Bemutatóval zárja évadát a Kolozsvári Állami Magyar Színház

Rómeó és Júlia másképp

Bemutatóval zárja évadát a Kolozsvári Állami Magyar Színház
Bemutatóval zárja 2020/2021-es évadát a Kolozsvári Állami Magyar Színház: szombaton, július 10-én, este hét órától mutatja be a társulat a William Shakespeare nyomán készült, ifj. Vidnyánszky Attila által rendezett Rómeó és Júlia című előadást, amelyhez Mészöly Dezső fordítását használták fel. A premier apropóján július 6-án, kedden tartott sajtótájékoztatót Tompa Gábor színházigazgató, Visky András, az intézmény művészeti vezetője, ifj. Vidnyányszky Attila színművész, az előadás rendezője, valamint a szereposztás tagjai, majdnem hiánytalanul. Az előadás a bemutató másnapján, július 11-én, vasárnap is megtekinthető.

A sajtótájékoztató kezdetén Tompa Gábor úgy fogalmazott: az adósságok törlesztésének időszakát éljük, hiszen a Rómeó és Júlia bemutatóját eredetileg tavaly őszre tervezték, a nyilvános főpróbát végül január közepén megtartották, de a járványhelyzet miatt a nagyközönség csak most láthatja a produkciót.

„Közhelyek nélkül nagyon nehéz a szerelemről beszélni és a Rómeó és Júliáról talán semmi meglepőt nem lehet mondani. Nincs is mit szépíteni rajta. Lehet varázslatosan újra felfesteni vagy rángatni a földön, talán a legfontosabb, hogy valamiféle személyes szemszöget találjunk. Féltékenykedve hallgattam azokat a színházcsinálókat, akik legendaként meséltek arról a korszakról, amikor egy előadás erejét az adta, hogy valami ellen együtt harcoltak. Természetesen, ha akarjuk, ma is adott minden ehhez, hol így, hol úgy. Mégis mi ellen kell ma harcolnia Shakespeare-nek? Előadásunk nem tiszteli a darabot, sem a kort, amelyben élünk, sőt, igyekszik saját magát sem tisztelni. Nem Rómeó és Júlia, nem előadás, reméljük, nem is lehet majd annak tekinteni” – írta a produkció leírásában a rendező, ifj. Vidnyánszky Attila, aki ezzel a gondolattal kapcsolatban a sajtótájékoztatón kifejtette: a Rómeó és Júliáról mindenkinek van már valami a fejében, a cél az, hogy a mostani előadás megdöntse ezeket az előzetes elképzeléseket. „Azt szeretnénk elérni, hogy a néző ne tudja pontosan, hol volt aznap este. Az biztos, hogy nem a színházban és nem is a Rómeó és Júlián” – előlegezte meg a várhatóan újszerű élményt a rendező.

Ifj. Vidnyánszky Attila (balra) és Tompa Gábor a sajtótájékoztatón. Fotó: Biró István

Vidnyánszky Attila szerint ez a darab alkalmas arra, hogy általa megpróbáljuk megfejteni, mit is jelent a szabadság fogalma, hogyan viszonyulunk hozzá, miben nyilvánul meg és mikor nevezhetjük magunkat szabadnak, mindez pedig nemcsak magában a darabban, hanem az abból készült előadás megvalósulásában, a próbamódszerben is tetten érhető.

Az utolsó próba január 17-én volt, majd hosszas kihagyás után a színészek hét hónap elteltével, július 5-én elevenítették fel újra az előadást. A több mint féléves szünet kapcsán a rendező megjegyezte: az idő rendszerint jót tesz az ilyen formáknak és most is ebben reménykedik. A szereposztás jelenlévő tagjai szintén véleményezték az előadás január óta tartó kényszerpihenőjét: volt, akinek nehézséget okozott a kihagyás és újrakezdés volt a július 5-i próba, volt olyan, akinek kifejezetten jót tett a felejtés, de akadt olyan is, akinek meglepetést jelentett, hogy az egyéb munkákkal és próbafolyamatokkal telt hónapok a várt hatás ellenére nem feledtették el vele a Rómeó és Júliát. Román Eszter, aki a címszereplő Júliát alakítja a kérdés kapcsán úgy fogalmazott: kellemes tapasztalat volt számára, hogy bármennyi idő is telt el, a díszletbe lépve a test emlékezni kezdett.

Imre Éva (Mercutio) elmondta: a következő évadban bemutatásra kerülő Cseresznyéskert próbafolyamatából csöppentek vissza a Rómeó és Júliába, amelynek stílusa a fiatalos, szabad, improvizatív és játékos jellemzőkkel írható le. A Rómeót játszó Kiss Tamás számára jót tett az elmúlt fél év, hiszen – Román Eszterhez és Gedő Zsolthoz (Benvolio) hasonlóan – első évadát tölti a színháznál, így januárban még csak az elején tartott a beilleszkedés folyamatának, most viszont a kezdeti görcsöket levetkőzve úgy érzi, sikerült elérje a „második szintet”. „Azt hiszem, a kulcs valahol ott van annál a bizonyos szabadságnál, amit keresünk ebben az előadásban. (…) Ha ezt megtaláljuk, akkor bármi megtörténhet a színpadon” – fogalmazott Farkas Loránd (Páris), Albert Csilla (Dajka) pedig megjegyezte: ennek az előadásnak az egyik főszereplője a közönség és nagyon várják már mindannyian a visszajelzéseket, a reakciókat.

A két főszereplő, Kiss Tamás és Román Eszter az előadás egyik próbáján. Fotó: Biró István

A sajtótájékoztató végén Visky András az előadás aktualitása kapcsán kiemelte: váratlan fordulata a kultúránknak, hogy most ismét azt a kérdést kell föltegyük magunknak, mi is a szabadság. Azzal kapcsolatban pedig, hogy Mercutio szerepét nem férfiszínész alakítja, ifj. Vidnyánszky Attila úgy fogalmazott: a színpadon elsősorban színészeket képzel el, akik keresik a szerepeiket (ez a fajta identitásokkal űzött játék magától Shakespeare-től sem állt távol) és izgalmasnak találta továbbgondolni a Rómeó-Mercutió-Benvolio hármas között működő kémiát.

Az előadás szereposztása: Herceg / Péter – Váta Lóránd; Dajka – Albert Csilla; Capulet / Montague-né – Szűcs Ervin; Capuletné / Montague – Kézdi Imola; Lőrinc barát – Bogdán Zsolt; Rómeó – Kiss Tamás; Júlia – Román Eszter; Mercutio – Imre Éva; Benvolio – Gedő Zsolt; Páris – Farkas Loránd; Tybalt – Bodolai Balázs. Rendező ifj. Vidnyányszky Attila, díszlettervező Csíki Csaba, jelmeztervező Kiss Zsuzsánna, színpadi mozgás Sinkó Ferenc. Az előadás bemutatóját július 10-én, szombaton este hét órától láthatja a közönség a színpadra felépített stúdiótérben, második alkalommal és egyben a 2020/2021-es színházi évad lezárásaként pedig július 11-én, vasárnap este hét órától tekinthető meg a produkció.

(Borítóképen a sajtótájékoztató résztvevői. Fotó: Biró István)