Bartók Imre nem kér a Térey-ösztöndíjból

Harminc helyett 45 író a „sikerlistán”

Bartók Imre nem kér a Térey-ösztöndíjból
Negyvenöt alkotó kapja meg két évre a középgenerációs (35–65 év közti) írókat megcélzó Térey-ösztöndíjat – közölte a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) kedden az MTI-vel. Bartók Imre jelezte: nem él a lehetőséggel.

(Borítókép: A díj névadója PIM.HU)

Egy tizenkilenc tagú szakmai zsűri többfordulós, titkos szavazás eredményeként harminc magyar írót választott ki a legfeljebb ötéves alkotói ösztöndíjra, amelyet a Petőfi Irodalmi Múzeum biztosít a Digitális Irodalmi Akadémia Alkotói Életpálya Programja keretében. A kiválasztottak köre a tartaléklistáról bővült negyvenöt fősre – olvasható a hétfői döntésről szóló közleményben.

A díjat 35–65 éves, magyar nyelven alkotó szerzők kapják, akiknek így nyugodtabb alkotói körülményeket biztosít a múzeum. Demeter Szilárd, a PIM főigazgatója levélben kereste meg az írószervezetek, könyvkiadók, folyóiratok, egyetemi tanszékek, szakmai műhelyek vezetőit, hogy tegyenek javaslatot az ösztöndíjjal támogatandó alkotók személyére.

A Térey-ösztöndíjra összesen 330 személyt jelöltek, a harminc kiválasztott mellett a tizenöt fős tartaléklista azért született meg, hogy ha a PIM főigazgatója él vétójogával, vagy valamilyen oknál fogva csökkenne a Térey-ösztöndíjasok száma, akkor az azon szereplők léphessenek előre. Demeter Szilárd nem vétózott, sőt javaslatára a Térey Ösztöndíjbizottság úgy döntött, két évre mind a negyvenöt kiválasztott író megkapja a Térey-ösztöndíjat.

A bizottság két év múlva, 2021 végén egy szakmai zsűri segítségével értékeli a Térey-ösztöndíjasok ezen időtartam alatti irodalmi munkásságát, és legkevesebb öt ösztöndíjassal nem hosszabbítják meg a szerződést.

A Térey-ösztöndíj havi összege a Digitális Irodalmi Akadémia tagjainak juttatott mindenkori felhasználási díj 90 százaléka, amely 2020-ban havi bruttó 320 ezer forint. A negyvenöt alkotóval a PIM szerződést köt, az ösztöndíjas státus ennek aláírásával jön létre.

A Térey-ösztöndíjra javasolt 45 alkotó (tucatnyian erdélyiek vagy erdélyi származásúak): Bartók Imre, Berta Zsolt, Czilli Aranka, Csehy Zoltán, Csender Levente, Farkas Wellmann Endre, Fekete Vince, Garaczi László, Győrffy Ákos, Hász Róbert, Háy János, Hodossy Gyula, Kemény István, Keresztesi József, Király Zoltán, Kollár Árpád, Kürti László, Lackfi János, Lanczkor Gábor, Láng Zsolt, László Noémi, Lázár Balázs, Lőrincz P. Gabriella, Lövétei Lázár László, Majoros Sándor, Márton László, Molnár Vilmos, Nagy Koppány Zsolt, Orbán János Dénes, Orcsik Roland, Rózsássy Barbara, Sajó László, Sántha Attila, Solymosi Bálint, Szálinger Balázs, Száraz Miklós György, Szilasi László, Szőcs Petra, Terék Anna, Varga Melinda, Végh Attila, Vörös István, Zalán Tibor, Zoltán Gábor, Zsille Gábor.

A Litera értesülései szerint számos író nem vállalta, hogy a neve szerepeljen a zsűri elé kerülő jelöltek listáján, valamint már most, a hír megjelenésekor tudni olyan szerzőről, aki bejelentette, hogy nem fogadja el a neki megítélt ösztöndíjat.

Bartók Imre a közösségi oldalán jelentette be, hogy bár közel érezte magához Téreyt, nem veszi át a róla elnevezett ösztöndíjat, amelyről megjegyzi, hogy 34 évesként meg sem kaphatta volna. „Enyhén szólva aggályosnak találom a díj létrejöttének körülményeit, annak átláthatatlanságát, az azt életre hívó Demeter Szilárd személyét, és nem hiszem, hogy itt és most ebben a formában kellene támogatni azt a kultúrát, amelyet egyébként DSZ példaképe és főnöke az egész trollapparátusával tudatosan és szisztematikusan rombol körülöttünk.

Mindannyian tudjuk, hogy ami történik, nem normális. Ebből az idiotisztikus és nyomasztó összegből – fejenként 16-17millió forint – meg lehetett volna menteni a József Attila Kört. Lehet nézegetni a díjazottakat innen, onnan, de hát mégiscsak: OJD (Orbán János Dénes – szerk. megj.), aki az elvbarátaival egy-két éve még más írók, többek közt a barátaim ellen uszított a pártlapban.”