Bajnokságról bajnokságra: tragédia Leicesterben

Az európai labdarúgó topbajnokságok hétvégi eseményei közül a leicesteri események és a spanyol, aránytalanul egyoldalú El Clasico emelkedik ki, de szokás szerint szólunk az olasz, a német és a francia pontvadászat érdekesebb történéseiről is.

Az SSC Nápoly a kilencvenedik percben mentett pontot a vendég AS Róma ellen az olasz labdarúgó-bajnokság tizedik fordulójának vasárnapi játéknapján. A házigazdák nem nevezték a sérült román válogatott Vlad Chiricheşt.

Eredmények: • AC Torino–Fiorentina 1–1 • Empoli–Torinói Juventus 1–2 • Atalanta Bergamo–AC Párma 3–0 • SSC Nápoly–AS Róma 1–1 • AC Milan–Sampdoria 3–2 • Cagliari–Chievo 2–1 • Genoa–Udinese 2–2 (a házigazdák kapuját a román ifi válogatott Ionuţ Radu védte) • SPAL–Frosinone 0–3 • Sassuolo–Bologna 2–2 (Nagy Ádám ezúttal cserepados volt). Hétfőre maradt az SS Lazio–Milánói Internazionale rangadó. Az állás: 1. Juventus 28 pon/10 mérkőzés, 2. Nápoly 22/10, 3. Inter 19/9, 4. Lazio 18/9, 5. Fiorentina 15/10 (16–8), 6. Sampdoria 15/10 (14–7).

Az FC Barcelona Luis Suárez triplájának is köszönhetően hazai pályán 5–1-re verte a Real Madridot a spanyol élvonal 10. fordulójában. Több mint tíz éve, 2007 decembere óta először fordult elő újra, hogy az El Clásicón Lionel Messi és Cristiano Ronaldo sem lépett pályára, előbbi sérült, utóbbi a Juventushoz távozott. Már az első félidőben a katalánok akarata érvényesült, már a 11. percben megszerezték a vezetést: a bal szélen elfutó Jordi Alba centerezett tökéletesen, az egyedül érkező Philippe Coutinho pedig kilenc méterről nem hibázott. A kombinatív támadást harminc passz előzte meg. Félóra elteltével már 2–0 állt az eredményjelzőn: Raphaël Varane akasztotta össze Luis Suárez lábát a tizenhatoson belül, az uruguayi támadó pedig nagy erővel a jobb alsó sarokba lőtte a büntetőt. A szünet utáni percekben fordult a játék képe, öt perc elteltével Marcelo szépített. A brazil balhátvéd kedden a Viktoria Plzen ellen a Bajnokok Ligájában győztes gólt szerzett, s szépített múlt szombaton a Levante ellen, így először talált be három egymást követő tétmérkőzésen a Real Madrid színeiben. Ezt követően a házigazdák előtt adódott több nagy helyzet, s a kapufát is eltalálták, majd negyedórával a rendes játékidő vége előtt Suárez megszerezte második gólját: a tizenegyespont magasságából fejelt Thibaut Courtois kapujába. Teljesítményét nyolc perccel később koronázta meg: madridi védelmi hiba után nyolc méterről pöckölte a kapus fölött a hálóba a labdát, ezzel megszerezte első mesterhármasát az El Clásico történetében. A 87. percben Arturo Vidal fejesével alakult ki a végeredmény, így 2010 novembere után szerzett öt gólt a rangadón a Barcelona, illetve 2015 novembere után nyert ismét négygólos különbséggel. Ezzel hét pontra nőtt a katalán együttes előnye a királyi gárda előtt, amely már csak a 9. a tabellán, s amelynél veszélybe került a vezetőedző Julen Lopetegui állása (várhatón az olasz Antonio Conte érkezik a helyére).

Eredmények: • Real Valladolid–Espanyol Barcelona 1–1 • Atlético Madrid–Real Sociedad 2–0 • Celta Vigo–Eibar 4–0 • Levante–Leganés 2–0 • Athletic Bilbao–Valencia CF 0–0 • Girona–Rayo Vallecano 2–1 • FC Barcelona–Real Madrid 5–1 • Deportivo Alavés–Villarreal 2–1 • Getafé–Real Betis Sevilla 2–0 • FC Sevilla–Huesca 2–1. A sorrend: 1. Barcelona 21 pont, 2. Alavés 20, 3. Sevilla 19 (22–13), 4. Atlético 19 (12–5), 5. Espanyol 18, 6. Valladolid 16, …, 9. Real Madrid 14.

Bundesliga

Súlyos rendbontás volt a Borussia Dortmund–Hertha Berlin SC német bajnoki mérkőzésen, a rendőrség első adatai szerint 45 ember sérült meg. A vendég berlini csapat szurkolói néhány perccel a meccs kezdete után érkeztek a stadionba, először provokálták a rendőröket, majd törött zászlórudakkal és egyéb veszélyes tárgyakkal támadtak rájuk, illetve rúgni és ütni kezdték őket. A drukkerek ezután pirotechnikai eszközöket használtak és dobáltak a lelátón, többeket füstmérgezés gyanúja miatt kellett ellátásban részesíteni. A szünetben teljesen szétvertek két mellékhelyiséget, és a letört mosdókagylókkal, illetve vécécsészékkel és ajtókkal ismét a rendőrökre támadtak, később egy biztonsági kaput is letörtek. A mérkőzés során összesen öt rendőr sérült meg könnyebben. A találkozó 2–2-es döntetlennel zárult, Dárdai Pál vezetőedző csapata, a Hertha a 91. percben egyenlített, a mester ezúttal nem nevezte a fiát, Palkót a 9. forduló keretében rendezett mérkőzésre.

A Hoffenheim négygólos győzelmet aratott a Stuttgart ellen, a házigazdák magyar válogatott csatára, Szalai Ádám nem lépett pályára a találkozón. A két magyar válogatottal, a kapus Gulácsi Péterrel és a védő Willi Orbánnal felálló RB Lipcse hazai pályán játszott gól nélküli döntetlent a Schalke csapatával.

Eredmények: • TSG 1899 Hoffenheim–VfB Stuttgart 4–0 • Borussia Dortmund–Hertha Berlin SC 2–2 • Fortuna Düsseldorf–VfL Wolfsburg 0–3 • Hannover 96–FC Augsburg 1–2 • 1 FSV Mainz–Bayern München 1–2 (a házigazdáknál a 84. percben csereként állt be a román válogatott Alexandru Maxim) • SC Freiburg–Borussia Mönchengladbach 3–1 • Werder Bremen–Bayer Leverkusen 2–6 • RB Lipcse–FC Schalke 04 Gelsenkirchen 0–0 • 1. FC Nürnberg–Eintracht Frankfurt 1–1. A tabellán: 1. Dortmund 21 pont, 2. Bayern 19, 3. Mönchengladbach 17 (20–12), 4. Werder 17 (17–14), 5. Lipcse 16 (16–9), 6. Hertha 16 (15–10).

Az egész angol labdarúgás gyászolja a Premier League-ben 2016-ban bajnok Leicester City elnök-tulajdonosát, Vichai Srivaddhanaprabhát, aki helikopter-balesetben vesztette életét szombaton este, a csapat stadionjánál. A milliárdos thaiföldi üzletember helikoptere a Leicester City és a West Ham United a 10. fordulóban 1–1-es döntetlennel végződött mérkőzése után szállt fel a klub King Power nevű arénájának gyepéről, ám néhány másodperccel később meghibásodott, és a stadion melletti parkolóban lezuhanva felrobbant. A helikopteren a 61 esztendős Vichai Srivaddhanaprabhával és a pilótával együtt öten tartózkodtak, a szerencsétlenséget egyikük sem élte túl. Az egyesület bejelentette, hogy a csapat következő két mérkőzését elhalasztják.

Eredmények: • Leicester City–West Ham United 1–1 • FC Liverpool–Cardiff City 4–1 • Brighton–Wolverhampton Wanderers 1–0 (a hazai csapatnál Florin Andone csatár a cserepadot koptatta) • Fulham–AFC Bournemouth 0–3 • Southampton–Newcastle United 0–0 • Watford–Huddersfield Town 3–0 • Manchester United–Everton 2–1 • AFC Burnley–Chelsea 0–4 • Crystal Palace–Arsenal 2–2. Hétfőn játsszák a Tottenham Hotspur–Manchester City rangadót. Az élen: 1. Liverpool 26 pont/10 mérkőzés, 2. Chelsea 24/10, 3. Man. City 23/9, 4. Arsenal 22/10, 5. Tottenham 21/9, 6. Bournemouth 20/10.

Ligue 1

A francia bajnokságban a 11. játéknap után is tartja 100%-os teljesítményét a címvédő Paris Saint-Germain.

Eredmények: • Nimes–Saint-Étienne 1–1 • Angers–Olympique Lyon 1–2 • Amiens–Nantes 1–2 (a vendégeknél a román válogatott Anton Ciprian Tătăruşanu őrizte a hálót) • Guingamp–Racing Strasbourg 1–1 • OSC Lille–Caen 1–0 • AS Monaco–Dijón 2–2 • Toulouse–Montpellier 0–3 • Stade Rennes–Stade Reims 0–2 • Girondins Bordeaux–Nizza/Nice 0–1 • Olympique Marseille–Paris Saint-Germain 0–2. Az élmezőny: 1. PSG 33 pont, 2. Lille 25, 3. Montpellier 22, 4. Lyon 20, 5. Marseille 19, 6. Saint-Étienne 17.