Bajnokságról bajnokságra, focikörkép Európából

Foci-összefoglalónkban az európai labdarúgó topligák hétvégi eseményeiről szólunk.

A portugál sztárjátékosát, Cristiano Ronaldót sérülés miatt nélkülöző, elmúlt kilenc kiírásban bajnok Torinói Juventus 1–0-s vereséget szenvedett a rivális Atalanta vendégeként Bergamóban az olasz labdarúgó-élvonal 31. fordulójának vasárnapi rangadóján. Az Atalanta 2001 februárja óta először győzte le a bajnokságban a Juvét. A torinóiak erre a találkozóra nem nevezték a fiatal román Radu Drăguşint.

Az SS Lazio gólgazdag találkozón 5–3-mal kerekedett vendége, a Benevento fölé, a fővárosiaknál a büntetőt hibázó Ciro Immobile megszerezte pályafutása 150. találatát a Serie A-ban. A 31 éves csatár 8 esztendővel és 235 nappal azután érte el ezt a határt, hogy először eredményes volt az élvonalban, ennél rövidebb idő alatt ez csupán négy játékosnak sikerült. A rómaiaknál végigjátszotta a mérkőzést a hátvédsorban a román idegenlégiós Ştefan Radu.

Az SSC Nápoly hazai pályán 1–1-es döntetlent ért el az éllovas Milánói Internazionale ellen a forduló rangadóján. A nápolyi mérkőzésen a hazaiak szereztek vezetést még az első félidőben, a fordulás után azonban gyorsan egyenlített Antonio Conte csapata, az eredmény pedig ezt követően már nem változott. A döntetlennel megszakadt a milánói együttes 11 meccsen át tartó győzelmi sorozata, előnye viszont ennek ellenére is jelentős maradt. A második AC Milan kilenc, míg a harmadik Atalanta 11 ponttal van lemaradva mögötte. Az Internél cserekapus volt a román idegenlégiós Ionuţ Andrei Radu.

Két román válogatott is gólt lőtt a Cagliari–AC Párma találkozón, amelyet drámai küzdelemben a hazaiak nyertek meg 4–3-ra. A pármaiak 2–0-ra és 3–1-re is vezettek, a harmadik találatot Dennis Man érte el az 59. percben, ez volt 12 mérkőzésen a második gólja a Serie A-ban. A 3–2-es szépítés viszont Răzvan Marin nevéhez fűződik a 66. percben, ő is a második találatot jegyzi (31 találkozóból). Marin végigjátszotta a meccset, Man kezdőként szerepelt és 72 perc játéklehetőséget kapott, a másik román idegenlégiós, Valentin Mihăilă a szünetben állt be. A vendégek nem nevezték a keretbe a magyar Balogh Botondot és Kosznovszky Márkot.

Eredmények, Serie A, 31. forduló: • Cagliari–AC Párma 4–3 • Sassuolo–Fiorentina 3–1 (a román válogatott Vlad Chiricheş végigjátszotta a meccset a házigazdáknál, a firenzeiek nem nevezték a keretbe a fiatal Louis Munteanut) • Crotone–Udinese 1–2 • Sampdoria–Hellas Verona 3–1 • Atalanta Bergamo–Torinói Juventus 1–0 • SS Lazio–Benevento 5–3 • Bologna–Spezia 4–1 • AC Milan–Genoa 2–1 (a román idegenlégiós Ciprian Tătăruşanu kapus továbbra is a cserepadot koptatta a milánóiaknál) • FC Torino–AS Róma 3–1 • SSC Nápoly–Milánói Internazionale 1–1. Az állás: 1. Inter 75 pont/31 mérkőzés, 2. Milan 66/31, 3. Atalanta 64/31, 4. Juventus 62/31, 5. Nápoly 60/31, 6. Lazio 58/30.

A Real Madrid meglepetésre gól nélküli döntetlent játszott a Getafé otthonában a spanyol bajnokság 33. fordulójának vasárnapi játéknapján. A francia Zinedine Zidane második helyen álló együttesének hátránya így három pontra nőtt az éllovas Atlético Madriddal szemben.

A spanyol Király Kupában a Sevillában rendezett döntőben az FC Barcelona a második félidőben 12 perc alatt négy gólt vágott az Athletic Bilbaónak, ezzel a katalánoké lett a trófea.

Eredmény, spanyol Király Kupa: • FC Barcelona–Athletic Bilbao 4–0.

Eredmények, La Liga, 33. forduló: • Getafé–Real Madrid 0–0 • Levante-Villarreal 1–5 • Cádiz–Celta Vigo 0–0 • Real Betis Sevilla–Valencia CF 2–2 • Deportivo Alavés–Huesca 1–0 • Atlético Madrid–Eibar 5–0 • Real Sociedad–FC Sevilla 1–2 • Osasuna Pamplona–Elche 2–0. Április 28-ra halasztották az FC Barcelona–Granada és Athletic Bilbao–Real Valladolid találkozót. A sorrend: 1. Atlético Madrid 70 pont/31 mérkőzés, 2. Real Madrid 67/31, 3. Barcelona 65/30, 4. Sevilla 64/31, 5. Villarreal 49/31, 6. Betis 48/31.

Bundesliga

A második helyezett RB Lipcse a magyar Willi Orbánnal és Gulácsi Péterrel a soraiban gól nélküli döntetlent játszott otthon a Hoffenheim együttesével a német bajnokság 29. fordulójában. A hazaiak a 96. percben Yussuf Poulsen révén ugyan betaláltak, de a videóbíró kezezés miatt végül érvénytelenítette a találatot. Gulácsi ebben az idényben a 19. olyan tétmérkőzését játszotta le, amelyen nem kapott gólt. Az RB Lipcsében sérülése miatt a harmadik magyar válogatott Szoboszlai Dominik továbbra sem mutatkozott még be.

Az SC Freiburg négygólos győzelmet aratott a sereghajtó FC Schalke 04 Gelsenkirchen felett. A hazaiak második találatát a magyar válogatott Sallai Roland szerezte büntetőből a 22. percben, ez volt a nyolcadik találata a Bundesliga mostani idényében. A támadó a harmadik és a negyedik gólnál előkészítőként jeleskedett, majd a 78. percben lecserélték.

Eredmények, Bundesliga, 29. forduló: • RB Lipcse–TSG Hoffenheim 0–0 • Bayer Leverkusen–1. FC Köln 3–0 • FC Augsburg–Arminia Bielefeld 0–0 • VfL Wolfsburg–Bayern München 2–3 • SC Freiburg–FC Schalke 04 Gelsenkirchen 4–0 • Borussia Mönchengladbach–Eintracht Frankfurt 4–0 • Union Berlin–VfB Stuttgart 2–1 • Borussia Dortmund–Werder Bremen 4–1. Az 1. FSV Mainz 05–Hertha Berlin SC mérkőzést elhalasztották, a fővárosiaktól ugyanis a magyar Dárdai Pál vezetőedző, a szerb Admir Hamzagics másodedző, valamint több játékos koronavírusos lett, s a csapat tagjai karanténba kerültek. A tabellán: 1. Bayern 68 pont, 2. Lipcse 61, 3. Wolfsburg 54, 4. Frankfurt 53, 5. Dortmund 49, 6. Leverkusen 47.

A második helyen álló Manchester United hazai pályán a 19 esztendős Mason Greenwood duplájának is köszönhetően nyert 3–1-re a Burnley ellen az angol bajnokság 32. fordulójának vasárnapi játéknapján. A házigazdák első góljuk után mindössze 114 másodpercig vezettek, amikor James Tarkowski egyenlített. Ez utóbbi az 1000. gól volt, amit a Manchester United kapott a Premier League történetében. A hajrában Greenwood volt újra eredményes, a végeredményt pedig az uruguayi Edinson Cavani állította be.

Eredmények, Premier League, 32. forduló: • Everton–Tottenham Hotspur 2–2 • Wolverhampton Wanderers–Sheffield United 1–0 • Newcastle United–West Ham United 3–2 • Manchester United–Burnley 3–1 • Arsenal–Fulham 1–1. Hétfőtől csütörtökig további négy meccset játszanak, a Southampton–Crystal Palace mérkőzést elhalasztották. A táblázaton: 1. Manchester City 74 pont/32 mérkőzés, 2. MU 66/32, 3. Leicester 56/31, 4. West Ham 55/32, 5. Chelsea 54/31, 6. FC Liverpool 52/31.

Az angol FA-kupa 2020–2021-es kiírásának első elődöntőjében a német Thomas Tuchel vezető- és a magyar Lőw Zsolt másodedzőedző irányította Chelsea 1–0-ra legyőzte a Manchester Cityt a londoni Wembley Stadionban. A sorozat döntőjében a manchesteriek ellenfele a Leicester City lesz, miután vasárnap a második elődöntőben szintén 1–0-ra legyőzte a Southamptont a Wembleyben. Az összecsapásra tesztjelleggel négyezer nézőt beengedtek, a drukkereket helyi lakosok, egészségügyi dolgozók és szociális munkások alkották.

Eredmények, FA-kupa, elődöntő: • Chelsea–Manchester City 1–0 • Leicester City–Southampton 1–0.

Ligue 1

A francia pontvadászat 33. fordulója után a címvédő Paris Saint-Germain egy pontra közeleítette az éllovas OSC Lille-t. Az Adrian Ursea edzette nizzaiak veretlenségi sorozata Dijónban szakadt meg, a házigazdáknál csereként a 75. percben kapott lehetőséget a szintén román Mihai Alexandru Dobre.

Eredmények, Ligue 1, 33. forduló: • OSC Lille–Montpellier 1–1 • Angers–Stade Rennes 0–3 • Olympique Marseille–Lorient 3–2 • Paris Saint-Germain–Saint-Étienne 3–2 • Brest–RC Lens 1–1 • Dijón–OGC Nizza/Nice 2–0 • Nimes–Racing Strasbourg 1–1 • Stade Reims–FC Metz 0–0 • Girondins Bordeaux–AS Monaco 0–3 • FC Nantes–Olympique Lyon 1–2. Az élen: 1. Lille 70 pont, 2. PSG 69, 3. Monaco 68, 4. Lyon 67, 5. Lens 53, 6. Marseille 52.