Békebeli hangulatot idéző beszélgetések keresztény nőkkel

Békebeli hangulatot idéző beszélgetések keresztény nőkkel
Tíz keresztény értelmiségi nővel készített interjút tartalmaz Bodó Márta szerkesztő idén megjelent Nőszirom című kötete. A római katolikus nőszövetség Szentegyház utcai székhelyén Bodó Márta szerzővel, Gábor Csilla és Zamfir Korinna egyetemi oktatókkal, interjúalanyokkal a szatmárnémeti Mares Sándor vállalkozó beszélgetett el.

– A szerző olyan keresztény nőkkel beszélgetett, akik saját területükön kimagasló teljesítményt értek el, és közösségükben nagy megbecsülésnek örvendenek – hallhattuk Fábián Mária nőszövetségi elnök bevezetőjét. – A római katolikus egyház egyre nagyobb figyelmet szentel a nőknek, akiknek jelentős társadalmi gondolkodásmód formáló szerepe is van. Hála Istennek egyre gyarapodik a teológiai felkészültséggel rendelkező nők száma, akik a helyi egyházakban, vagy akár a római Apostoli Szentszék hivatalaiban köztiszteletben álló személyek, munkásságukat megbecsülik. Ferenc pápa már apostoli szolgálata kezdete óta különleges figyelemmel fordul a nők és a családok fele – vélekedett Kovács Sándor római katolikus főesperes. 

– Nincs tudományos fokozatom, nem vagyok járatos az egyetemi berkekben, de szeretek olvasni, időnként írok is. Próbáltam lebeszélni Bodó Mártát arról, hogy én legyek az est moderátora, hiszen biztos talált volna nálam alkalmasabbat erre, ám a szerző hajthatatlan volt – magyarázta ittlétét Mares Sándor szatmárnémeti vállalkozó.  

– Azért ragaszkodtam Mares Sándor moderálásához, mert ugyan nincs tudományos fokozata, de a feleségének van. Ahogy minden csodálatos férfi mögött áll egy nő, úgy minden tudományos fokozat mögött áll egy család, férj. Sanyi ilyen férfi. Ha már a kötetben tíz nő szólal meg, és a szerző is nő, hadd legyen egy férfi a moderátor, aki nekünk, nőknek más szempontból mutatja meg, hogy számára miért érdekes a kötet – replikázott a szerző, Bodó Márta szerkesztő, aki szerint a kötet alapját a Mária rádióban műsorra tűzött beszélgetések képezik. 

– A rádióműsor alapgondolata az volt, hogy keresztény közegben önkéntesen vagy hivatásszerűen, munkaviszonyban dolgozó nőkkel beszélgessek női mivoltukról. Mindenki esetében felmerült a kérdés: hogyan imádkozik, hogyan hisz, hogyan él túl nehéz élethelyzeteket. A beszélgetések azért is születtek, mert érdekeltek ezek az emberek. Interjúkészítéskor megpróbáltam nyugodt környezetet teremteni, amely alkalmat nyújt a lecsendesedésre ebben a felgyorsult és zsibongó világban. Nem olyan típusú beszélgetések ezek, amelyek napi vagy hetilapokban olvashatók, ahol hely és időszűke miatt egyfajta kérdezz-felelekké redukálódtak ezek az interjúk. Amolyan békebeli idők hangulatát idéző beszélgetést akartam, ahol meg tudunk nyílni egymás felé – mondta Bodó Márta. 

– A velem készült interjú talán meggyőzi az embereket arról, hogy munkával el lehet érni mindazt, ami fontos egy ember számára; jó, ha az ember azzal foglalkozhat, amit szeret, még ha ez nem is jár akkora presztízzsel, mint egy előzőleg választott pálya– válaszolta Zamfir Korinna teológiai oktató arra a kérdésre, hogy milyen következtetést szűrhet le az olvasó.  

Gábor Csilla, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Magyar Irodalomtudományi Intézetének oktatója úgy vélekedett: habár tanárként is önmagát adja, oktatói szerepkörben az ember nem mindig engedheti meg, hogy egyes szám első személyben bármit is mondjon. 

promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

December 6-án, kedden délután 5 órakor Bodó Márta Nőszirom. Beszélgetések keresztény értelmiségi nőkkel című, a marosvásárhelyi Lector Kiadónál megjelent könyvéről beszélget a szerzővel és két riportalanyával, Gábor Csilla és Zamfir Korinna egyetemi tanárokkal Mares Sándor a kolozsvári római katolikus Szent Mihály Nőszövetség dísztermében (Szentegyház/I. Maniu u. 2. szám, I. emelet).

Az est házigazdája Kovács Sándor főesperes-plébános, aki bevezeti a beszélgetést. (X)

Közhír