Bajnokságról bajnokságra, kupáról kupára, focikörkép

Hagyományos foci-összeállításunkban az európai topligák (olasz, spanyol, német, angol és francia pontvadászat) hétvégi eseményei mellett más bajnokságokkal és kupákkal is foglalkozunk. Német- és Angolhonban be is fejezték a küzdelemsorozatot, ismét bajnoki címet ünnepelhet a Juventus, Franciaországban pedig elvesztette ezüstérmes pozícióját az Olympique Lyon.

Serie A

Sorozatban hetedik, fennállása 34. bajnoki címét nyerte Olaszországban a Torinói Juventus labdarúgócsapata. Az együttes vasárnap este az AS Róma otthonában gól nélküli döntetlent játszott a 37., utolsó előtti fordulóban, így behozhatatlan előnyre tett szert a második helyen álló SSC Nápollyal szemben. A Serie A 1929 óta íródó történetében a Juventus sorozata abszolút rekord – már a hatos széria is az volt –, az AC Torino és a Milánói Internazionale megszakítás nélkül ötször tudott bajnok lenni. A 68. perctől emberhátrányba került az AS Róma, amelynek így esélye sem volt a győzelemre, a vendégek pedig biztosan őrizték a bajnoki címüket jelentő 0–0-t. A második helyen álló Nápoly azzal a tudattal lépett pályára, hogy ha győz a Sampdoria vendégeként, akkor sem biztos, hogy marad esélye a bajnoki címre. Itt sem esett gól az első játékrészben, majd a 72. percben vezetéshez jutottak a vendégek, és a végén 2–0-ra nyertek. A rómaiaknál Bogdan Lobonţ volt a cserekapus, Nápolyban a román válogatott csapatkapitányát, a hátvéd Vlad Chiricheşt nem nevezték a keretbe.

Eredmények: • Milánói Internazionale–Sassuolo 1–2 • Benevento–Genoa 1–0 (Alin Toşca hátvéd végigjátszotta a meccset a házigazdáknál) • Atalanta Bergamo–AC Milan 1–1 • Fiorentina–Cagliari 0–1 • Bologna–Chievo Verona 1–2 (Nagy Ádám középpályás a cserepadon kapott helyet) • Crotone–SS Lazio 2–2 (Ştefan Radu hátvéd kezdőként szerepelt a fővárosiaknál, az 55. percben cserélték le, a házigazdáknál pedig Adrian Stoian az 59. perctől kapott játéklehetőséget) • AC Torino–SPAL 2–1 • Hellas Verona–Udinese 0–1 • AS Róma–Torinói Juventus 0–0 • Sampdoria–SSC Nápoly 0–2. A tabellán: 1. Juventus 92 pont – már bajnok, 2. Nápoly 88, 3. Róma 74, 4. Lazio 72, 5. Inter 69, 6. Milan 61.

La Liga

Megszakadt a már bajnok FC Barcelona 42 La Liga-mérkőzésen át tartott veretlenségi sorozata a spanyol bajnokság 37., utolsó előtti fordulójában, miután vasárnap este 5–4-re kikapott a Levante valenciai otthonában. A hazaiak alaposan ráijesztettek a sztáralakulatra, hiszen fél óra után már 2–0-ra vezetettek, de még a szünet előtt szépítettek a vendégek. Rögtön a fordulást követően ismét betalált a Levante, ráadásul Emmanuel Boateng – aki immár harmadszor volt eredményes – az 50. percben 4–1-re alakította az állást. Hat perccel később már 5–1 volt a vendéglátók javára, a korábbi újpesti Enis Bardhi másodszor vette be a kaput. Nem adta fel a Lionel Messi nélkül felálló Barcelona, szerzett még három gólt, a 71. percben feljött 5–4-re, de ez kevés volt a pontgyűjtéshez. A katalánok az elmúlt idény vége óta nem találtak legyőzőre, s két összecsapásra voltak attól, hogy veretlenül végezzenek a tabella élén. A spanyol futball történetében két csapatnak sikerült ez, azonban az Athletic Bilbao 1929–1930-as és a Real Madrid 1931–1932-es idénybeli sikerekről mindössze tíz együttes alkotta a mezőnyt, azaz 18 mérkőzést játszottak, szemben a mostani 38-cal.

Eredmények: • Real Madrid–Celta Vigo 6–0 • Girona–Valencia CF 0–1 • Deportivo Alavés–Athletic Bilbao 3–1 • Deportivo La Coruna–Villarreal 2–4 (a sérült Florin Andone csatár még a cserepadon sem kapott helyett a házigazdáknál) • Getafé–Atlético Madrid 0–1 • Real Betis Sevilla–FC Sevilla 2–2 • Eibar–Las Palmas 1–0 • Real Sociedad–Leganés 3–2 • Espanyol Barcelona–Malaga 4–1 • Levante–FC Barcelona 5–4. A táblázaton: 1. Barcelona 90 pont – már bajnok, 2. Atletico 78, 3. Real Madrid 75, 4. Valencia 70 (63–37), 5. Villarreal 60 (55–48), 6. Betis 60.

Bundesliga

Szalai Ádám csapata, az 1899 Hoffenheim a Bajnokok Ligája főtábláján, míg Gulácsi Péter együttese, a RB Lipcse az Európa Ligában indulhat a következő szezonban, miután mindkét csapat nyert a német bajnokság 34., utolsó fordulójában. A Hamburger SV – története során először – búcsúzik az élvonaltól.

A Hoffenheimben Szalai kezdőként kapott lehetőséget, s a 63. percben az ő góljával szerezte meg másodszor is a vezetést együttese. A Hoffenheim – amely sikerével megelőzte a Dortmundot és bronzérmes helyen zárt – tavaly a BL selejtezőjében próbálkozhatott, ott azonban alulmaradt az FC Liverpoollal szemben. Szalaiék a sorozat átalakítását követően szeptembertől a főtáblán kezdhetnek. A magyar csatár öt találattal zárta az idényt. Gulácsi Péter is a kezdőcsapat tagja volt a Dárdai Pál irányította Hertha Berlin SC elleni idegenbeli találkozón (ifj. Dárdai Pál nem volt a keret tagja a fővárosiaknál). A lipcseiek mindkét félidőt 3–1-re nyerték, ezzel megtartották hatodik, Európa Liga-selejtezős indulást jelentő helyüket.

Története során először búcsúzott a Bundesliga első osztályától a Hamburg: a kikötővárosiak úgy nyertek 2–1-re a Mönchengladbach elleni mérkőzésen, hogy a meccs a 92. percben szurkolói rendbontás miatt rövid időre félbeszakadt. Mivel a Wolfsburg is nyert hazai pályán az 1. FC Köln ellen, a VfL szerezte meg az osztályozós helyet (május 14-én és 21-én a Holstein Kiellel mérkőzik oda-visszavágós alapon)

Eredmények: • Bayern München–VfB Stuttgart 1–4 • SC Freiburg–FC Augsburg 2–0 • Hamburger SV–Borussia Mönchengladbach 2–1 • Hertha Berlin SC–RB Lipcse 2–6 • 1899 Hoffenheim–Borussia Dortmund 3–1 • Bayer Leverkusen–Hannover 96 3–2 • 1. FSV Mainz–Werder Bremen 1–2 (Alexandru Maxim középpályást az 52. percben cserélték be) • FC Schalke 04–Eintracht Frankfurt 1–0 • VfL Wolfsburg–1. FC Köln 4–1. A végeredmény: 1. Bayern 84 pont – bajnok, 2. Schalke 63, 3. Hoffenheim 55 (66–48), 4. Dortmund 55 (64–47) – mind a négy Bajnokok Ligája-főtáblás, 5. Leverkusen 55 (58–44) – Európa Liga-főtáblás, 6. Lipcse 53 – EL-selejtezős, 7. Stuttgart 51, 8. Eintracht 49, 9. Mönchengladbach 47, 10. Hertha 43, 11. Werder 42, 12. Augsburg 41, 13. Hannover 39, 14. Mainz 36, 15. Freiburg 33, 16. Wolfsburg 33 – osztályozó, 17. Hamburg 31, 18. Köln 22 – utóbbi kettő kiesett.

Premier League

A Tottenham Hotspur lett a harmadik, míg a még Bajnokok Ligája-indulást érő negyedik helyet a sorozat május 26-i döntőjére készülő FC Liverpool szerezte meg, a harmadik kieső pedig a Swansea City lett az angol bajnokság vasárnapi 38., zárófordulójában. A Tottenham rendkívül látványos és gólgazdag mérkőzésen, 5–4-re győzte le otthon a Leicester Cityt, ennek köszönhetően pedig bebiztosította harmadik helyét. A Liverpool gálaelőadást tartott az Anfield Roadon, 4–0-ra ütötte ki a Brightont. Mohamed Szalah, a Vörös Ördögök egyiptomi csatára egy gólt szerzett az összecsapáson, így 32 találattal zárta a szezont, ezzel megdöntötte Alan Shearer (1995–1996), Cristiano Ronaldo (2007–2008) és Luis Suárez (2013–2014) 31 gólos Premier League-rekordját.

A Swansea City csak a csodában bízhatott, de mivel kikapott hazai pályán a már korábban búcsúzott Stoke Citytől, ugyancsak másodosztályú lesz a következő szezonban.

A Huddersfield Town otthonában aratott 1–0-s győzelemmel búcsúzott az Arsenal kispadjától Arséne Wenger, aki több mint 21 év után távozik a klubtól. Az Ágyúsok a brit profi bajnokságokban szereplő labdarúgócsapatok közül 2018-ban utolsóként szereztek pontokat idegenben.

A bajnok Manchester City Gabriel Jesus 94. percben szerzett góljával nyert a Southampton vendégeként, ezzel az angol futball történetében első csapatként zárt 100 ponttal.

Eredmények: • Burnley–Bournemouth 1–2 • Crystal Palace–West Bromwich Albion 2–0 • Huddersfield Town–Arsenal 0–1 • FC Liverpool–Brighton 4–0 • Manchester United–Watford 1–0 • Newcastle United–Chelsea 3–0 • Southampton–Manchester City 0–1 • Swansea City–Stoke City 1–2 • Tottenham Hotspur–Leicester City 5–4 • West Ham United–Everton 3–1. A végeredmény: 1. Man. City 100 pont – bajnok, 2. MU 81, 3. Tottenham 77, 4. Liverpool 75 – mind a négy Bajnokok Ligája-csoportkör, 5. Chelsea 70, 6. Arsenal 63 – mindkettő Európa Liga-csoportkör, 7. Burnley 54 – EL-selejtező, 8. Everton 49, 9. Leicester 47, 10. Newcastle 44 (39–47), 11. Crystal Palace 44 (45–55), 12. Bournemouth 44 (45–61), 13. West Ham 42, 14. Watford 41, 15. Brighton 40, 16. Huddersfield 37, 17. Southampton 36, 18. Swansea City 33 (28–56), 19. Stoke City 33 (35–68), 20. West Bromwich 31 – utóbbi három kiesett.

Ligue 1

A francia pontvadászat 37. fordulójában az Olympique Lyon botlott Strasbourgban, s elvesztette ezüstérmes pozícióját a táblázaton.

Eredmények: • Guingamp–Olympique Marseille 3–3 • AS Monaco–Saint-Étienne 1–0 • Strasbourg–Olympique Lyon 3–2 • Paris Saint-Germain–Stade Rennes 0–2 • Amiens–Metz 2–0 • Angers–Nantes 0–2 (a vendégek hálóőre Ciprian Tătăruşanu volt) • Girondins Bordeaux–Toulouse 4–2 • OSC Lille–Dijón 2–1 • Montpellier–Troyes 1–1 • Nizza/Nice–Caen 4–1. Az állás: 1. PSG 92 pont – már bajnok, 2. Monaco 77, 3. Lyon 75, 4. Marseille 74, 5. Rennes 57, 6. Nice 54.

Sallai ciprusi bajnok lett

Sallai Roland csapata, az APOEL Nicosia nyerte a ciprusi élvonalbeli bajnokságot, miután a szombati utolsó fordulóban hazai pályán 2–1-re legyőzte az Anorthoszisz Famagustát, így biztosan az élen zár. Sallai végigjátszotta az összecsapást, amelyet követően a nicosiai együttes előnye négy pontra duzzadt a vasárnap pályára lépő, második Apollon Limasszol előtt (amely ráadásul 1–0-s vereséget szenvedett a fővárosban az Omoniától). Az APOEL sorozatban hatodszor, összességében rekordot jelentő 27. alkalommal lett bajnok.

Görög Kupa

A PAOK Szaloniki (edző: Răzvan Lucescu) nyerte a 76. Görög Kupát, miután a döntőben Vieirinha (65. perc) és Dimitriosz Pelkasz (91. perc) találataival 2–0-ra legyőzte az AEK Athént. A meccset – amelyet a PAOK kilenc, az AEK pedig tíz emberrel fejezett be (kiállítva: Mauricio – 80. és az exsteauás Fernando Varela – 90. perc, illetve Ognjen Vranjes – 81. perc; a PAOK a 23. percben büntetőt hibázott) – rendbontó szurkolók árnyékolták be. Napközben az athéni belváros nagy részében összetűzések voltak, a helyi rádió beszámolója szerint ezekben négy rendőr és több szurkoló megsérült. Később, az Olimpiai Stadion környékén, további incidensek történtek, majd a mérkőzés alatt a huligánok pirotechnikai eszközökkel zavarták a játékot, bár a 66 ezres arénába biztonsági okokból csak 34 ezer néző mehetett be, és ötezer rendfenntartó volt szolgálatban. Az elmúlt időszakban több futballbotrány is volt Görögországban (három hétre felfüggesztették a pontvadászatot), ezért a sportág nemzetközi szövetsége kizárással fenyegette meg helyi tagszervezetét.

Török Kupa

Meglepetésre az Akhisar Belediyespor hódította el a Török Kupát, a döntőben 3–2 arányban legyűrte a Fenerbahcse Isztambul együttesét. A gólokon Miguel Lopes (32. perc), Abdoulwhaid Sissoko (70. perc) és Helder Barbosa (81. perc), illetve Fernandao (56. perc) és Souza (86. perc) osztozott. Az elődöntőben az Akhisar Belediyespor a másik fővárosi együttes, a Galatasaray skalpját is megszerezte (1–2 és 2–0). A Fenerbahce zöld asztalnál elért 3–0-lal vívta ki a továbbjutást a másik isztambuli gárda, a Besiktas ellen (2–2 volt az első találkozón), miután ellenfele nem volt hajlandó befejezni a félbeszakadt mérkőzést, az elődöntő visszavágóját akkor fújta le a játékvezető, amikor edzőjüket egy, szurkolók által bedobott tárgy megsebezte. A Fenerbahce a második helyen áll a bajnokságban a Galatasaray után két héttel a zárás előtt, az Akhisar Belediyespor pedig a 14., a kiesési zóna közelében található.