Barátságos labdarúgó mérkőzések: törökverés Kolozsvárott

Magyar válogatott: alulról tekintve a bányabéka ülepét

A labdarúgó világbajnoki selejtezőkön elvérzett válogatottak közül a magyar és a román is pályára lépett csütörtökön este barátságos mérkőzésen. A telt házas (16 200 néző) kolozsvári Dr. Constantin Rădulescu Stadionban Románia a Mircea Lucescu szövetségi kapitány irányította Törökországot két góllal győzte le, Magyarország történelmi vereséget szenvedett Luxemburgban.

Lucescu mester a találkozó előtt a Román Labdarúgó Szövetség (FRF) elnökétől, Răzvan Burleanutól kapott egy 11-es számú mezt és egy labdát Cosmin Contra legényeinek aláírásával.

A kolozsvári meccsnek az U FC-t is megjárt, s jelenleg éppen török klubcsapatot, a Kardemir Karabüksport erősítő Gheorghe Grozav volt a hőse, mind a két góljának szerzője. A Kolozsvári CFR 1907 csapatát két játékos képviselte a keretben, Ciprian Deac kezdőemberként lépett pályára, Ovidiu Hoban viszont ezúttal csak a cserepadon kapott helyett. Az összecsapást a portugál Tiago Bruno Lopes Martins vezette.

Már az első percekben veszélyesebbek voltak a román támadások Constantin Budescu (5. perc) lövését egy védő hárította. Később is az FCSB játékosának volt a legjobb gólszerzési lehetősége, de mintegy 20 m-es lövése Harun Tekin kapuja mellé ment. A félidő hajrájában a találat is megszületett, a 42. percben ellentámadás során Nicolae Stanciu szerezte meg a labdát Selcuk Inantól, Deacnak passzolt, akinek beadását Grozav vágta a hálóba, a lövés még Ozan Tufan hátvéden is megpattant (1–0).

Fordulás után ismét Budescu veszélyeztetett, 53. percben leadott lövését megfogta a kapus, előtte, még ugyanabban a percben Grozav ívelte be, de Caglar Soyuncu az üres kapu előtt mentett. A törököktől Cenk Tosun, Ozan Tufan és Cengiz Ünder kísérletezett, mindhiába. A duplázás a 69. percben jött össze a gyulafehérvári születésű játékosnak, cselekkel becsapta Serdar Azizt, s szinte lemásolta az első gól forgatókönyvét, csak ezúttal a 33. születésnapját ünneplő Mihai Pintilii volt a feladó (2–0). Két percre rá Budescu lövését hárította Tekin. A vendégektől Ünder, Kenan Karaman és Ali Turan szépíthetett volna, de előbbinek Niţă hárította a lövését, utóbbi milliméterekkel fölé lőtt. A hajrában Gabriel Torje (76. perc) és Denis Alibec (80. ás 92. perc), illetve Cenk Tosun (88. perc) hagyott ki gólszerzési lehetőséget.

Contra szövetségi kapitányként még veretlen, két győzelem és egy döntetlen fűződik a nevéhez. Ez volt a 26. törökök elleni hivatalos nemzetközi mérkőzés, 14-szer Románia nyert, 5-ször Törökország, 7-szer született döntetlen, a gólarány 49–24 a sárga mezesek javára.

Végeredmény: • Románia–Törökország 2–0 (gól: Grozav 2 – 42. és 69. perc).

A két csapat összeállítása:

ROMÁNIA: Costel Pantilimon (71. perc Florin Niţă) – Cristian Săpunaru (75. perc Mihai Bălaşa), Vlad Chiricheş (csapatkapitány), Dragoş Grigore, Alin Toşca – Mihai Pintilii, Nicolae Stanciu (78. perc Denis Alibec) – Ciprian Deac (63. perc Gabriel Torje), Constantin Budescu (72. perc Eric Bicfalvi), Gheorghe Grozav – Claudiu Keşerü (66. perc Florin Andone). Szövetségi kapitány: Cosmin Contra.

TÖRÖKORSZÁG: Harun Tekin – Ozan Tufan (84. perc Baris Yardimci), Serdar Aziz, Caglar Soyuncu, Ali Atila Turan – Selcuk Inan (csapatkapitány; 46. perc Cengiz Ünder), Okay Yokuslu – Yusuf Yazici (46. perc Yunus Malli), Oguzhan Ozyakup, Hakan Calhanoglu (64. perc Kenan Karaman) – Cenk Tosun. Szövetségi kapitány: Mircea Lucescu.

Kedden 21 órakor újabb barátságos mérkőzésen Hollandiát fogadja a fővárosi Nemzeti Arénában, a találkozót élőben közvetíti a Pro tv. Ez lesz az oranje mesterének Dick Advocaatnak a búcsúmérkőzése. Hollandia 1–0-ra legyőzte Skóciát Aberdeenben, Memphis Depay lőtte a gólt a 40. percben, ellentámadás során Ryan Babel beadását értékesítette.

Újabb kínos magyar vereség

A magyar labdarúgó-válogatott újabb kínos vereséget szenvedett, ugyanis csütörtökön 2–1-re kikapott Luxemburg vendégeként barátságos mérkőzésen.

A luxembourgi Josy Barthel Stadionban 1873 néző tekintette meg a meccset a helyszínen, a találkozót a belga Sébastien Delfériere vezette.

A magyar csapat története során először nem tudta legyőzni mostani riválisát, a korábbi tíz találkozót egyaránt megnyerte. Júniusban Andorrában ugyanígy járt a nemzeti együttes. Statisztikák szerint összesen négy nemzetnek „sikerült” a bravúr mind a két országtól kikapni, de egy naptári évben csak Magyarországnak.

A hazaiak szereztek vezetést a 15. percben, de nem sokkal később a válogatottba több mint egy év után visszatért Nikolics Nemanja egyenlített. A második játékrészben a több mint félórát emberelőnyben futballozó Luxemburg Marvin Martins révén a 85. percben szerezte meg a győztes gólt, így Szélesi Zoltán megbízott szövetségi kapitány, aki a kapus Kovácsik Ádám személyében újoncot is avatott, vereséggel mutatkozott be a kispadon.

A magyarok idei utolsó mérkőzésükön jövő hét kedden 21.15-től a világbajnoki részt vevő Costa Ricát fogadják a budapesti Groupama Arénában.

Végeredmény: • Luxemburg–Magyarország 2–1 (gól: Aurelien Joachim – 15. és Marvin Martins – 85. perc, illetve Nikolics Nemanja – 18. Perc; kiállítva Lovrencsics Gergő – 53. perc).

LUXEMBURG: Anthony Moris – Christopher Martins (92. perc Dwayn Holter), Kevin Malget, Marvin Martins, Mathias Janisch (62. perc Dirk Carlson) – Mario Mutsch (63. perc Danel Sinani), Chris Philipps, Olivier Thill (46. perc perc Vincent Thill), Gerson Rodrigues (46. perc Daniel Da Mota) – Aurelien Joachim (88. perc Aldin Skenderovic), David Turpel. Szövetségi kapitány: Luc Holtz.

MAGYARORSZÁG: Kovácsik Ádám – Lovrencsics Gergő (56. perc Bese Barnabás), Korcsmár Zsolt, Kádár Tamás, Korhut Mihály – Nagy Ádám (83. perc Balogh Balázs), Pátkai Máté, Dzsudzsák Balázs (84. perc Stiber Zoltán) – Ugrai Roland, Nikolics Nemanja (74. perc Priskin Tamás), Németh Krisztián (63. perc Sallai Roland). Megbízott szövetségi kapitány: Szélesi Zoltán.

A magyarok kezdtek jobban és kezdeményezőbben, de a beadások rendre pontatlanok voltak, vagy a kulcspasszokat lefülelték a hazai védők. Néhány perc múlva viszont alábbhagyott a lendület és a közönség mezőnyjátékot láthatott, amelyet váratlan, de annál szebb luxemburgi gólt zárt le, így az újonc Kovácsikot hamar felavatta a rivális (Rodrigues adott középre Joachimnak, aki egy gyönyörű csellel átverte Korhutot, majd hat méterről a bal sarokba lőtt). Hátrányban rögtön nagyobb sebességi fokozatba kapcsolt a magyar csapat, amely három perccel később a válogatottba több mint egy év után visszatért Nikolics fejesével egyenlített (Dzsudzsák jobb oldali szögletét követően Kádár csúsztatta meg a labdát a csatárnak). Ezt követően már egyértelműen Szélesi Zoltán megbízott szövetségi kapitány együttese uralta a játékot, több lehetősége is volt, Németh Krisztián például kétszer is ziccert rontott, de a szünetig nem sikerült ismét betalálni.

A folytatás nem a magyarok elképzelései szerint alakult, ugyanis Lovrencsics teljesen felesleges fegyelmezetlensége miatt megkapta második sárga lapját, azaz kiállította a bíró az 53. percben. Ezt követően emberelőnyben a hazai csapat fölényben futballozott, többször is megszerezhette volna a vezetést, de játékosai háromszor is célt tévesztettek nagy helyzetben. A játékrész derekától meddővé vált a luxemburgiak fölénye, de az álmosító meccs hajrájában nem maradt el a csattanó, ugyanis egy jobb oldali szöglet után a hazaiak csukafejesből megszerezték a győztes találatot.

Fedőkép: Grozav (10-essel) egyedül eldöntötte a mérkőzés sorsát (MEDIAFAX-fotó)