Bajnokságról bajnokságra, focikörkép Európából

Foci-összeállításunkban az európai labdarúgó topligák hétvégi eseményeiről szólunk.

Az éllovas Milánói Internazionale otthon 1–0-ra legyőzte a kieső helyen álló Cagliarit az olasz labdarúgó-bajnokság 30. fordulójában. A mérkőzés egyetlen találatát Matteo Darmian szerezte a 77. percben. Antonio Conte tanítványai január 23-a óta nem veszítettek pontot a Serie A-ban. Sorozatban a 11. győzelmüket aratták, ebből egymást követően hatodszor bizonyultak jobbnak minimális különbséggel. A hazaiaknál a román idegenlégiós Ionuţ Andrei Radu kapus cserepados volt, a vendégeknél honfitársa, a válogatott Răzvan Marin végigjátszotta a meccset.

Eredmények, Serie A, 30. forduló: • Udinese–FC Torino 0–1 • AC Párma–AC Milan 1–3 (a pármaiaknál végigjátszotta a találkozót a román válogatott Denis Man, honfitársát, Valentin Mihăilăt sérülés miatt nem nevezték, s a magyar Balogh Botond és Kosznovszky Márk sem került a keretbe; a milánóiaknál a román idegenlégiós Ciprian Tătăruşanu a cserepadot koptatta) • Spezia–Crotone 3–2 (a vendégek nem nevezték a román Denis Drăguşt) • Milánói Internazionale–Cagliari 1–0 • Torinói Juventus–Genoa 3–1 (a fiatal Radu Drăguşin a cserepadon kapott helyet a torinóiaknál) • Hellas Verona–SS Lazio 0–1 (a rómaiaknál végigjátszotta a mérkőzést a román hátvéd, Ştefan Radu) • Sampdoria–SSC Nápoly 0–2 • AS Róma–Bologna 1–0 • Fiorentina–Atalanta Bergamo 2–3 (a firenzeieknél cserepados volt a fiatal román Louis Munteanu). Hétfőre maradt a Benevento–Sassuolo találkozó. Az állás: 1. Inter 74 pont/30 mérkőzés, 2. Milan 63/30, 3. Juventus 62/30, 4. Atalanta 61/30, 5. Nápoly 59/30, 6. Lazio 55/29.

A Real Madrid nyerte az El Clásicót: a spanyol bajnokság 30. fordulójának rangadóján vendéglátóként kerekedett 2–1-re az FC Barcelona fölé. A szezon első egymás elleni találkozóját októberben 3–1-re nyerte Barcelonában a királyi gárda, és ezúttal is jobban kezdett: a 13. percben Lucas Vázquez Iglesias centerezett jobbról, az érkező francia Karim Benzema pedig közelről sarkazott a kapuba. Negyedórával később növelte előnyét a címvédő: a német Toni Kroos szabadrúgása után a labda két katalán játékost is érintve vágódott a hálóba. Sőt, néhány perc múlva előbb a kapufa, majd a német Marc-André ter Stegen bravúrja mentette meg a háromgólos különbségtől a Barçát, amely a játékrész hajrájában kis híján szépített, ám az argentin Lionel Messi szöglete után a labda további érintés nélkül a kapufán csattant. A – játékosok egy részét mezcserére késztető – szakadó esőben fél órával a rendes játékidő vége előtt a második hullámban üresen érkező Óscar Mingueza García szépített. Ezt követően mindkét kapu előtt alakultak ki komoly gólszerzési lehetőségek, ám a 94. percben felsőlécig jutó FC Barcelona az egyenlítő, a Real Madrid pedig a sikert bebiztosító gólját nem tudta megszerezni. A blancók azzal együtt gyűjtötték be a három pontot, hogy az utolsó percekre megfogyatkoztak a gyors egymásutánban két sárga lapot begyűjtő brazil Casemiro kiállítása miatt.

Egy pontra csökkent az éllovas Atlético Madrid előnye, miután vasárnap este csak 1–1-es döntetlent ért el a Real Betis Sevilla otthonában. A fővárosiak hiába szereztek gyorsan vezetést, a Betis még az első félidőben egyenlített, az eredmény pedig később nem változott.

Eredmények, La Liga, 30. forduló: • Huesca–Elche 3–1 • Real Madrid–FC Barcelona 2–1 • Eibar–Levante 0–1 • Athletic Bilbao–Deportivo Alavés 0–0 • Getafé–Cádiz 0–1 • Real Betis Sevilla–Atlético Madrid 1–1 • Villarreal CF–Osasuna Pamplona 1–2 (a házigazdák nem nevezték a fiatal román Andrei Florin Raţiut) • Valencia CF–Real Sociedad 2–2 • Valladolid–Granada 1–2. Hétfőre maradt a Celta Vigo–FC Sevilla összecsapás. A sorrend: 1. Atlético 67 pont/30 mérkőzés, 2. Real Madrid 66/30, 3. Barcelona 65/30, 4. Sevilla 58/29, 5. Sociedad 47/30 (47–31), 6. Betis 47/30.

Bundesliga

A kiesés elkerüléséért küzdő Arminia Bielefeld 1–0-ra legyőzte otthon az SC Freiburg együttesét a német bajnokság 28. fordulójában. A vendégeknél a magyar válogatott szélsője, Sallai Roland a kezdőcsapatban kapott helyet, majd a 69. percben lecserélték.

A második helyen álló RB Lipcse nyert, a címvédő és listavezető Bayern München viszont csak döntetlent játszott. A kezdőjükben két magyarral, Gulácsi Péterrel és Willi Orbánnal felálló lipcseiek már a Werder Bremen elleni első félidőben eldöntötték a három pont sorsát, ugyanis a spanyol Dani Olmo, valamint a norvég Alexander Sörloth két góljával 3–0-ra vezettek. Utóbbi második találatát a magyar védő készítette elő. A csapat harmadik magyarja, Szoboszlai Dominik továbbra sem bevethető. A Bayern ugyan Jamal Musiala találatával vezetett az Union Berlin ellen, végül meg kellett elégednie a döntetlennel. A bajorok előnye így öt pontra csökkent a lipcseiekkel szemben.

A Dárdai Pál edzette Hertha Berlin SC négygólos döntetlent játszott vendégével, a Borussia Mönchengladbachhal úgy, hogy a svájci Yann Sommer kapus kiállítása miatt a fővárosiak a 13. perctől emberelőnyben voltak. A tréner fia, Márton végigjátszotta az összecsapást.

A bennmaradásért küzdő 1. FSV Mainz 05 3–2-re nyert az utolsó előtti helyen álló 1. FC Köln otthonában. A vendégeknél Szalai Ádám a kispadon kapott helyet, majd az 55. percben becserélték. Az 1. FSV Mainz már a 11. percben vezetéshez jutott, ám a hazaiak még a szünet előtt egyenlítettek, a 61. percben pedig fordítottak is. Négy perccel később a vendégek újra betaláltak, a győzelmet és a három pontot jelentő találatot pedig a luxemburgi Leandro Barreiro Martins révén a 92. percben szerezték meg.

Eredmények, Bundesliga, 28. forduló: • VfB Stuttgart–Borussia Dortmund 2–3 • Bayern München–Union Berlin 1–1 • Hertha Berlin SC–Borussia Mönchengladbach 2–2 • Werder Bremen–RB Lipcse 1–4 • Eintracht Frankfurt–VfL Wolfsburg 4–3 • Arminia Bielefeld–SC Freiburg 1–0 • 1. FC Köln–FSV Mainz 2–3 • FC Schalke 04 Gelsenkirchen–FC Augsburg 1–0. Hétfőre maradt a TSV 1899 Hoffenheim–Bayer Leverkusen találkozó. Az élen: 1. Bayern 65 pont/28 mérkőzés, 2. Lipcse 60/28, 3. Wolfsburg 54/28, 4. Eintracht 53/28, 5. Borussia Dortmund 46/28, 6. Leverkusen 43/27.

A Manchester United 3–1-es győzelmet aratott a Tottenham Hotspur otthonában az angol bajnokság 31. fordulójának vasárnapi játéknapján. A vendégektől a 35. percben az uruguayi Edinson Cavani volt eredményes, azonban videóbírós ellenőrzés után a játékvezető érvénytelenítette a találatot szabálytalanság miatt. Öt perccel később a Spurs a dél-koreai Szon Hjung Min góljával megszerezte a vezetést, az MU viszont az 57. percben a brazil Fred révén egyenlített. A hajrához közeledve Cavani újra betalált a kapuba, ez a gól pedig már érvényes volt, a 93. percben pedig Mason Greenwood bebiztosította a manchesteriek sikerét. Az MU immár 23 idegenbeli Premier League-meccs óta veretlen, és közelebb került a vonatkozó rekordhoz, amelyet az Arsenal tart: 2003 áprilisa és 2004 szeptembere között 27 idegenbeli összecsapáson át nem tudták legyőzni.

Eredmények, Premier League, 31. forduló: • Crystal Palace–Chelsea 1–4 • FC Liverpool–Aston Villa 2–1 • Manchester City–Leeds United 1–2 • Fulham–Wolverhampton Wanderers 0–1 • Tottenham Hotspur–Manchester United 1–3 • Burnley–Newcastle United 1–2 • West Ham United–Leicester City 3–2 • Sheffield United–Arsenal 0–3. Hétfőre maradt a West Bromwich Albion–Southampton és a Brighton & Hove Albion–Everton meccs. Az élmezőny: 1. Man. City 74 pont/32 mérkőzés, 2. MU 63/31, 3. Leicester 56/31, 4. West Ham 55/31, 5. Chelsea 54/31, 6. Liverpool 52/31.

Ligue 1

A francia pontvadászat 32. fordulójában az Adrian Ursea edzette nizzaiak gól nélküli döntetlenre végeztek hazai pályán a Stade Reims együttesével, de ezzel már öt mérkőzése tart veretlenségi sorozatuk.

Eredmények, Ligue 1, 32. forduló: • FC Metz–OSC Lille 0–2 • Racing Strasbourg–Paris Saint-Germain 1–4 • Montpellier–Olympique Marseille 3–3 • Stade Rennes–Nantes 1–0 • Brest–Nimes 1–1 • Lens–Lorient 4–1 • OGC Nizza/Nice–Stade Reims 0–0 • Saint-Étienne–Girondins Bordeaux 4–1 • AS Monaco–Dijón 2–0 (a vendégeknél a 84. percben csereként állt be a román Mihai Alexandru Dobre) • Olympique Lyon–Angers 3–0. A táblázaton: 1. Lille 69 pont, 2. PSG 66, 3. Monaco       65, 4. Lyon 64, 5. Lens 52, 6. Marseille 49.