Bajnokságról bajnokságra: focikörkép Európából

Hagyományosan az európai labdarúgó topligák (olasz, spanyol, német, angol és francia pontvadászat) hétvégi eseményeit foglaljuk össze.

A listavezető Milánói Internazionale 3–0-ra legyőzte a második helyezett AC Milan csapatát az olasz labdarúgó-bajnokság 23. fordulójának vasárnapi rangadóján. A Derby della Madonnina előtt – a koronavírus-járvány miatti csoportosulási tilalom ellenére – szurkolók ezrei gyűltek össze a San Siro Stadion körül, és zászlókkal, dobokkal köszöntötték kedvenc csapatukat. A zárt kapuk mögött rendezett találkozó előtt összecsapások nem történtek a drukkerek között, mert a rendőrség idejében elkülönítette a két tábort. Az Inter játékosai közül az argentin Lautaro Martínez az 5. és az 57., a belga Romelu Lukaku pedig a 66. percben talált be. A milánóiak román kapusai, Ionuţ Andrei Radu (Inter), illetve Ciprian Tătăruşanu (Milan) a cserepadon kaptak helyet.

Eredmények, Serie A, 23. forduló: • Sassuolo–Bologna 1–1 (a román válogatott Vlad Chiricheş tartalék volt a hazaiaknál) • Genoa–Hellas Verona 2–2 • SS Lazio–Sampdoria 1–0 (a sérült román idegenlégiós Ştefan Radut nem nevezték a rómaiak) • Cagliari–FC Torino 0–1 (a házigazdáknál a román válogatott Răzvan Marin végigjátszotta a mérkőzést) • Fiorentina–Spezia 3–0 • AC Milan–Milánói Internazionale 0–3 • AC Párma–Udinese 2–2 (a magyar Balogh Botond és Kosznovszky Márk sem volt a keretben a pármaiaknál; a románok közül Valentin Mihăilă kezdőember volt, a 79. percben lecserélték, Dennis Man pedig a 66. percben csereként állt be) • Atalanta–SSC Nápoly 4–2 • Benevento–AS Róma 0–0. Hétfőre maradt a Torinói Juventus–Crotone összecsapás. A tabellán: 1. Inter 53 pont/23 mérkőzés, 2. Milan 49/23, 3. Róma 44/23, 4. Atalanta 43/23 (53–31), 5. Lazio 46/23 (38–30), 6. Juventus 42/21.

Az éllovas Atlético Madrid idénybeli második vereségét szenvedte el a spanyol bajnokságban, amelynek 24. fordulójában hazai pályán kapott ki 2–0-ra a Levantétól. A fővárosiak eddig csak a másik madridi nagycsapattal, a címvédő Real Madriddal szemben maradtak alul, december 12-én.

Megszakadt az FC Barcelona győzelmi sorozata, miután 1–1-es döntetlent játszott a vendég Cádizzal. A katalánok a hatszoros aranylabdás, az 506. bajnokiján pályára lépő, ezzel Xavi Hernándezt a klub örökrangsorának élén megelőző Lionel Messi büntetőjével szereztek vezetést. Az argentin csatár a La Ligában 73. alkalommal lőhetett tizenegyest, ezzel a portugál Cristiano Ronaldót megelőzve ebben a tekintetben is az örökrangsor élére ugrott. Messi sorozatban a hatodik bajnokiján volt eredményes, ilyesmire legutóbb 2019 februárjában volt képes, és már a 38. ellenfélnek talált be a La Ligában, amivel saját rekordját javította meg. A vendégek végül a 89. percben, szinte a semmiből egyenlítettek szintén büntetőből, ezzel megszakították a Barca hét mérkőzésből álló győzelmi sorozatát a La Ligában.

Eredmények, La Liga, 24. forduló: • Real Betis Sevilla–Getafé 1–0 • Real Valladolid–Real Madrid 0–1 • Valencia–Celta Vigo 2–0 • Atlético Madrid–Levante 0–2 • Elche–Eibar 1–0 • FC Barcelona–Cádiz 1–1 • Real Sociedad–Deportivo Alavés 4–0 (egyebek között a 21 éves svéd Alexander Isak mesterhármasának köszönhetően) • Huesca–Granada 3–2 • Athletic Bilbao–Villarreal 1–1 (a vendégeknél a fiatal román Andrei Raţiu cserepados volt). Hétfőre maradt az Osasuna Pamplona–FC Sevilla találkozó. A táblázaton: 1. Atlético 55 pont/23 mérkőzés, 2. Real Madrid 52/24, 3. Barcelona 47/23, 4. Sevilla 45/22, 5. Real Sociedad 41/24, 6. Villarreal 37/24.

Bundesliga

Az Eintracht Frankfurt 2–1-re nyert vendége, a címvédő Bayern München ellen a német bajnokság 22. fordulójában. A hazaiak az első félidőben kétgólos előnyre tettek szert, és bár a Bajnokok Ligájában is címvédő müncheniek a második játékrészben jobban teljesítettek – a lengyel Robert Lewandowski szezonbeli 26. bajnoki góljával szépíteni is tudtak –, mindhárom pontot otthon tartotta az Eintracht.

A magyar Sallai Roland a kispadon kezdte az SC Freiburg Union Berlinnel szembeni mérkőzését, válogatott társa, Szalai Ádám azonban kezdő volt az 1. FSV Mainz 05-ben: előbbit a 64. percben küldték pályára, utóbbi egy érvénytelen gólt szerzett, mielőtt a 69. percben lecserélte edzője. Sallaiék odahaza kikaptak a fővárosiaktól, Szalaiék azonban nagy meglepetésre 2–1-re nyertek BL-nyolcaddöntős riválisuk otthonában. Dárdai Pál vezetőedző csapata, a Hertha Berlin SC hazai pályán 3–0-ra kikapott a Gulácsi Péterrel és Willi Orbánnal felálló RB Lipcsétől a vasárnapi játéknapon. A korábbi magyar szövetségi kapitány január 25-én lett újra a berlini gárda vezetőedzője, de négy mérkőzésen csak egy pontot gyűjtött irányításával a Hertha. A szakvezetőnek több játékost is nélkülöznie kellett sérülés miatt, így a védelemben kezdőként kapott helyet 19 éves fia, Márton, valamint először szavazott bizalmat az első perctől a világbajnok Sami Khedirának. A lipcseieknél combsérülése miatt Szoboszlai Dominik továbbra sem mutatkozhatott be, a végeredményt a 84. percben Orbán állította be, míg Gulácsi ebben az idényben már a 11. mérkőzését hozta le kapott gól nélkül. Az RB Lipcse sorozatban a negyedik mérkőzését nyerte meg a bajnokságban, így két pontra megközelítette a listavezető Bayernt.

Eredmények, Bundesliga, 22. forduló: • FC Schalke 04 Gelsenkirchen–Borussia Dortmund 0–4 • Eintracht Frankfurt–Bayern München 2–1 • SC Freiburg–Union Berlin 0–1 • 1. FC Köln–VfB Stuttgart 0–1 • Borussia Mönchengladbach–1. FSV Mainz 05 1–2 • Arminia Bielefeld–VfL Wolfsburg 0–3 • Hertha Berlin SC–RB Lipcse 0–3 • FC Augsburg–Bayer 04 Leverkusen 1–1 • TSG 1899 Hoffenheim–Werder Bremen 4–0. Az állás: 1. Bayern 49 pont, 2. Lipcse 47, 3. Wolfsburg 42 (35–19), 4. Eintracht 42 (45–30), 5. Leverkusen 37, 6. Dortmund 36.

Az Everton 2–0-ra nyert a címvédő FC Liverpool otthonában az angol bajnokság 25. fordulójának városi rangadóján. Az Everton a brazil Richarlison de Andrade találatával már a harmadik percben vezetést szerzett, és bár a német Jürgen Klopp csapatának több lehetősége is volt az egyenlítésre, az izlandi Gylfi Sigurdsson 83. percben értékesített büntetője eldöntötte a három pont sorsát. Az FC Liverpool sorozatban a negyedik bajnoki meccsét veszítette el saját pályáján, erre legutóbb 1923 decemberében volt példa. Az pedig, hogy egy címvédő egymás után ennyiszer maradjon alul házigazdaként, az 1928–1929-es idény óta először fordul elő, akkor éppen az Everton ért el ilyen negatív szériát.

A Manchester City 1–0-ra nyert az Arsenal otthonában. A meccs egyetlen gólját Raheem Shaquille Sterling szerezte fejjel a 77. másodpercben. A City mind a 11 idei bajnoki meccsét megnyerte, ami rekord az angol élvonalban. A spanyol Josep Guardiola vezetőedző csapata sorozatban 18 sikernél jár.

Eredmények, Premier League, 25. forduló: • Wolverhampton Wanderers–Leeds United 1–0 • Fulham–Sheffield United 1–0 • FC Liverpool–Everton 0–2 • Burnley–West Bromwich Albion 0–0 • Southampton–Chelsea 1–1 • Arsenal–Manchester City 0–1 • Aston Villa–Leicester City 1–2 • West Ham United–Tottenham Hotspur 2–1 • Manchester United–Newcastle United 3–1. Hétfőre maradt a Brighton & Hove Albion–Crystal Palace meccs. Az élen: 1. Man. City 59 pont, 2. MU 49 (53–32), 3. Leicester 49 (44–27), 4. West Ham 45, 5. Chelsea 43, 6. Liverpool 40.

Ligue 1

A francia pontvadászat 26. fordulójában a címvédő Paris Saint-Germain hazai pályán kapott ki a nagyhercegség csapatától, így a kötelezőt hozó Olympique Lyon megkerülte a fővárosiakat, és előrelépett a második helyre.

Az Adrian Ursea edzette nizzaiak sorozatban harmadik bajnoki mérkőzésükön kaptak ki (ezúttal az FC Metztől).

Eredmények, Ligue 1, 26. forduló: • Brest–Olympique Lyon 2–3 • Saint-Étienne–Stade Reims 1–1 • FC Nantes–Olympique Marseille 1–1 • Montpellier–Stade Rennes 2–1 • Racing Strasbourg–Angers 0–0 • FC Lens–Dijón 2–1 (a vendégeknél a 85. percben csereként állt be a román Mihai Alexandru Dobre) • OGC Nice/Nizza–FC Metz 1–2 • Nimes–Girondins Bordeaux 2–0 • Lorient–OSC Lille 1–4 • Paris Saint-Germain–AS Monaco 0–2. Az élmezőny: 1. Lille 58 pont, 2. Lyon 55, 3. PSG 54, 4. Monaco 52, 5. Lens 40, 6. Metz.