Bajnokságról bajnokságra: focikörkép Európából

Hagyományos módon az európai labdarúgó topligák (olasz, spanyol, német, angol és francia pontvadászat) hétvégi eseményeit foglaljuk össze.

Az SSC Nápoly hátrányból fordítva 2–1-re győzött a Genoa vendégeként az olasz labdarúgó-bajnokság 12. fordulójában, amelyben a találkozót a szakadó eső miatt félbe kellett szakítani a második félidő elején. „Normál körülmények” között a Genoának ment jobban, a hazaiak ugyanis az első félidő elején vezetést szereztek, és egészen az 58. percig tartották előnyüket, amikor a játékvezető kénytelen volt megszakítani a találkozót. Ezt követően hosszú percekig próbálták letakarítani a gyepet a pályamunkások, majd az eső mérséklődésével folytatták a csapatok. Az utolsó fél órában irreális körülmények között kellett futballozniuk a játékosoknak, a pálya több pontján ugyanis állt a víz. A körülményekhez Carlo Ancellotti tanítványai alkalmazkodtak jobban, a 62. percben egyenlítettek, majd egy öngóllal a győzelmet is megszerezték. A házigazdáknál a román ifi válogatott Ionuţ Radu védett, a vendégek nem nevezték a sérült Vlad Chiricheşt.

Eredmények: • Frosinone–Fiorentina 1–1 • Genoa–SSC Nápoly 1–2 • AC Torino–AC Párma 1–2 • SPAL–Cagliari 2–2 • Atalanta Bergamo–Milánói Internazionale 4–1 • AS Róma–Sampdoria 4–1 • Chievo Verona–Bologna 2–2 (a magyar válogatott Nagy Ádám középpályás csak cserepadon kapott helyett a vendégeknél) • Empoli–Udinese 2–1 • Sassuolo–SS Lazio 1–1 (Ştefan Radu hátvéd végigjátszotta a meccset a rómaiaknál) • AC Milan–Torinói Juventus 0–2. Az állás: 1. Juventus 34 pont, 2. Nápoly 28, 3. Inter 25, 4. Lazio 22, 5. Milan 21, 6. Róma 19.

A Real Madrid 4–2-re győzött a Celta Vigo vendégeként a spanyol bajnokság 12. fordulójának vasárnapi zárómérkőzésén. A királyi gárda így továbbra is százszázalékos a negyedik meccsén irányító új vezetőedzővel, Santiago Solarival, viszont először kapott gólt az argentin tréner regnálása során. A Real sikerével négy pontra csökkentette hátrányát az éllovas FC Barcelonával szemben, s hatodik helyről várja a folytatást. A Barca Lionel Messi két gólja ellenére meglepetésre hazai pályán 4–3-ra kikapott a Real Betis Sevillától.

Eredmények: • Levante–Real Sociedad 1–3 • Atlético Madrid–Athletic Bilbao 3–2 • Valladolid–Eibar 0–0 • Getafé–Valencia 0–1 • Girona–Leganés 0–0 • Deportivo Alavés–Huesca 2–1 • FC Barcelona–Real Betis Sevilla 3–4 • Rayo Vallecano–Villarreal 2–2 • FC Sevilla–Espanyol Barcelona 2–1 • Celta Vigo–Real Madrid 2–4.  A tabellán: 1. Barcelona 24 pont, 2. Sevilla 23 (24–14), 3. Atlético 23 (16–8), 4. Alavés 23 (17–12), 5. Espanyol 21, 6. Real Madrid 20.

Bundesliga

A Dárdai Pál vezetőedző által irányított Hertha Berlin SC több mint egy félidőn keresztül emberhátrányban futballozva 4–1-es vereséget szenvedett az újonc Fortuna Düsseldorf vendégeként a német bajnokság 11. fordulójában. A mester ezúttal nem vetette be a csatába cserepados fiát, Palkót. A magyar válogatott Szalai Ádámmal felálló TSV 1899 Hoffenheim otthon 2–1-re verte az Augsburg együttesét – a csatár végigjátszotta a találkozót. A szintén válogatott Sallai Roland gólt szerzett csapata, a SC Freiburg hazai mérkőzésén, de a találkozót az 1. FSV Mainz 05 nyerte meg 3–1-re. A vendégeknél Alexandru Maxim román válogatott középpályás a cserepadon ült. Az RB Lipcse 3–0-ra legyőzte a vendég Bayer Leverkusent, a győztes hazai együttes magyar válogatott labdarúgói közül a kapus Gulácsi Péter végigjátszotta a mérkőzést, míg a védő Willi Orbán ezúttal a kispadról nézte az összecsapást. A lipcseiek vereséggel kezdték a bajnoki szezont, azóta viszont veretlenek a Bundesligában: négy döntetlen mellett hatodszor győztek, és jelenleg harmadikok a tabellán. A listavezető Borussia Dortmund kétszer is hátrányba került a Bayern München elleni rangadón, de végül 3–2-re nyert.

Eredmények: • Hannover 96–VfL Wolfsburg 2–1 • Borussia Dortmund–Bayern München 3–2 • Fortuna Düsseldorf–Hertha Berlin SC 4–1 • SC Freiburg–1. FSV Mainz 05 1–3 • TSV 1899 Hoffenheim–FC Augsburg 2–1 • 1. FC Nürnberg–VfB Stuttgart 0–2 • Werder Bremen–Borussia Mönchengladbach 1–3 • RB Lipcse–Bayer Leverkusen 3–0 • Eintracht Frankfurt–FC Schalke 04 Gelsenkirchen 3–0. A sorrend: 1. Dortmund 27 pont, 2. Mönchengladbach 23, 3. Lipcse 22, 4. Eintracht 20 (26–13), 5. Bayern 20 (20–14), 6. Hoffenheim 19.

Az angol bajnokság 12. fordulójában a Leicester City nem bírt a vendég Burnley-vel. A Leicester először játszott hazai pályán tulajdonosa, Vichai Srivaddhanaprabha október 27-i halála óta. A Burnley elleni – 0–0-lal végződött – mérkőzésre több ezer szurkoló gyalog vonult ki a stadionba a belvárosból. A találkozó kétperces gyászszünettel kezdődött, a hazai játékosok pedig különleges mezben játszottak, amibe a thaiföldi üzletember neve volt belehímezve Az újonc Cardiff City a 90. percben szerzett góllal legyőzte 60 percen keresztül emberhátrányban futballozó, vendég Brightont, a házigazdáknak ez volt az idénybeli második győzelmük. A Brighton & Hove Albionban a román Florin Andone csereként állt be a 63. percben. A címvédő Manchester City 3–1-re győzött a vendég Manchester United a vasárnapi városi rangadón. A listavezető, veretlen City végig uralta az összecsapást, s összességében simán nyert, sikerével pedig visszavette a vezetést a tabellán. A mostani volt a United vezetőedzője, José Mourino 300. Premier League-mérkőzése.

Eredmények: • Crystal Palace–Tottenham Hotspur 0–1 • Huddersfield Town–West Ham United 1–1 • Leicester City–Burnley 0–0 • Newcastle United–Bournemouth AFC 2–1 • Southampton–Watford 1–1 • Cardiff City–Brighton & Hove Albion 2–1 • FC Liverpool–Fulham 2–0 • Chelsea–Everton 0–0 • Arsenal–Wolverhampton 1–1 • Manchester City–Manchester United 3–1. A táblázaton: 1. Manchester City 32 pont, 2. Liverpool 30, 3. Chelsea 28, 4. Tottenham 27, 5. Arsenal 24, 6. Bournemouth 20.

Ligue 1

A francia bajnokságban a 13. forduló után is tart a Paris Saint-Germain diadalmenete, ezúttal a nagyhercegségben aratott sikert Edinson Cavani mesterhármasával és Neymar büntetőjével. Az AS Monaco az utolsó előtti a bajnokságban, csak gólaránnyal előzi meg a sereghajtót.

Eredmények: • OSC Lille–Strasbourg 0–0 • Guingamp–Olympique Lyon 2–4 • Angers–Montpellier 1–0 • Nimes–Nice 0–1 • Saint-Étienne–Stade Reims 2–0 • Toulouse–Amiens 0–1 • Olympique Marseille–Dijón 2–0 • Stade Rennes–Nantes 1–1 (a vendégeknél Ciprian Tătăruşanu volt a hálóőr) • AS Monaco–Paris Saint-Germain 0–4. Az élmezőny: 1. PSG 39 pont, 2. Lille 26, 3. Montpellier 25, 4. Lyon 24, 5. Saint-Étienne 23, 6. Marseille 22.