Bajnokságról bajnokságra: Lionel Messi hosszabbításos gólja kellett a sikerhez az El Clásicón

Foci-összeállításunkban hagyományos módon az európai labdarúgó topbajnokságok (olasz, spanyol, német, angol és francia pontvadászat) hétvégi eseményeit foglaljuk össze. Spanyolországban Real–Barca El Clásicót rendeztek, Angliában főleg az FA-kupával voltak lefoglalva az együttesek.

Magabiztos győzelmével újabb lépést tett zsinórban hatodik bajnoki címe felé a Torinói Juventus az olasz labdarúgó-bajnokság 33. fordulójának vasárnapi mérkőzésén. Ezequiel Munoz öngóljával, majd Paulo Dybala és Mario Mandzukic találataival a Juventus már a félidőre eldöntötte a Genoa elleni találkozót. A második játékrészben Leonardo Bonucci állította be a 4–0-s végeredményt.

Eredmények: • Fiorentina–Milánói Internazionale 5–4 • Atalanta Bergamo–Bologna 3–2 • AC Milan–Empoli 1–2 • Chievo–AC Torino 1–3 • SS Lazio–AC Palermo 6–2 • Sampdoria–Crotone 1–2 • Udinese–Cagliari 2–1 • Sassuolo–SSC Nápoly 2–2 • Torinó Juventus–Genoa 4–0. Lapzárta után ért véget a Pescara–AS Róma találkozó. A tabellán: 1. Juventus 83 pont/33 mérkőzés, 2. Róma 72/32, 3. Nápoly 71/33, 4. Lazio 64/33, 5. Atalanta 63/33, 6. Milan 58/33.

Primera División

Egészen elképesztő színvonalú találkozón, a 92. percben szerzett góllal nyert a Real Madrid otthonában az FC  Barcelona a spanyol bajnokság 33. fordulójában rendezett El Clásicón.

Az első félidő hatalmas iramban és változatosan zajlott, mindkét kapu előtt adódott lehetőség, de különösebben nagy helyzetet eleinte egyik csapat sem dolgozott ki. Marcelo viszont megdolgozta Lionel Messit, kemény ütközésük után az argentin arcvérzését tamponálni kellett. A 28. percben aztán megszerezte a vezetést a Real. Sergio Ramos terelte kapufára Marcelo beadását, a labda Casemiro elé csorgott, akinek már nem volt nehéz dolga az üres kapuba továbbítani (1–0). Messi kedveli a Real elleni rangadókat, a rivalizálás történetének legeredményesebbjeként azonban már hat összecsapásuk óta nem köszönt be. A hetediken viszont már igen, a 33. percben már 22-edszer talált be a Blancóknak, ebből bajnokin 15-ödször, amivel már ebben a tekintetben is egyeduralkodóvá vált –  eddig Alfredo di Stefanóval állt holtversenyben (1–1).

A szünet után is nyíltan folytatták a felek, egy percig sem lehetett unatkozni. A 73. percig azonban rengeteg helyzet kimaradt, az eredmény egészen addig, már-már hihetetlen módon, de nem változott. Akkor azonban Ivan Rakitics 18 méterről védhetetlen lövést küldött az egyébként remeklő Keylor Navas hálójába (1–2). A 77. percben létszámban is hátrányba kerültek a hazaiak, Sergio Ramos elkésve oktalanul becsúszott Messire, egyből meg is kapta a pirosat érte (a képen a mérkőzés két hőse, fehérben Ramos). A 86. percben jött az újabb fordulat, a néhány perce pályán lévő James Rodríguez az ötösről értékesítette Marcelo újabb gólpasszát (2–2). A pontot a káprázatos meccs végére mégis Messi tette ki. Az ötszörös aranylabdás a 93. percben 500. tétmeccsen szerzett góljával nyílttá tette a bajnokság hajráját (2–3). Jelenleg a Real és a Barca pontegyenlőséggel áll a tabella első két helyén, a katalán együttes jobb gólkülönbségének köszönhetően első, de a Madridnak van még egy elmaradt mérkőzése, ami miatt még mindig kedvezőbb helyzetből várja a folytatást.

Eredmények: • FC Sevilla–Granada 2–0 • Espanyol Barcelona–Atlético Madrid 0–1 • Osasuna Pamplona–Sporting Gijón 2–2 • Villarreal–Leganés 2–1 • Malaga–FC Valencia 2–0 • Las Palmas–Deportivo Alavés 1–1 • Celta Vigo–Real Betis Sevilla 0–1 • Real Sociedad–Deportivo La Coruńa 1–0 • Real Madrid–FC Barcelona 2–3. Lapzárta után kezdődött az Eibar–Athletic Bilbao összecsapás. Az állás: 1. Barcelona 75 pont/33 mérkőzés (94–32), 2. Real Madrid 75/32 (84–36), 3. Atlético 68/33, 4. Sevilla 65/33, 5. Villarreal 57/33, 6. Real Sociedad 55/33.

Bundesliga

A második helyen álló RB Lipcse 1–1-es döntetlent ért el a Schalke 04 vendégeként a német bajnokság 30. fordulójának vasárnapi zárómérkőzésén. A lipcseik kapuját ezúttal is a magyar válogatott Gulácsi Péter védte. A vendégek Timo Werner góljával már az első negyedórában megszerezték a vezetést, de Klaas-Jan Huntelaar a második félidő első percében egyenlíteni tudott.

Eredmények: • 1. FC Köln–1899 Hoffenheim 1–1 • Borussia Mönchengladbach–Borussia Dortmund 2–3 • Bayern München–FSV Mainz 05 2–2 • Eintracht Frankfurt–FC Augsburg 3–1 • Hamburger SV–SV Darmstadt 98 1–2 • Hertha Berlin SC–VfL Wolfsburg 1–0 • FC Ingolstadt 04–Werder Bremen 2–4 • SC Freiburg–Bayer Leverkusen 2–1 • FC Schalke 04 Gelsenkirchen–RB Lipcse 1–1. A táblázaton: 1. Bayern 70 pont, 2. Lipcse 62, 3. Dortmund 56, 4. Hoffenheim 55, 5. Hertha 46, 6. Freiburg 44.

A Crystal Palace egy góllal nyert a Liverpool vendégeként az angol bajnokság hétvégi, 34. csonka fordulójában.

Eredmények: • AFC Bournemouth–Middlesbrough 4–0 • Hull City–Watford 2–0 • Swansea City–Stoke City 2–0 • West Ham United–Everton 0–0 • Burnley–Manchester United 0–2 • FC Liverpool–Crystal Palace 1–2. Az FA-kupa elődöntők miatt elhalasztottak négy meccset, ezek közül a Chelsea–Southampton összecsapást kedden pótolják , hármat pedig – Arsenal– Sunderland, Manchester City–West Bromwich Albion és Leicester City–Tottenham Hotspur – május közepén bonyolítanak le. A sorrend: 1. Chelsea 75 pont/32 mérkőzés, 2. Tottenham 71/32, 3. Liverpool 66/34, 4. Man. City 64/32, 5. MU 63/32, 6. Everton 58/34.

Az FA-kupa döntőjét a Chelsea és az Arsenal játssza, előbbi a Tottenham ellen nyert, utóbbi hosszabbításban gyűrte le a Manchester City együttesét a londoni Wembley Stadionban. Érdekesség, hogy a City edzője, Pep Guardiola négyszer is cserélt a találkozón, köszönhetően az FA-kupában tesztelt módszernek, amikor is hosszabbítás esetén plusz egy változtatási lehetőséget kapnak a csapatok. A döntőt – szintén a Wembleyben – május 27-én bonyolítják le.

Eredmények FA-kupa, elődöntő: • Chelsea–Tottenham Hotspur • Arsenal–Manchester City 2–1 – hosszabbítás után.

Ligue 1

A 34. fordulóban a Saint-Étienne egy februári, Lyon elleni mérkőzés után kapott büntetés miatt zártkapus meccsen fogadta a Rennes-t, ám a találkozó 16. percében a hazai ultrák betörtek a stadionba, így a játékvezető negyedórára, amíg a rendbontók el nem hagyták a létesítményt, leállította a játékot.

Eredmények: • Nancy–Marseille 0–0 • Paris Saint G-ermain–Montpellier 2–0 • Lorient–Metz 5–1 • Girondins Bordeaux–Bastia 2–0 • OSC Lille–Guingamp 3–0 • Dijon–Angers 3–2 • Caen–Nantes 0–2 • Toulouse–Nizza/Nice 1–1 • Saint-Étienne–Stade Rennes 1–1 • Olympique Lyon–AS Monaco 1–2. Az élmezőny: 1. Monaco 80 pont/33 mérkőzés, 2. PSG 80/34, 3. Nice 74/34, 4. Bordeaux 55/34, 5. Lyon 54/33, 6. Marseille 52/34.

Az Olimpiakosz 44. alkalommal görög bajnok

Az Olimpiakosz Pireusz labdarúgócsapata 44. görög bajnoki címét ünnepelhette vasárnap. A piros-fehér együttes a Jannina felett aratott 5–0-s győzelmével biztosította be egymást követő hetedik aranyérmét, ugyanis sikerével hat pont az előnye egy fordulóval a bajnokság vége előtt.

Az élcsoport: 1. Olimpiakosz 64 pont, 2. PAOK Szaloniki 58, 3. Panathinaikosz Athén 54.