Bírói „segédlettel” búcsúzott a CFR 1907 az Európa Ligától

Győznie kellett volna, és néhány percig továbbjutásra is állt a Kolozsvári CFR 1907 labdarúgócsapata az Európa Liga utolsó csoportmérkőzésén a berni Wankdorf Stadionban, aztán egy téves bírói ítélet a házigazda BSC Young Boys javára döntött, s 2–1 (0–0) arányú vereség lett a vége.

A francia Benoit Bastien játékvezető kiviselte magát a hajrában, összesen három piros lapot is kiosztott a két félnek.

Edward Iordănescu csapata: Cristian Bălgrădean – Cristian Manea, Paulo Vinícius, Andrei Burcă, Mario Camora – Damjan Djokovics, Ovidiu Hoban – Michael Pereira (87. perc Mateo Susics), Ciprian Deac (92. perc Grzegorz Sandomierski), Adrian Păun (74. perc Gabriel Debeljuh) – Mario Rondón; fel nem használt cserék: Bogdan Checicheş – Denis Ciobotariu, Iasmin Latovlevici, Jakub Vojtus, Cătălin Itu, Andrei Dodi Joca és Nicolae Carnat.

A találkozó kezdete előtt egyperces gyászszünettel emlékeztek a csütörtökön hajnalban elhunyt olasz futball-legendára, Paolo Rossira.

Az A-csoport döntő összecsapásán a táblázaton kétpontos előnnyel álló Gerardo Seoane edzette svájciak a döntetlen eredmény tartására szorítkoztak, így a CFR-nek veszélyesebb helyzetei voltak.

A 9. percben Ciprian Deac lövését Fabian Rieder blokkolta, majd a 21. percben az első félidő egyetlen hazai lehetőségénél Nicolas Bürgy fejelt fölé egy szöglet nyomán. A horvát Damjan Djokovics 25 méteres lövése a kapu mellett zúgott el, utána pedig a venezuelai Mario Rondón pechsorozata következett: a 34. percben a 6-os vonalán lemaradt Michaël Pereira beadásáról, hét percre rá távoli lövését megfogta David Von Ballmoos kapus, majd a 44. percben Adrian Păunnal való összjáték után sem tudta legyőzni a csapatkapitány szerepet is betöltő hálóőrt.

Térfélcsere után negyedórán keresztül egyik csapatnak sem nyílt gólszerzési lehetősége, a svájciak a 61. percben „ébredtek fel”, amikor a német Gianluca Gaudino 25 m-es lövését kiöklözte Cristian Bălgrădean kapus. Két percre rá viszont Djokovics luftolt 15 m-re a kaputól, majd a portugál–román csapatkapitány, Mario Camora 18 méteres lövését hárította a kapus. Negyedórával a vége előtt a Young Boystól a kameruni Moumi Nicolas Brice Ngamaleu beadását a kongói Meschack Elia fejelte a kapu mellé.

Rondón a 79. percben jó helyzetben gyengén lőtt, utána viszont a hajrában sűrűsödtek az események. A CFR 1907 a 84. percben gólt lőtt, amikor a venezuelai csatár lövése a kapufát találta el, az enyhén lesgyanús helyzetben levő szemfüles horvát Gabriel Debeljuh viszont a hálóba kotorta a labdát (0–1). A vasutasokat Camora mentette meg a góltól, amikor a gólvonalról szögletre mentett a francia Jordan Lefort fejesénél, a sarokrúgás után viszont előtérbe került a játékvezető, aki a kapus részéről szabálytalannak ítélte meg Bălgrădean és Cédric Zesiger légcsatáját. A francia bíró nemcsak büntetőt ítélt tévesen, hanem a tiltakozó hálóőrt is kiállította. A 11-esnél a kapuba a lengyel Grzegorz Sandomierski állt be, s hiába vetődött jó irányba, csak hozzáérni tudott Jean-Pierre Nsame erős lövéséhez, amely a jobb sarokban kötött ki (1–1). A következő percekben viszont a kameruni csatár is megkapta a piros lapot, amikor szándékos durvaságért mehetett korábban zuhanyozni. A kiállítás sorsára jutott Djokovics is, amikor kéretlenül és kendőzetlenül közölte véleményét a bíróval, előtte viszont a kitámadó CFR egy kontra során újabb gólt kapott, amikor a 96. percben ketten is törhettek akadálytalanul kapura, s végül Gaudino volt eredményes (2–1).

Eredmények, Európa Liga, A-csoport, 6. (utolsó) forduló: • BSC Young Boys Bern (svájci)–Kolozsvári CFR 1907 2–1 (gól: Jean-Pierre Nsame – 93., 11 és Gianluca Gaudino – 96. perc, illetve Gabriel Debeljuh – 84. perc; kiállítva: Nsame – 95. perc, illetve Cristian Bălgrădean – 90. és Damjan Djokovics – 98. perc) • PFC CSZKA Szófia (bolgár)–AS Róma 3–1 (Tiago Rodrigues – 5., valamint Ali Sowe 2 – 34. és 55. perc, illetve Tommaso P. Milanese – 22. perc). A csoport végeredménye (azonos pontszám esetén az egymás elleni eredmények döntöttek):

1.      Róma         6       4       1       1       13–5 13

2.      Young B.    6       3       1       2       9–7   10

3.      Kv. CFR     6       1       2       3       4–10 5

4.      CSZKA      6       1       2       3       3–7   5

Az olasz SSC Nápoly és – a csoport másik meccsének szerencsés alakulása miatt – a spanyol Real Sociedad is továbbjutott az Európa Liga csoportköréből, miután 1–1-re végeztek a nápolyi stadionban, amelyben ez volt ez első meccs, mióta felvette a közelmúltban elhunyt Diego Armando Maradona nevét (korábban San Paolónak hívták).

A holland PSV Eindhoven a szünetben egy góllal, a 90 perc leteltekor kettővel, a lefújás pillanatában viszont már néggyel vezetett a csoport utolsó helyén záró Omonia Nicosia ellenében. A magyar válogatott Lang Ádám végigjátszotta a meccset a ciprusiaknál.

A Sparta Prága–AC Milan találkozón román kapusok szerepeltek a két együttes keretében, Florin Niţă a cserepadon maradt a cseheknél, Ciprian Tătăruşanu viszont végigjátszotta a meccset az 1–0 arányban győztes olaszoknál.

A 19. perctől csereként lépett pályára a román válogatott Nicolae Stanciu a Slavia Prágában, cseh csapata kiütéses, 4–0-s vereséget szenvedett a német Bayer Leverkusen otthonában.

Sikertelen volt Adrian Ursea nemzetközi debütálása edzőként, a francia OGC Nizza/Nice 1–0-ra kikapott az izraeli Hapoel Beer-Seva otthonában, és csoportjában az utolsó helyen zárt.

A román válogatott Ionuţ Nedelcearu végigjátszotta a mérkőzést az AEK Athén színeiben, a görög együttes 2–0-ra vesztett az angol Leicester City otthonában.

A román idegenlégiós Ianis Hagi is kezdőként szerepelt a Glasgow Rangersnél, gólt is lőtt a 72. percben, a skót csapat második találatát jegyezte, és beállította a 2–0-s végeredményt a lengyel Lech Poznan elleni kiszálláson, majd a 77. percben lecserélték.

A PFK Razgrad Ludogorec románjai közül Dragoş Grigorét nem nevezték, Cosmin Moţi a cserepadot koptatta, Claudiu Keşerü kezdőként játszott, 77 percet töltött a pályán, ebben az időszakban a csapatkapitányi szerepet is betöltötte és gólpasszt adott – a bolgárok azonban 3–1-re elvesztették az osztrák LASK Linz elleni találkozót.

Eredmények, Európa Liga, csoportkör, 6. (utolsó) forduló:

B-csoport: • Dundalk FC (ír)–Arsenal (angol) 2–4 • Bécsi Rapid–Molde FK (norvég) 2–2. A csoport végeredménye: 1. Arsenal 18 pont, 2. Molde 10, 3. Bécsi Rapid 7, 4. Dundalk 0.

C-csoport: • Bayer Leverkusen (német)–Slavia Prága (cseh) 4–0 • Hapoel Beer-Seva (izraeli)–OGC Nizza/Nice (francia) 1–0. A végeredmény: 1. Leverkusen 15 pont, 2. Slavia 12, 3. Hapoel Beer-Seva 6, 4. Nice 3.

D-csoport: • Standard Liége (belga)–Benfica Lisszabon (portugál) 2–2 • Lech Poznan (lengyel)–Glasgow Rangers (skót) 0–2. A végeredmény: 1. Rangers 14 pont, 2. Benfica 12, 3. Standard Liége 4, 4. Lech Poznan 3.

E-csoport: • PSV Eindhoven (holland)–Omonia Nicosia (ciprusi) 4–0 • PAOK Szaloniki (görög)–Granada CF (spanyol) 0–0. A végeredmény: 1. PSV 12 pont, 2. Granada 11, 3. PAOK 6, 4. Omonia 4.

F-csoport: • SSC Nápoly (olasz)–Real Sociedad (spanyol) 1–1 • HNK Fiume/Rijeka (horvátországi)–AZ 67 Alkmaar (holland) 2–1. A végeredmény: 1. Nápoly 11 pont, 9. Sociedad 9, 3. Alkmaar 8, 4. Rijeka 4.

G-csoport: • SC Braga (portugál)–Zorja Luhanszk (ukrán) 2–0 • Leicester City (angol)–AEK Athén (görög) 2–0. A végeredmény: 1. Leicester 13 pont, 2. Braga 13, 3. Zorja 6, 4. AEK 3.

H-csoport: • Sparta Prága (cseh)–AC Milan (olasz) 0–1 • Celtic Glasgow (skót)–OSC Lille (francia) 3–2. A végeredmény: 1. Milan 13 pont, 2. Lille 11, 3. Sparta 6, 4. Celtic 4.

I-csoport: • Makkabi Tel-Aviv (izraeli)–Sivasspor (török) 1–0. A Villarreal (spanyol)–Karabah/Qarabag mérkőzést elhalasztották (lehet, hogy már le sem játsszák). Az állás: 1. Villarreal 13 pont/5 mérkőzés, 2. Makkabi Tel-Aviv 11/6, 3. Sivasspor 6/6, 4. Qarabag 1/5.

J-csoport: • Tottenham Hotspur (angol)–Royal Antwerpen (belga) 2–0 • PFK Razgrad Ludogorec (bolgár)–LASK Linz (osztrák) 1–3. A végeredmény: 1. Tottenham 13 pont, 2. Antwerpen 12, 3. LASK 10, 4. Ludogorec 0.

K-csoport: • Wolfsberger AC (osztrák)–Feyenoord Rotterdam (holland) 1–0 • Dinamó Zágráb (horvát)–CSZKA Moszkva (orosz) 3–1. A végeredmény: 1. Zágráb 14 pont, 2. Wolfsberg 10, 3. Feyenoord 5, 4. CSZKA Moszkva 3.

L-csoport: • Slovan Liberec (cseh)–Crvena Zvezda Belgrád (szerb) 0–0 • TSG 1899 Hoffenheim (német)–KAA Gent (belga) 4–1. A végeredmény: 1. Hoffenheim 16 pont, 2. Crvena Zvezda 11, 3. Liberec 7, 4. Gent 0.

A csoportokból az első kettő jutott tovább, azonos pontszám esetén az egymás elleni eredmények rangsoroltak. A kieséses szakasz sorsolását hétfőn tartják a svájci Nyonban.

Az Európa Liga 32 közé jutott csapatait a Bajnokok Ligájából átkerült nyolc együttes egészíti ki: Dinamó Kijev (ukrán), Ajax Amszterdam (holland), FK Krasznodar (orosz), Manchester United (angol), Club Brugge (belga), Red Bull Salzburg (osztrák), Sahtar Donyeck (ukrán) és Olimpiakosz Pireusz (görög).