a miniszterelnök-jelölt a koalíció 2016-os választási győzelme nevében kért bizalmat. Szerinte a parlamentnek nem személyekről kell döntenie, a PSD a programjával nyert választói felhatalmazást, a kormány csak végrehajtója ennek a programnak.

Liviu Dragnea, a PSD elnöke azt mondta: Románia kormánya az európai értékeket betartva, az ország stratégiai partnereivel együttműködve, de elsősorban a román állampolgárok érdekében fog kormányozni.

Raluca Turcan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) frakcióvezetője alkotmánysértőnek nevezte, hogy Liviu Dragnea a pártszékházból irányítja a kormányt, amelyben a miniszterelnök nem döntéshozó, még csak nem is ügyintéző, hanem egyszerű végrehajtó.

A szintén ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dan Barna szerint a gyakori kormányválságoknak egyetlen oka az, hogy a már priusszal rendelkező és újabb ügyekben megvádolt Dragnea nem akar börtönbe kerülni. A politikus szerint a Dăncilă-kormány valódi megbízatása az, hogy politikai pórázra kösse az igazságszolgáltatást, és ha ez nem sikerül neki, ugyanúgy feláldozzák, mint elődeit.    

Az RMDSZ megszavazta a Viorica Dăncilă vezette új kormány beiktatását, a kormánykoalíció pártjaival pedig várhatóan a héten fog tárgyalni a parlamenti együttműködési megállapodásuk esetleges megújításáról. A szövetség közvetlenül a hétfő délutánra tervezett bizalmi szavazás előtt hozta meg döntését, miután a parlament szakbizottságai meghallgatták a miniszterjelölteket. Múlt héten Liviu Dragnea és Viorica Dăncilă tájékoztatta az RMDSZ-t az új kormány terveiről és támogatásukat kérte a beiktatáshoz.

Kelemen Hunor azzal indokolta döntésüket: a kormányprogram gyakorlatilag nem változott, így az RMDSZ-nek, amely már két alkalommal megszavazta azt, nincs oka felülbírálni korábbi döntését. Megjegyezte: a kormányt alkotó PSD-ALDE szociálliberális koalíciónak az RMDSZ nélkül is legalább tíz szavazatnyi többsége van, a jobbközép ellenzék pedig nem is tett javaslatot kormányfőjelöltre. Mint mondta, az RMDSZ képviselői és szenátorai adnak még egy esélyt a kormánykoalíciónak, nemcsak azért, mert a választási győzelem után a PSD-ALDE felelőssége a kormányzás, hanem azért is, mert a koalíciónak a "nehéz időkben is" eltökélt szándéka volt őszinte párbeszédet folytatni a magyar érdekképviselettel. "A PSD vezetőjének volt bátorsága elhatárolódni annak a kollégájának a kijelentésétől, aki bevezette volna a halálbüntetést és fellógatta volna azokat, akik nem értenek vele egyet. A többi párt vezetőjének részéről mai napig mély a csend" - mondta az RMDSZ elnöke.

Hétfőn reggel Ludovic Orban, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke arról próbálta meggyőzni Kelemen Hunort, hogy a magyar érdekképviselet utasítsa el Liviu Dragnea újabb "báb-kormányának" beiktatását. Az RDMSZ elnöke erről azt mondta: ha a PNL igazán meggyőző akart volna lenni, akkor nem néhány órával a beiktatás előtt, hanem hetekkel, hónapokkal korábban kellett volna elkezdeni a munkát.

Az RMDSZ politikusai mindazonáltal apró iróniákkal próbáltak némiképp elhatárolódni a kormánykoalíciótól. Kelemen Hunor - az ifjúsági szervezetek kötetlen hangulatú születésnapi rendezvényén - a hétvégén azt mondta: egyesek szerint a PSD-ALDE új kormányprogramja olyan, mintha a mezőgazdasági tárcánál "két sör között" fércelték volna össze. Az RMDSZ elnöke ironikusan beszélt arról is, hogy a PSD félévente lecseréli kormányát. Cseke Attila szenátusi frakcióvezetője pedig a francia közszolgálati rádió román adásában szükségesnek tartotta leszögezni, hogy az RMDSZ nem a koalíció "tartozéka".

Mint ismeretes, az RMDSZ a 2016. decemberi választások után négy évre szóló parlamenti együttműködési megállapodást kötött a szociálliberális kormánykoalíció pártjaival, amelyben a felek vállalták, hogy kölcsönösen támogatják egymás előre egyeztetett törvénytervezeteit.

Az RMDSZ elnöke napirend előtti felszólalásában megemlékezett Verestóy Attiláról, az RMDSZ múlt héten elhunyt szenátoráról, akit az RMDSZ európai elkötelezettségének, az építő jellegű párbeszéd, a magyarok és románok közötti "hídépítés" híveként jellemzett.

Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) szerint a parlamentben jelen levő magyar képviselőknek feltételekhez kell kötniük a kormány és a kormánypártok támogatását – közölte az EMNP  közleményében. Ebben leszögezték, csak akkor érdemes támogatniuk az új kormányt és a kormánykoalíció pártjait, ha az erdélyi magyar közösség szempontjából megkerülhetetlen kérdésekben garanciákat kapnak az előrelépésre.

Az EMNP szerint a feltételek között kell szerepelnie az autonómiaformák megvalósításáról szóló román-magyar párbeszéd beindulásának, a közigazgatásban az anyanyelvhasználat megfelelő biztosításának, valamint az ezt szabályozó törvényes keret kibővítésének. Ide sorolták a nemzeti és regionális jelképek szabad használatának haladéktalan biztosítását és az ezzel kapcsolatos hatósági zaklatások megszüntetését, az egyházi- és közösségi vagyon visszaszolgáltatásának újraindítását és megnyugtató rendezését. Továbbá feltételéül kell szabni a Marosvásárhelyi Orvosi- és Gyógyszerészeti Egyetem, valamint a marosvásárhelyi római katolikus líceum ügyének rendezését, Székelyföld gazdasági diszkriminációjának megszüntetését és a régió fejlődésének biztosítását, a Székelyföldet is érintő észak-erdélyi autópálya mihamarabbi megépítését, az igazságügyi törvénycsomag felülvizsgálatát, valamint az év elejétől tapasztalható súlyos adó- és pénzügyi zavart okozó törvények módosítását.

Számonkérte a szociálliberális koalíció választási ígéreteit az államfő

Klaus Johannis  államfő a kormányzó PSD-ALDE szociálliberális koalíció választási ígéreteinek teljesítését kérte számon hétfő este, miután a Viorica Dăncilă vezette új kormány letette a hivatali esküt a bukaresti elnöki palotában. Johannis éles szavakkal bírálta politikai ellenfeleinek eddigi teljesítményét, emlékeztetve arra, hogy ez a PSD-ALDE koalíció immár harmadik kormánya egy év alatt, az előző két kabinet "kudarca" után. Rámutatott: hatalmas szakadék tátong a koalíció választási ígéretei és a kormányzati szinten megnyilvánuló jelenlegi "fejetlenség és kapkodás" között.

"Nincs említésre érdemes előrelépés az egészségügy és oktatás terén, az infrastruktúra fejlesztési projektek teljes hiányukkal keltenek feltűnést. Az igazságszolgáltatásban azonban az érintettek érveit és külföldi partnereink figyelmeztetéseit figyelmen kívül hagyva erőltetik a törvényi keret megváltoztatását" - mondta Johannis. Az elnök arra figyelmeztetette az új kormányt és a beiktatási ünnepségen jelen lévő házelnököket, hogy az igazságszolgáltatás függetlenségének megsértése elfogadhatatlan, a koalíciónak nem szabad figyelmen kívül hagynia az utcákon egy éve tüntető százezrek üzenetét.

Az elnök szerint a béremelések ígéretében is csalódniuk kellett a román állampolgároknak, akik a kormány adópolitikai intézkedései (a munkavállalókra terhelt járulékfizetési kötelezettségek) nyomán most arra panaszkodnak, hogy növekedés helyett csökken a bérük. Rámutatott: 2018-ban az ország a modern Románia létrejöttének centenáriumát ünnepli, a társadalomnak azonban nincsenek összefogást teremtő közös célkitűzései, csak beteljesületlen elvárásai. 
    .

Mit ígér a Dăncilă-kormány?

Gondolatok az új miniszterelnök parlament előtt elmondott beszédéből

Büszkén és a románok iránti tisztelettel fognak kormányozni

2020-ra Románia az Európai Unió legerősebb gazdasággal rendelkező országai között lesz

A fiatalok ne hagyják el az országot, akik pedig elmentek, jöjjenek haza

Növelik az infrastruktúra korszerűsítését célzó befektetéseket

Folytatódik a minimálbér fokozatos emelése oly módon, hogy ez 2020-ig meghaladja a 300 eurót

A közigazgatás megreformálása, átszervezése

2020-ig 30 milliárd euró lehívását tervezik

350 km autópálya és 250 km vasútvonal építése

Ötven százalékkal növelik a felújított utak számát

2500 új óvodát és bölcsődét építenek

Korszerűsítenek 2000 iskolát, 30 kollégiumot építenek

Nyolc regionális kórházat hoznak létre

Az egészségügyi intézményeket a legkorszerűbb felszerelésekkel látják el

Egyszerűsítik az adórendszert, semmiféle új adót nem vezetnek be

Csökkentik az ügyintézést, a bürokráciát